Моя творчість тобі, рідний краю! УРОК 18ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ЗДОБУДЕШ ОСВІТУ — ПОБАЧИШ
БІЛЬШЕ СВІТУ
 
Мета: поглиблювати знання учнів про Україну, її національні символи; розкрити зміст поняття «громадянин України»; формувати громадянські якості; розвивати мовлення, творчу уяву, уміння виділяти суттєве; заохочувати творити добро, здобувати знання; виховувати патріотичні почуття приналежності до народу України.

Обладнання: карта України; малюнки літака та пароплаву; чисті аркуші паперу; фотоматеріали з пейзажами та пам'ятниками України; запис пісні Т. Повалій «Як у нас на Україні»; зображення символів України; фонограма Гімну України; «Видатні особистості Донеччини»; виставка досягнень учнів класу; кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Тож і ми часу не гаймо .
Роботу швидше починаймо.
 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми вирушимо подорожувати країною. Назву її ви дізнаєтеся, коли розгадаєте кросворд. Майже на кожній станції на нас чекає сторінка цікавинок.

?? Робота над загадками

1. Біля інколи на перерві
Дітлахів гурти веселі.
Одні бігають, стрибають,
Інші щось розповідають,
Дехто весело сміється,
Бо у них все удається.
Раптом продзвенів дзвінок.
Всі побігли на... (урок).

2. Чистенькі віконця
Сміються до сонця.
Діточки довкола.
Наша люба... (школа).

3. Хутко стрибне на папір,
І, хоч вір, а хоч не вір,
Враз напише нове слово.
Ось і речення готове.
Вправно пише у руці,
Бачать всі старання ці. (Ручка)

4. Всім про все вона розкаже
І малюночки покаже.
Усіх розуму навчить,
Хоч сама завжди мовчить. (Книга)

5. Яка буква завжди позначає два звуки? (Ї)

6. Хто скликає на урок?
То гучний шкільний... (дзвінок).

7. Цю з підручниками скриню Я щодня ношу на спині.
Як до школи прибігаю,
То тоді її знімаю. (Ранець)

26.04.2015-1-7шкл
- Оберемо транспорт, яким будемо подорожувати. Це буде не один транспорт, а два. Для цього пограймо в гру «Знайди слово серед літер». (Хлопчики розгадують слово «літак», а дівчата — «корабель»).

ЛДІСТАЖК (Літак)

КИОТРІАУБНЕДЛЮЬ (Корабель)

- Спочатку полетимо літаком. Пристебнули ремені. Полетіли! (Учні імітують рухи літака.)

ІІІ. Станція 1. «Вікторина»

1. Синоніми до слова Батьківщина. (Вітчизна, край батьків, рідний край)

2. Столиця України. (Київ)

3. Найбільша річка в Україні. (Дніпро)

4. Найстаріше дерево в Україні. (Дуб)

5. Область, у якій ми живемо. (Донецька)

6. Місто, у якому ми живемо. (Донецьк)

7. Річка в місті Донецьку. (Кальміус)

- Молодці! Добре попрацювали. Сідаємо знову в наш літак і вирушаймо далі.

На дошці — малюнки з краєвидами України.

29.04.2015-2с4          29.04.2015-2с3
 
?? Сторінка цікавинок (розповідь учителем легенди про виникнення української землі)

Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, породив нам Творець. Та всі вони були мертвими. Якось набрав Творець пригорщу родючих ґрунтів і голубих вод та й кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить та планета ожила й заграла всіма барвами.

Минуло багато часу, і вирішив Творець провідати цю планету. Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти і кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт... Кинув свій мішок у напрямку живої планети, яку щойно нарік Землею.

Раптом мішок зі скарбом розв'язався, і почали висипатися з нього дари на планету. А найбільше потрапило їх на Слов'янську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю маленьку планету. Облетів навколо неї й побачив дивовижний куточок, кращого від якого не було на всій Землі.

- Це справжній рай! — вигукнув Господь

Ступив на казкову землю, що так припала йому до душі, назвав її Україною. Адже у цій назві було слово «Рай». Ось так і виникла Україна. Наша Україна — райська земля безмежних степів, неозорих ланів, таємничих лісів. Це земля могучих і славних пращурів, які залишили нам у спадок священні звичаї та прекрасні поетичні традиції, безцінні дари — слово і пісню.

Слухання пісні Т. Повалій «Як у нас на Україні».
 
