Про права дитини на освіту, на вибір навчального закладу і навчання рідною мовою. УРОК № 12ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ЗДОБУДЕШ ОСВІТУ — ПОБАЧИШ
БІЛЬШЕ СВІТУ
 
Мета: поширювати знання учнів про права дитини; формувати поняття про навчання як складову життєвого успіху; розвивати творчу уяву, свої здібності; виховувати бажання здобувати міцні знання.

Обладнання: ілюстративний матеріал за темою; прислів'я про знання і навчання, школу.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 Школа — нелічені книжки,
Задачі і постійні запитання,
Уроків кольорові пелюстки,
Твоє і однокласників навчання.
 ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- Розкажіть про умови та спосіб життя скіфів, їхню мораль.

- Про що мріяв Рустам з оповідання «Країна скіфів»?

- Яке майбутнє чекало на цього хлопця?

- Як виховували сестер Рустама?

- Як, на думку Рустама, потрібно поводитися з ворогами?

- Чи згодні ви з ним?

- Порівняйте суспільні порядки Давнього Єгипту з Країною скіфів?

- Завдяки чому Давній Єгипет досяг такого рівня розвитку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

- У Конституції України (стаття 5) записано, що кожен має право на освіту. Навіщо, на вашу думку, людині потрібні знання? А державі — освічені люди?
 
23.-4.2015-2-13пра
 
27.04.2015-2сс6н          27.04.2015-2сс5

IV. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з правами дітей, зокрема розглянемо право дитини на освіту, вибір навчального закладу і навчання рідною мовою.
 
27.04.2015-2сс1н          27.04.2015-2сс2

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

- Сучасний світ - це комп'ютери, супутникове телебачення, міжнародна торгівля. Усе це потребує спеціальної освіти працівників, їхньої високої кваліфікації. Тому держава, яка прагне розвиватися, як демократичне Європейське суспільство, дбає про освіту своїх громадян.

- А чого прагне людина? (Відповіді дітей.)
 
27.04.2015-2сс4н          27.04.2015-2сс

- Так, людина зацікавлена в тому, щоб здобути знання й уміння, мати кращу роботу. Україна повинна стати освіченою державою людей, які мають світле майбутнє, людей, які знають та поважають свою рідну мову.
 
23.-4.2015-2-14пра

2. Робота над прислів'ями

- Як ви розумієте вислів: «Не кажи "не вмію", а кажи "навчуся"»?

- Поясніть значення прислів'їв.

? Пташка красна пір'ям, а людина — своїм знанням.

? Наука для людини — це сонце для життя.

Обговорення, висловлювання думок.

Висновок. Людині для кращого життя потрібні міцні знання.

VI. Фізкультхвилинка

Бачите, малята,
Он висить годинник.
Підемо до нього,
Діти, на гостину. (Ходьба.)
Маятник гойдається,
Каже нам: «Тік-так!»
Зробимо все так, як він:
Так, тік-так, тік-так! (Розмахують руками.)
Чути бій годинника:
«Бом-бім-бом!»
Скажемо з годинником,
Ці слова разом.
 
VII. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота над віршем

Багато держав є, людей і мов різних,
Та кожному мила одна лиш єдина,
Найкраща з усіх — то є рідна країна,
Мені ж наймиліша — моя Україна!
 
- А яка мова найрідніша для нас?

- Які мови ви вивчаєте додатково?

- Навіщо? Як може допомогти вам знання інших мов?

- Які прислів'я про школу, навчання, знання ви ще знаєте?

- Які навчальні заклади розташовані найближче до вашого будинку?

- Які навчальні заклади нового типу вам відомі? (Гімназії, ліцеї, коледжі)

- У якому навчальному закладі ви хотіли б навчатися? Чому?
 
27.04.2015-2сс3          27.04.2015-2с

2. Складання правил для навчання

Учись із бажанням.
Зосереджуйся на тому, що вчиш.
Не дозволяй собі лінуватися.
Будь наполегливим.
 
VIII. Підсумок уроку

- Навіщо людині вчитися?

- Доведіть, що У країна здатна бути державою освічених людей.

- Навіщо ви ходите до школи?

- Якою мовою ви навчаєтеся? Чому?

- Хто робив вибір щодо вашої мови навчання?

- Ви згодні з цим вибором?

- Чи захищені ваші права на освіту?

- У якому документі це написано?
 
23.-4.2015-2-15пра
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).