ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
Мета: закріплювати усвідомлення учнями власних прав, значення для дитини захисту і допомоги держави, сутність виразу «Ти не один»; розвивати вміння висловлювати власні погляди і думки з різних питань; виховувати відповідальність під час здійснення своїх прав.
Обладнання: ілюстрації до твору С. Гавриша «Різдвяний кошик»; аркуші зеленого кольору; зображення стовбуру дерева; сюжетні малюнки про свято «Різдво»; аркуші та кольорові олівці для малювання; кошик.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався —
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними — і хлоп'ятка.
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Вправа «Оживи сухе дерево». Робота в парах
- Пригадайте відомі вам права дитини. Запишіть їх на аркушах та прикріпіть до дерева, щоб воно ожило.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з оповіданнями Степана Гавриша з книги «Маленькі історії про великі істини». На нас чекає оповідання «Різдвяний кошик».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда про свято Різдво Христове
- Коли ми відзначаємо це свято?
- Які народні традиції про це свято вам відомі? (Діти розповідають за сюжетними малюнками.)
2. Читання вчителем тексту «Різдвяний кошик»
- Хто головні герої твору?
- Кого в цьому творі вам було найбільше шкода? Чому?
- Яке право з Конвенції ООН про права дитини було порушено у безпритульного Роберта?
3. Читання статті 27 Конвенції ООН
Стаття 27. Життєвий рівень
Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового та духовного розвитку. Сюди входить належне харчування, житло, одяг. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини. Держава має вживати необхідних заходів щодо надання допомоги батькам у здійсненні цього права.
V. Фізкультхвилинка. Психогімнастична вправа
СТВОРИ СОНЦЕ В СОБІ
- У природі є сонце. Воно всім світить, усіх любить і всіх гріє. Створимо сонце в собі. Заплющте очі, уявіть у своєму серці маленьку зірочку. Подумки спрямовуйте їй промінець, що несе любов. Зірочка збільшилася. Спрямовуйте промінець, що несе мир. Зірочка знову збільшилася. Спрямовуйте промінець з добром. Зірка стала ще більшою. Я спрямовую до зірочки промінці, що несуть здоров'я, радість, тепло, світло, ніжність, ласку. І зірочка стає великою, як сонце. Вона несе тепло всім-всім. (Руки перед собою.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вибіркове читання за запитаннями вчителя
- Що не дуже виходило у Джона з уроків? (Заняття з гімнастики)
- Що пропонував Джону батько, щоб у нього все виходило? (Зібрати волю в кулак.)
- Що пропонували зробити Джону кривдники? (Кинути книжки в багнюку.)
- Що побачили хлопці на вітрині магазину? (Гарно вбрану ялинку та різдвяний кошик із ласощами)
- Як пояснив Джон Роберту, що красти не можна? (Красти — це злочин.)
- Яка з десяти Божих заповідей говорить, чого не можна робити? (Не кради!)
- Що вирішив Джон стосовно Роберта? (Запросити Роберта на Різдво.)
- Що запропонував Роберт Джону, коли завітав до нього в гості? (Навчити його всього, що вміє сам.)
- Які принципи утворилися в суспільстві за нових часів? (Раціонального виховання і суворої дисципліни)
2. Вправа «Мікрофон»
- Оцініть дії Джона стосовно Роберта.
3. Тестування
1) Де трапилася ця історія?
а) В Німеччині;
б) в Англії;
в) в Україні.
2) Куди поспішав Джон, коли на нього напали кривдники?
а) До школи;
б) до магазину;
в) на тренування.
3) До якого типу дітей належить Роберт?
а) Діти-біженці;
б) діти «вулиці»;
в) діти, які проживають у сім'ї.
4) Що повинен робити майбутній джентльмен?
а) Уміти все виконувати чітко;
б) займатися спортом;
в) самостійно ухвалювати рішення.
4. Висновок
- Що вам відомо про захист прав дітей-сиріт, безпритульних та бездоглядних дітей в Україні? (Основним нормативним актом у роботі з безпритульними дітьми на сьогоднішній день є Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», що набрав чинності з 1 січня 2006 року.)
Безпритульні діти мають право на:
? повагу до їхньої гідності;
? охорону здоров'я;
? правову допомогу;
? рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку;
? звернення відповідно до законодавства із заявами та скаргами до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
? захист від будь-якого покарання;
? отримання інформації про свої права та обов'язки.
Пам'ятайте!
Дитина поважатиме права інших людей, якщо її права поважають, якщо вона складатиме правила поведінки і нестиме за них відповідальність.
VII. Підсумок уроку
- А що ви подарували б Роберту на Різдво? Намалюйте і покладіть у кошик.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).