ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
Мета: з'ясувати, у чому полягала художня майстерність автора у розкритті внутрішнього світу головного героя твору; проаналізувати його поведінку і способи самоствердження у різних ситуаціях, описаних в оповіданні; розвивати вдумливість, розсудливість, критичне мислення; виховувати повагу до морально-етичних цінностей, прагнення здобувати знання, щоб бути гідним учнем своєї рідної школи і громадянином своєї держави.
Обладнання: книга Степана Гавриша «Маленькі історії про великі істини»; таблиця «Конвенція ООН про права дитини»; малюнок із зображенням лицаря; картки для читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну Країну знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Бесіда про права дитини, записані в основних документах України. Літературний монтаж. Вірш «Право жити»
- У яких документах відображено права дитини?
- Які права дитини ви запам'ятали?
Ти на світ з'явився —
Хтось про це подбав.
Бог змилосердився —
Й в тебе є чимало прав.
Ці права потрібно знати,
Щоб дитину захищати,
Нагодувати і обігріти —
Ось і все, що хочуть діти.
Мають право діти
На любов і піклування,
А також на освіту
І повноцінне харчування.
Усі права записані,
їх кожен має знати.
Бо діти — це майбутнє,
їх треба захищати!
Відкрити свій талант,
Творити і радіти.
Під захистом і сироти,
І діти-інваліди.
Міжнародна допомога
Знищить усі біди.
Об'єднайтесь, діти,
З дітьми усіх країн.
Чорні, жовті і білі —
Всі рівні, без відмін.
Знущання і насильство
Карається законом.
І звати цей Закон —
Конвенція ООН.
- ООН — Організація Об'єднаних Націй — ухвалила конвенцію ООН про права дитини 1989 року.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Розгадування кросворда
1) Хто людей з біди рятує
І хвороби всі лікує —
Призначає процедури
І таблетки, і мікстури? (Лікар)
2) Як приходимо у клас,
Там чекає він на нас.
Вчить писати і читати,
І невтомно працювати. (Вчитель)
3) У носатого Івана
Одежина дерев'яна.
Він у чистім полі ходить
І по ньому носом водить.
Не стрижений, не чесаний —
Гострим ножем затесаний. (Олівець)
4) Великий будинок у місті стоїть
Та завжди, як вулик бджолиний, шумить.
Як чаша, він повний знаннями,
Ласкавий будинок цей з нами. (Школа)
5) Кулька крутиться, працює,
А з-під кульки — рідина.
Швидко літеру малює
На папері — ось вона. (Ручка)
2. Словникова робота
- Хто такий лицар?
Лицар, рицар (пол. rycerz, від нім. Ritter, «вершник»; лат. miles, caballarius, фр. chevalier, англ. knight, італ. саvaliere) — середньовічний Дворянський Почесний титул в Європі.
Лицарство виникло у франків у зв'язку з переходом в VIII ст. від народного пішого Війська до кінного Війська васалів.
IV. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми будемо читати та говорити про лицарів. Прочитаємо та обговоримо оповідання Степана Гавриша «Сім лицарських чеснот».
V. Фізкультхвилинка
Дружно разом піднялись,
Вліво, вправо подивились.
Потім хутко повернулись,
Всім навколо посміхнулись,
Поплескали в долоні
І побігали як поні.
«Хай лунає всюди сміх,
Ми хлоп'ята — кращі всіх!».
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з оповіданням С. Гавриша « Сім лицарських чеснот»
- Про які лицарські чесноти йдеться в розповіді? (Фехтувати, їздити верхи, плавати, полювати, грати в шахи, читати і грати на музичних інструментах.)
2. Бесіда за прочитаним
- Чи існувала за доби Середньовіччя рівність між людьми? Відповідь обґрунтуйте.
- Які лицарські чесноти вже опанував Піпін?
- Який учинок, гідний лицаря, здійснив хлопчик?
- Як король оцінив відвагу Піпіна?
- Завдяки яким чеснотам хлопчик подолав труднощі?
- Чого не любив робити Піпін?
- Коли Піпін зрозумів важливість уміння читати, складати вірші, грати на музичних інструментах?
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа «Мікрофон»
- Кого вважають лицарем у наші дні?
- Які чесноти повинен мати сучасний лицар?
- Як ви розумієте право бути гідним громадянином?
- Назвіть людей нашого часу, яких уважають національними символами України.
- Що вам відомо про них?
2. Тестування
1) Яке право не хотів знати Піпіне?
а) Грати;
б) вчитися;
в) займатися спортом.
2) Чому батько не взяв з собою Піпіна на полювання?
а) Сказав, що він маленький;
б) сказав, що він маленький і йому необхідно довести, що він уже дорослий;
в) сказав, що він захворів.
3) Чому Піпін подолав труднощі?
а) Він мав усі лицарські чесноти;
б) він попросив допомоги у друзів;
в) він тривалий час займався спортом.
4) За якою допомогою звернувся Піпін до своєї сестри Франсуази?
а) Навчити його полювати;
б) навчити його грати на музичних інструментах;
в) навчити його читати.
3. Читання висновків про прочитане з карток
Тільки навчання і наполеглива праця над собою підносять людину, роблять її справжнім громадянином і гідним членом суспільства |
Уміння фехтувати, їздити верхи, плавати, полювати, грати в шахи, читати і грати на музичних інструментах — це чесноти середньовічного лицаря |
Людство здолало довгий шлях, доки зрозуміло, що всі люди від народження рівні |
VIII. Підсумок уроку
? Без грамоти, як без свічки у пітьмах.
? Бути зайнятим — бути щасливим.
? Герої кують перемогу.
? Грамота не злом, а правдою сильна.
?? Робота з прислів'ями про гідність
? Без грамоти, як без свічки у пітьмах.
? Бути зайнятим — бути щасливим.
? Герої кують перемогу.
? Грамота не злом, а правдою сильна.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).