ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
Мета: закріплювати знання учнів про гідність та честь на прикладі оповідання С. Гавриша про традиції японців та індійців; підвести дітей до осмислення таких проблем (чому не можна принижувати людську гідність; чому кожна людина варта поваги; як не втратити гідність); учити оцінювати ситуації, дії та вчинки героїв; виховувати почуття гідності й честі.
Обладнання: ілюстрації до оповідання С. Гавриша; зображення меча; фізична карта Індії; сюжетні малюнки та фотографії про Індію.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Треба дружно привітатись:
- Добрий день!
Дружно, голосно сказати:
- Добрий день!
Вправо, вліво поверніться,
Одне одному всміхніться.
Ще раз дружно привітались:
- Добрий день!
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Як мати захищає своїх дітей у Японії?
- Про які народні традиції японців ми читали?
- Чи однаково виховували хлопчиків та дівчаток в японській сім'ї?
- Пригадаймо слова з тексту про виховання.
Виховання в Японії спрямоване на те, щоб дитина відчувала свою належність до сім'ї.
Виховання в Японії спрямоване на те, щоб дитина відчувала свою належність до сім’ї |
- Якою була мета освіти?
- Прочитаймо, як про це написано в оповіданні. Як ви розумієте ці слова?
Мета освіти в Японії — досягнення доброчинності шляхом морального самовдосконалення |
Мета освіти в Японії — досягнення доброчинності шляхом морального самовдосконалення.
- Що таке гідність та честь?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо подорож Японією і помандруємо ще трохи Індією. Закріпимо поняття гідності та честі на прикладі нового оповідання Степана Гавриша. Як вона називається, ви дізнаєтеся, коли розшифруєте запис: РИСТАЙ ЧМЕ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Словникова робота
Меч — вид холодної зброї з прямим клинком, що призначений для удару.
Республіка Індія, або Індія, Бгарат — країна в Південній Азії. Індія — країна, що славиться величезним культурним спадком, багатовіковими традиціями та яскравими архітектурними пам'ятками.
Індія — країна контрастів та надзвичайно мирних людей, які за останні 10 тисяч років не завоювали жодної країни.
2. Ознайомлення з текстом оповідання «Старий меч»
3. Бесіда за прочитаним
- Яких народних звичаїв дотримували японці у вихованні дітей?
- Чи існувало право на захист гідності в японському суспільстві?
- Що допомогло старому діду Аїдзаві захистити гідність і честь сім'ї?
- Як ви розумієте право дитини на захист гідності, на захист від образи?
- Про які ідеали індійського суспільства та найбільші чесноти особистості розповів автор?
V. Психогімнастична вправа «Хвилька»
- Заплющте очі. Розслабте м'язи. Уявіть себе на березі океану. Багато води. Повіває легенький вітерець. Ви вдихаєте свіже повітря. Простежте очима за хвилею. Вона ніжно гойдає вас. А над вами чисте, блакитне небо.
Стоп. Повільно розплющте очі.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вибірковий переказ тексту за ілюстраціями
2. Робота в групах
- Що дарять дівчатам на свято хіна мацурі (свято ляльок)? Навіщо?
- Виготовте цю іграшку і розкажіть, що з нею роблять у Японії. (Виготовляють ляльку, топлять її у ставку, передаючи свої нещастя та хвороби.)
Кожна група презентує свою ляльку.
3. Обговорення фрази з тексту про індійців, їхнє суспільство
- Що таке — «жорстока структурованість суспільства»?
- Які ідеали індійського суспільства та найбільші чесноти особистості важливі й актуальні для нас? (Усе життя індійців підкорене духовним правилам і забобонам: духовна дисципліна, самовдосконалення, скромність, законослухняність, шанобливе ставлення до дорослих, повага до праці, піклування про молодших.)
VII. Підсумок уроку
- Що ви зможете розповісти вдома батькам про те, що дізналися на уроці?
- Що позитивного ви для себе обов'язково візьмете?
- Відгадайте загадку.
У світі одна — всім потрібна вона. (Батьківщина)
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).