ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
Мета: на основі вивчених учнями прав і обов'язків громадянина сприяти усвідомленню їхніх власних прав; довести, яке велике значення для дитини мають захист і допомога держави; з'ясувати сутність виразу «Ти не один»; розвивати вміння висловлювати власні погляди і думки з різних питань; виховувати почуття відповідальності під час здійснення своїх прав.
Обладнання: аркуші; кольорові олівці; картки з телефонами національної «Гарячої лінії»; клей; Конвенція прав дитини у малюнках; картки для самостійної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Робота в групах
- Послухайте вірш М. Гоменюк про права дитини. Назвіть, які права записано у вірші. Намалюйте ці права.
Учитель готує картки для кожної групи з назвами прав дитини з вірша.
У дитини право є,
Бо дитина — це святе.
Мама нас захищає,
Бо права наші знає.
Право є:
На мамине піклування
Та шкільне навчання.
Всі діти рівні,
Бо вдома вони як рідні,
В їдальні харчуємось,
В лікарні лікуємось.
Гратись нам потрібно,
А працювати необхідно.
Ми за себе стоїмо,
Бо права знаємо.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про права дитини на особливий захист і допомогу держави — «Ти не один».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бліцтурнір
- Як захищають права дитини в нашій країні?
- Які організації захищають права дітей? (Орган опіки та піклування; соціально-психологічна служба «Телефон довіри»)
- Назвіть номер телефону довіри.
- Як ви вважаєте, у якому віці можна говорити про права дитини?
- Які документи про права дитини існують в Україні?
- Якими з прав вам довелося користуватися?
2. Вправа «Мікрофон»
- Що означає вираз «Ти не один»?
3. Додаткова інформація
- Але, на жаль, життя, здоров'я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені. Сьогодні 250 мільйонів дітей живуть за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 мільйонів дітей у світі не можуть навчатися. Щороку від хвороб помирає 5 мільйонів дітей. Поширюється торгівля дітьми. Використовують дітей, від яких відмовилися батьки, для пересадки органів. В Україні з'явився новий тип дітей — це «діти вулиці».
4. Про національну «Гарячу лінію»
ТЕЛЕФОНУЙ!
ТЕБЕ ВИСЛУХАЮТЬ! ЗРОЗУМІЮТЬ! ПІДТРИМАЮТЬ!
З питань запобігання насильству у сім'ї та захисту прав дітей
0-800-500-33-50, 386 — для абонентів «Київстар» та МТС
Графік роботи:
у робочі дні з 9:00 до 20:00
у суботу з 9:00 до 16:00
? безкоштовно з міських телефонів,
? з міських таксофонів нового зразку,
? з мобільних телефонів операторів «Київстар» та МТС.
З питань запобігання торгівлі людьми
0-800-500-22-50, 386 — для абонентів «Київстар» та МТС
Графік роботи:
у робочі дні з 9:00 до 20:00
у суботу з 9:00 до 16:00
? безкоштовно з міських телефонів,
? з міських таксофонів нового зразку,
? з мобільних телефонів операторів «Київстар» та МТС.
У кожної дитини — картка з цією інформацією, клей. Діти вклеюють картки до щоденника.
V. Фізкультхвилинка
Довго слухали малята,
Час настав відпочивати.
Руки — вгору, руки — вниз
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Вдих глибокий - раз, два, три!
Вчитись знову почали.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Чи знаєте ви свої права?»
Учитель показує демонстраційний матеріал у малюнках «Права дитини» на базі Конвенції про права дитини. Діти повинні сказати, яке право зображено.
ЖОДНА ДИТИНА НЕ ПОВИННА БУТИ СКРИВДЖЕНА |
Стаття 37, 39. Жодна дитина не може бути піддана жорстокому поводженню, покаранню та незаконному арешту. У випадках, коли дитина все ж постраждала, держава забезпечує необхідну соціальну реабілітацію та лікування.
ДІТИ НЕ ПОВИННІ СТАТИ ЖЕРТВАМИ НАСИЛЬСТВА |
Стаття 19, 27. Держава захищає дітей від брутального поводження з боку батьків або інших осіб, жодна дитина не може бути піддана катуванню, знущанню, незаконному арешту або позбавленню волі.
ЗАХИСТ ДИТИНИ ВІД ВИКРАДЕННЯ ТА ПРОДАЖУ |
Стаття 11, 25. Обов'язки держави полягають у тому, щоб докладати всіх зусиль для попередження викрадення дітей, торгівлі дітьми та їх контрабанди. Діти — не товар, яким можна торгувати.
ВСІ ДІТИ МАЮТЬ ПРАВО НА МІЖНАРОДНУ ДОПОМОГУ |
Стаття 45, 22. Діти, які з вини дорослих політиків чи через стихійне лихо (землетрус, повінь, радіоактивне ураження) стали біженцями, мають право на отримання гуманітарної допомоги, яку надають міжнародні, урядові організації, а також прості люди, яким не байдужа доля дітей, постраждалих від стихійного лиха чи воїн.
2. Розв'язування проблемних ситуацій
Ситуація 1. Батьки часто били свою 9-річну доньку, зловживали батьківськими правами.
Чи може дівчинка поскаржитися на дії своїх батьків в який-небудь спеціальний орган із захисту прав дитини?
Якщо може, то в який? (Дівчинка може звернутися за захистом своїх прав до органу опіки та піклування.)
Ситуація 2. Батьки 12-річної М. розлучилися. Суд встановив віддати М. на виховання матері. Мати забороняє доньці спілкуватися батьком. Мотивує це тим, що той не любить її.
Чи має рацію матуся? (Стаття 9 Конвенції ООН. Право дитині, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам дитини.)
3. Завдання «Доберіть права»
- З'єднайте стрілочками права до кожної особи.
Яких особистих прав потребує кожний з них?
Діти, які порушили закон право на особисту лікарську допомогу
Хворі та інваліди право на статус біженця, захист на
гуманітарну допомогу
Діти-біженці право на всиновлення та опіку
держави
Сироти право на більш м'яке покарання
VII. Підсумок уроку
?? Читання вірша «Я маю право»
Я маю право жити на землі,
Творити,дихати, учитись.
Примножувать багатства всі її.
Своєю Україною гордитись.
Боротися за неї і за честь стоять.
Безкрайнії поля її любити.
I щовесни журавликів із вірою зустріти.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україну зігріває.
Творити,дихати, учитись.
Примножувать багатства всі її.
Своєю Україною гордитись.
Боротися за неї і за честь стоять.
Безкрайнії поля її любити.
I щовесни журавликів із вірою зустріти.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україну зігріває.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).