ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
Мета: пригадати зміст основних статей Конвенції про права дитини, Конституції України; допомогти запам'ятати основні поняття; розвивати пам'ять, мовлення, уміння класифікувати й узагальнювати; збагачувати словниковий запас учнів; довести учням, що в основі документів про права людини — головні потреби всіх людей; виховувати повагу до Законів України.
Обладнання: Декларація прав дитини; Конвенція ООН про права дитини; Конституція України; ілюстрації до казок; картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу швидше починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Розгляньте ілюстрації. До якої вони казки? (Р. Кіплінг «Мауглі»)
- Де жив Мауглі?
- Чи повернувся він до людей? Чому?
- Чи забув він своїх колишніх друзів-звірів?
2. Словникова робота
- У яких відомих вам документах зазначено права дитини?
- Що таке Конституція України?
Декларація — це важливий міжнародний документ, оголошення, рекомендації, що можуть бути внесені до Конституції.
Конвенція прав дитини — це міжнародний правовий документ, що визначає права дітей.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо права дитини; спробуємо з'ясувати, що дитина має рівні права з дорослими.
- Прочитайте з таблиці тему уроку, що записана в Конвенції ООН про права дитини.
Усі діти мають право знати свої права (ст. 42).
Держава зобов'язана якнайкраще ознайомити як дорослих, так і дітей з правами , відображеними у Конвенції ООН про права дитини.
IV. Робота над темою уроку
1. Робота з квіткою «Мої права»
Особисті права дитини
Стаття 7. Право реєстрації після народження і набуття імені.
Стаття 6. Право на життя і розвиток.
Стаття 19. Право на захист від всілякої жорстокості.
Стаття 8. Право на отримання громадянства.
Стаття 9. Право на сім'ю.
2. Додаткова інформація вчителя
- Виконаймо завдання і пригадаймо, скільки статей містить Конвенція прав дитини. Перед вами цифри. Необхідно закреслити ті, що повторюються.
2151284877(54)
- Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті. У них — 40 прав, що має дитина. Прочитаймо, що записано в Конвенції прав дитини.
«Дитиною вважається кожна людська особа до досягнення нею 18-ти років. Дитина потребує особливої охорони і піклування як до, так і після народження». (У кожної дитини — картка з текстом.)
V. Фізкультхвилинка
Раз — підняти руки вгору,
Два — нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги,
Три, чотири — прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз — піднялись, два — присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
VI. Продовження роботи над темою уроку
- Які ще права записано в Конвенції прав дитини? Розгляньмо малюнки та розкажемо про соціальні права.
- Які ще права записано в Конвенції прав дитини? Розгляньмо малюнки та розкажемо про соціальні права.
- А тепер згадаймо культурні права.
- Роз'єднайте слова та прочитайте ст. 4 та 28.
Правоназнаннятазабезпеченнясвоїхправ. (Право на знання та забезпечення своїх прав)
Правонаосвіту,освітавобсязінеповноїсередньоїшколиєобов'язковоюібезкоштовною. (Право на освіту, освіта в обсязі неповної середньої школи є обов'язковою і безкоштовною.)
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над віршами
- Послухайте вірші. До яких прав дитини вони належать?
? Прискакав до школи зайчик,
вчителів питає:
«Чи у вас і тих навчають,
хто грошей не має?»
«Ну, звичайно, ну, звичайно! —
кажуть зайченяті. —
В нашій школі всіх навчають,
бідних і багатих.
І читати, і писати
ми вчимо маляток.
І на лапках рахувати,
і пісень співати».
В темнім лісі зайчик радий
скликав заячу нараду.
І сказав таке: «Освіта
всім обов'язкова!
Для усіх малят відкрита
початкова школа.
Безкоштовно і сумлінно,
з самого початку
вивчимо «права дитини»
і «права зайчатка».
(Стаття 28. Право на освіту)
вчителів питає:
«Чи у вас і тих навчають,
хто грошей не має?»
«Ну, звичайно, ну, звичайно! —
кажуть зайченяті. —
В нашій школі всіх навчають,
бідних і багатих.
І читати, і писати
ми вчимо маляток.
І на лапках рахувати,
і пісень співати».
В темнім лісі зайчик радий
скликав заячу нараду.
І сказав таке: «Освіта
всім обов'язкова!
Для усіх малят відкрита
початкова школа.
Безкоштовно і сумлінно,
з самого початку
вивчимо «права дитини»
і «права зайчатка».
(Стаття 28. Право на освіту)
? І дівчатко, і хлоп'я мають право на ім'я.
Ти — Надійка, я — Василь.
А оцей малюк — Максим.
Мають Дмитрик і Оленка
ще й по батькові ім'я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!» —
каже впевнено хлоп'я.
І дівчатко, і хлопчина,
і великі, і малі
мають власну Батьківщину,
найріднішу на землі.
Мають право називати
Україну словом МАТИ,
бо вона дітей завжди
оборонить від біди.
(Стаття 7. Право на ім'я та громадянство)
2. Гра «Права та обов'язки в сюжетах казок»
Сьогодні у нас незвичайний урок —
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз.
І знову вона завітає до нас.
- Які права героїв казок порушено?
VIII. Підсумок уроку
Хоч ми малі, ще третьокласники,
Та в нас закон є і права.
І ми навік запам'ятали
Із Декларації слова.
Всі діти вільні і всі рівні,
І треба всім нам дружно жити.
Тож ми ще змалечку вчимося
Всіх поважати і любити.
Ми кожен день йдемо до школи,
Бо право нам таке дано,
Там ми усі дружити будем
І мирно жити будем все одно!
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).