Оповідання С. Гавриша «Старий меч» (передмова). УРОК 27ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
 
Мета: на прикладі оповідання С. Гавриша показати, як виховують дітей в Японії; довести, що право дитини на виховання в сім'ї, на піклування про неї батьків є дуже важливим; розвивати мислення, учити міркувати, доводити правильність власних думок; виховувати почуття любові та поваги до членів родини.

Обладнання: карта Японії; сюжетні малюнки про Японію; ілюстрації з книги С. Гавриша.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дзвоник дзвенить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Гра «Зорепад («Збери слово»)
 
29.04.2015 - 1 - 1 япон
 
2. Розглядання фізичної карти Японії. Розповідь учителя

Японія — держава у Східній Азії. Офіційна назва — Японська Держава.

- Японці вчать своїх дітей посміхатися з раннього дитинства. Кожний японець це робить під час зустрічі, розставання, коли йому боляче, коли йому соромно.
 
29.04.2015 - 1 - 2 япон

Кожен другий японець чудово малює й непогано співає. Частково це — результат системи виховання дітей. їх спершу вчать малювати і співати, а потім — говорити й писати.
 
02.05.2015-2сс2н           02.05.2015-2ссн

У Японії навчальний рік починається першого квітня. До речі, в японській мові в місяців відсутні назви, замість цього їх позначають порядковими номерами.

Японці ввічливі й стримані люди. Правила етикету для них дуже важливі. Японці не розраховують на те, що всі будуть дотримувати їхніх звичаїв, однак, якщо ви прагнутимете до японської манери поводження, вам будуть дуже вдячні. Достатньо поводитися чемно і дотримувати звичайних правил спілкування, прийнятих в Україні. Наприклад:

? Домовляйтеся про зустріч заздалегідь.

? На зустріч приходьте вчасно.

? Якщо ви не встигаєте прийти на обід (або на інший захід), обов'язково попередьте про це.

? Якщо, зателефонувавши, ви помилилися номером, потрібно перепросити.

? Продовжте перелік добрих манер.
 
02.05.2015-2сс3          02.05.2015-2сс1
 
02.05.2015-2сс2          02.05.2015-2сн

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на прикладі сімейного виховання в Японії ми пригадаємо українські традиції сімейного виховання. А допоможе нам розповідь Степана Гавриша.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з передмовою до оповідання С. Гавриша «Старий меч»

2. Бесіда за запитаннями вчителя

- Яких японських традицій дотримувала мати-японка?

- Як вона піклувалася про свою дитину і захищала її?

V. Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
 
29.04.2015 - 1 - 3 япон
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розглядання ілюстрацій до тексту. Вибіркове читання
 
02.05.2015-2сс5          02.05.2015-2сс6

2. Бесіда за запитаннями

- Як у дітей виховували звичку дослухатися до думки старших, відчуття належності до групи?

- Як формувалося поняття честі сім'ї та власної репутації? Які цінності культивували?

- Чому хлопчиків та дівчаток виховували неоднаково?

- Якою була мета освіти?

3. Розповіді дітей про відомі їм українські традиції сімейного виховання

4. Додаткова інформація

- Століттями складалися традиції сімейного виховання, вироблялися основні його принципи, серед яких народна педагогіка основну роль відводила трудовому вихованню як першооснові життя суспільства. («У праці — краса людини».) У народі застерігали: неробство призводить до нещастя. Потреба й уміння працювати — це те найкраще і найцінніше, що можуть залишити батьки своїм дітям. Трудове виховання є основою народної педагогіки. («Без труда нема плода».) Навіть народження дитини народна свідомість сприймала як прихід на світ нового трудівника чи трудівниці. Тому найперші магічні дії, коли дитина побачила світ, були спрямовані на те, щоб прищепити їй працелюбність. Зав'язуючи пуповину хлопцеві, баба-повитуха бажала, щоб той «книжку читав і дрова рубав», а дівчинці — «аби хліб жала, на сорочку пряла».

Через пісні, казки, прислів'я та інші засоби фольклору народ відкривав перед дитиною красу людських взаємин, прагнув одухотворити людську працю, побут, навчити жити за законами краси.

Успіх сімейного виховання значною мірою залежить від організації хатнього побуту, традицій сімейного життя: порядку в сімейному господарстві, залучення дітей до розподілу бюджету сім'ї, загального режиму дня, визначення для кожного робочого місця, зокрема для навчальних занять, дотримання певних сімейних правил (кожна річ має своє місце, повернувся з прогулянки — вимий руки та ін.). Домашній затишок облагороджує дітей.

VII. Підсумок уроку

Хочеш Людиною справжньою стати, —
Наші закони навчись поважати.
Навчись їх виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди!
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).