29.04.2015-2с2          29.04.2015-2с1

IV. Станція 2. «Символи України»

1. Повторення знань про державні символи України

2. Літературний монтаж

                        ПРАПОР

О прапор наш, Вкраїни стяг шовковий,
Як сяєш ти в повітрі золотім!
хто б сказав, скільки страждань і горя
Блищать слізьми у полиску твоїм.

                          ГЕРБ

Наш герб — тризуб, це воля, слава, сила.
Наш герб — тризуб. Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.

                         ГІМН

Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста —
Це клич один з мільйонів голосів.

Лунає Гімн України.

?? Сторінка цікавинок

Прапор. Поєднання синього та жовтого кольорів може трактуватися багатозначно: це й мирне безхмарне небо, що розкинулося над жовтим морем хлібного лану — символу мирної праці й достатку. Це і поєднання символіки Золотого Сонця у Синьому Космосі. Однак головна ідея синьо-жовтого прапора — це велика гармонія Космосу, Сонця, Землі та всього на Землі сущого.

Герб. Цей символ дуже давній. Його використовували ще за часів Київської Русі. Тризуб уособлює триєдність життя: землі, вогню, води, а також це поєднання батька, матері та сина. У гербі зашифроване слово «воля». Малий тризуб можна побачити на монетах, документах,печатках, прапорі.

Уже понад тисячу років ми шануємо наш тризуб.

V. Станція 3. «Відпочинок»

?? Аутотренінг

- Діти, сідайте зручніше, дещо відпочинемо.

Розслабтеся, заплющте оченята. Ми відчуваємо тепло, спокій.

Тепер уявімо, що ми на березі теплого, лагідного моря. Лежимо на м'якому пісочку й усміхаємося сонечку. Воно ніжно торкається своїми промінцями наших рук: лівої, правої, обох. І знову теплий промінчик торкається наших рук, повільно опускається від плеча до пальчиків. А зараз лагідний промінчик торкнувся щік, носика. Нам приємно відчувати тепло сонечка. У нас гарний настрій. Аж ось подув легенький вітерець. Як приємно вдихнути свіжість моря! Вдихаємо на повні груди. Відчуваємо, як морські хвилі накочуються, бризкаючи на нас прохолодною водою. Ці бризки нам приємні.

Аж ось на обрії з'являється корабель. Він повільно наближається до острова, ми так само повільно сходимо на його палубу. Крок — вдих, крок — видих. Ми міцні й бадьорі. Стоїмо біля стерна і дивимось у бінокль — праворуч, ліворуч. Розглядаємо все навкруги: напружуючи шию, повертаємо голову праворуч, ліворуч, піднімаємо вгору.

Наш корабель підпливає до берега. Морська подорож добігла кінця. Ми сходимо на землю. Розплющте очі, потягніться. Стисніть і розтисніть кулачки. Утома минула, ви відпочили. Я разом із сонечком бажаю вам провести решту дня цікаво і в доброму настрої.

VI. Станція 4. «Творча»

1. Розглядання виставки досягнень учнів

Стаття 29 Конвенції ООН про права дитини

У кожній дитині закладений певний дар. Завдання держави полягає у тому, щоб не лише вчасно помітити талановитих дітей, а й сприяти розвитку їхніх талантів та обдарувань.

- У нашому класі також є діти — переможці різних конкурсів, які відвідують різноманітні гуртки. (Виставка нагород учнів, малюнків і т. ін.)

Всі діти мають право на розвиток талантів
 
26.04.2015-1-8шкл
 
29.04.2015-2сс          29.04.2015-2с

2. Гра «Схожі хвости»

Учитель пропонує слова, а учні добирають до них схожі за звучанням.

Мишка — кішка, книжка, доріжка...

Пташка — ромашка, комашка... їжачок — павучок, лісовичок...

- Складіть два римованих рядки з поданими парами слів: рак — мак, читати —розв'язати.

Орієнтовна відповідь:

Виліз з нори рак,
Щоб посіяти мак.
Книга вчить читати
І задачки розв'язати.
 
3. Малювання рідної оселі

VII. Підсумок уроку

?? Повернення до школи. (Імітація рухів літака)

- Ось ми знову опинилися в нашій рідній школі.

- Чому був присвячений наш урок?

?? Саморефлексія. Гра «Мікрофон»

Я (учень, учениця)
 
26.04.2015-1-9шкл
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).