Право дитини на виховання в сім’ї, на захист і піклування, що є необхідними для її добробуту. УРОК 26ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
 
Мета: розширювати уявлення учнів про основні права дитини в сім'ї та суспільстві; викликати в учнів бажання знати свої права; сприяти розумінню учнями важливості прав дитини для розвитку особистості; розвивати самостійність; виховувати людяність, почуття чуйності, доброти.

Обладнання: картки для гри «Відгадай слово»; картки у формі пелюсток квітки; таблиця «Обов'язки»; картки з прислів'ями; аудіозапис «Пісні Мамонтеняти про маму».

Хід уроку

І. Організаційний момент. Читання вірша

Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчати сумлінно.
Це так потрібно в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
То ж прочитай, завчи напам'ять,
Порадь і друзям прочитать,
Хай прочитають тато й мама,
Закони всім потрібно знань!
                                       І. Жиленко
 
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Гра «Відгадай слово»

Закресліть усі літери Б і відгадайте слово.

БББСББББІБББББМ'БББЯ (Сім'я)
 
02.05.2015-1с           02.05.2015-1сс

2. Вправа «Надія»

- Про що ми сьогодні будемо говорити на уроці? Починайте свої вислови зі слів «Я сподіваюся...».

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

У неньки народилося дитя,
Дитя моє! Бог дав тобі життя,
І щоб ніхто не заподіяв шкоди
Тобі, малесенький громадянине,
Бог дав закони нашого народу.
 
02.05.2015-1сс6           02.05.2015-1сс2
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

- Навіщо люди створюють сім'ю?

- Що таке узгоджена сім'я?

- Хто є сім'єю для вас?

- Хто самі близькі люди в сім'ї? (Батьки)

- І для батьків діти — сенс та радість усього життя.

- Є таке прислів'я: «Батьківське серце — в дітках». Що воно означає?

- Пригадаймо право дитини, записане в Конвенції ООН. (Ст. 7-9. Право дитини знати своїх батьків, право на піклування та можливість виховуватись у сім'ї.)
 
02.05.2015-1сс3          02.05.2015-1сс1

2. Гра «Добрі справи»

- Я розкрию вам секрет — у дітей, крім прав, є ще й обов'язки.

- Напишіть на аркушах-пелюстках, які, на вашу думку, у вас обов'язки в сім'ї. (Діти пишуть відповіді аркушах-пелюстках та кріплять їх на дошці до серцевини квітки.)

V. Фізкультхвилинка «Збираймо квіти»

Зробити великий крок уперед, простягнути додолу спочатку ліву руку, а потім — праву, нібито збираєте квіти. Ступити крок правою ногою і «зірвати квітку» лівою рукою, потім ступити крок лівою ногою і «зірвати квітку» лівою рукою і т. ін. Ходити не дуже швидко (по можливості на прямих ногах), імітуючи, що збираєте квіти на галявині.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в групах. Гра «Утвори прислів'я»

- З'єднайте стрілочками продовження прислів'я.

Добрі діти — батькам вінець, а...                                         то буде тобі скрізь гладенько.

Шануй батька й неньку...                                                      таке й дитятко.

Які мамка й татко...                                                              злі діти — кінець.

На сонці тепло, а...                                                               нема матері — сирота повна.

Нема батька — пів сироти...                                                біля матері добре.
 
02.05.2015-1сс4           02.05.2015-1сс5

2. Робота за таблицею «Обов'язки»

    ОБОВ'ЯЗКИ

? Слухати батьків, приймати їхню турботу та виховання.

? Дотримувати правил поведінки, установлених в школі, удома, громадських місцях.

? І пам'ятати, що кожен з нас несе відповідальність перед батьками, учителями.

? Кожен з нас зобов'язаний поважати права інших дітей.

3. Слухання «Пісні Мамонтеняти про маму»

VII. Підсумок уроку

- Чи виправдалися ваші сподівання, про які ви говорили на початку уроку?

- У чому саме?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).