Оповідання С. Гавриша «Країна мрії». УРОК 24ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
 
Мета: на прикладі героїв оповідання показати учням, що Україна — правова держава, яка захищає права дітей; ознайомити дітей з цінностями «турбота», «турбота про інших»; розвивати пам'ять, мислення, уміння оцінювати дії інших людей; виховувати бажання вчитися, любов та повагу до ближніх.

Обладнання: ілюстрації до оповідання С. Гавриша «Країна мрії»; сюжетні малюнки про права дитини.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався —
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними — і хлоп'ятка.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

?? Вікторина «Чи знаєш ти свої права?»

? Яка організація 1989 року ухвалила та відпрацювала Конвенцію про права дитини? (ООН)

? У статті 6 Конвенції за дітьми закріплено невід'ємне право на... (життя).

? Хто, згідно зі статтею 18 Конвенції, несе відповідальність за виховання та розвиток дитини? (Батьки)

? Згідно зі статтею 18 Конвенції, якщо не батьки, то хто несе відповідальність за виховання дитини? (Опікуни)

? Стаття 31 Конвенції про права дитини визнає право на відпочинок та... (дозвілля).

? На що закріплено право дитини в статті 28 Конвенції? (На освіту)

? Згідно зі статтею 28 Конвенції початкова освіта є безкоштовною та... (обов'язковою).

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося ще з одним оповіданням Степана Гавриша — «Країна мрії». Ви маєте визначити, про які права дитини у ньому йдеться.
 
01.05.2015-2сс2            01.05.2015-2сс1

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Читання оповідання С. Гавриша учнями

2. Обговорення почутого

- Яку освіту мав Жан?

- Чи подобалося йому навчатися?

- Чому не вчився далі?

- Як хлопець допомагав батькам?

- Якого права був позбавлений Жан?

- Як Мері ставилася до брата?

- Яка біда спіткала Мері?

- Якого права не забезпечила їй держава?

- Чи змогли б ви відмовитися від власної мрії заради щастя рідних людей?
 
01.05.2015-2с          01.05.2015-2сс

V. Фізкультхвилинка

Наші ручки: раз, два, три!
Наші ніжки: раз, два, три!
На носок, на каблучок,
Руку вліво, руку вправо:
Ми танцюєм козачок.
Раз — присядем, два — присядем,
Гарний настрій — добре всім.
Покружляли, повертілись
І за парти тихо сіли.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Шифрувальник»

- Розшифруйте речення з тексту.

Дітизнезаможнихродиннемалиможливостіздобутиосвіту.
(Діти з незаможних родин не мали можливості здобути освіту.)

2. Вправа «Мікрофон»

- Що вам відомо про право на освіту?

- У яких документах про це записано?

- Навіщо потрібно здобувати освіту? (Стаття 53 Конституції України про право на освіту)

3. Бесіда

- У Біблії зазначено: «Люби ближнього свого як себе самого». Як ви можете пояснити ці слова?

- Любов повинна бути щирою, тобто вона повинна виявлятися не тільки словами, а перш за все ділами.

- Любов до ближнього повинна бути безкорисливою.

- Як проявив любов та турботу до Мері Жан?

- Можна сказати, що його любов безкорисна?

VII. Підсумок уроку

- Щастя неможливе, коли нещасливі близькі.

- Вам, любі діти, пощастило, адже ви живете у вільній країні — Україні, де дотримують права дітей.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).