Оповідання С. Гавриша «Суха квітка». УРОК 11ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ЗДОБУДЕШ ОСВІТУ — ПОБАЧИШ
БІЛЬШЕ СВІТУ
 
Мета: продовжити формування правових знань; розвивати мовлення учнів, вміння висловлювати особисту думку; виховувати любов до книги, отримання нових знань.

Обладнання: ілюстрований матеріал з переліком правових документів; ілюстрації до казок; текст оповідання С. Гавриша «Суха квітка».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Мій край чудовий — Україна,
Тут народився ти і я,
Тут над ставком верба й калині,
Чарівна пісня солов'я.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

?? Робота над загадками

? Після навчання, щоб мати дозвілля,
Чекаємо ми суботи й... (неділі).

? І влітку, і взимку ми в гості поїхали,
Бо влітку і взимку у нас є... (канікули).

? Іграшки, солодощі нам будуть дарувати,
Бо завтра Новий рік, це велике — ... (свято).

- Як ви проводите вихідний та канікулярний час?

- Чи знаєте ви, як слід поводитися вдома, коли залишаєтеся наодинці?

- Які правила безпеки життєдіяльності ви виконуєте?

- Хто вам розповів про ці правила?

- А чи знаєте ви, як виховували дітей у давнину?

- Як ставляться до навчання та виховання у сучасному світі?

- Чи має дитина право розвивати свої здібності?

- Яким чином?
 
27.04.2015-1с          27.04.2015-1сс3

- Хто вирішує, який гурток відвідувати дитині?

- Від чого це залежить?
 
23.-4.2015-2-11пра

ІІІ. Актуалізація опорних знань

?? Бесіда

- Так, дуже добре почитати цікаву книжку у вільний час. А що нам дають книжки?

- Чи полюбляєте ви читати у вільний час?

- На попередніх уроках ми ознайомилися зі сторінками книги «Маленькі історії про великі істини». Хто автор цієї книги? (С. Гавриш)

- З якими оповіданнями ми вже ознайомилися?

- В історичному минулому яких країн ми побували?

- Які історії вас вразили найбільше? Чому?

- Які випробування припали на долю хлопчика зі Скіфії?

- До хлопчиків якого племені люди поставилися жорстоко?

- У скільки років хлопчиків зі Скіфії саджали на коня?

- Як називається перше оповідання у книзі С. Гавриша?

IV. Повідомлення теми та мети уроку

- Ви знаєте, що були часи, коли до дітей ставилися, як до дорослих. Згадайте дітей з оповідання «За вогнем».

- Сьогодні на уроці ми продовжуємо подорож сторінками книги С. Гавриша і зупинимося на оповіданні «Суха квітка».

V. Вивчення нового матеріалу

1. Читання оповідання вчителем

2. Словникова робота

Ієрогліф — фігурний знак у системі ідеографічного письма, що позначає поняття, склад або звук мовлення.

3. Опрацювання тексту учнями, вибіркове читання

- Знайдіть і прочитайте.

- Що бачить за вікном маленький Роман?

- Що учитель зробив хлопчикові?

- Як учинив Роман із сухою квіткою?

- Чого навчалися діти у Давньому Єгипті?

VI. Фізкультхвилинка
 
Обертаються по волі каруселі в дивнім колі,
А тоді, як розійшлися, швидко-швидко понеслися.
Тихо, тихо, не спішіть, каруселі зупиніть.
Раз — два, раз — два, закінчилась наша гра.
 
VII. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Подорож до казкових героїв»

- Відгадайте, до якої казки ми потрапили?

- Я - Зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та прийшла Лисичка хижа, і нема у мене хати.

Ой, хутчіш допоможіть,
Мої права ви підкажіть.
 
- До якої хатки ми потрапили? («Заєць та Лисичка»)

- Які права порушено у казці? (Право на житло)

- Івасику-Телесику, приплинь, приплинь до бережка, — сказав вовк маминим голосом.

- У кого ми в гостях? (В Івасика-Телесика)

- Які права хлопчика порушено? (Право на життя дитини)
 
23.-4.2015-2-12пра

- Я - маленьке каченя. Усі на пташиному дворі наді мною сміються, ображають! Допоможіть мені, діти!

- Хто звернувся до нас про допомогу? (Гидке каченя)

- Яке право порушено? (Право на гідність)

- На кого перетворилося гидке каченя? (На білого лебедя)

2. Бесіда

- З якими правами дитини ми ознайомилися на уроці? (Право дитини щодо розвитку її здібностей)

- Яке право було порушено в оповіданні «Суха квітка»?

- Знати свої права дуже важливо. Про це свідчить вірш Ірини Клименко.

Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо,
Напевне, знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять,
Порадь і друзям прочитай.
Хай почитають тато й мама,
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою,
Поганим вчинком не зганьби
Ти роду власного ніколи.
Люби свою сім'ю і школу,
Свою Україну люби!
 
27.04.2015-1ссн            27.04.2015-1сс1н
 
VIII. Підсумок уроку

- Чого мав навчитися Роман до 12 років?

- Чому хлопчик утік від учителя?

- Чому батько так жорстоко повівся з Романом?

- Які права дітей порушено в оповіданні?

- Чого не навчалася Алія?

- Які права дитини щодо розвитку її здібностей забезпечує Конвенція про права дитини?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).