Оповідання С. Гавриша «Країна скіфів». УРОК 8ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
 
Мета: розвивати правові знання учнів; формувати почуття власної гідності, усвідомлення себе справжнім громадянином; уміти поважати тих, хто відрізняється від тебе; виховувати повагу до гідності інших.

Обладнання: ілюстративний матеріал до твору С. Гавриша «Країна скіфів»; Конвенція про права дитини; ілюстративний матеріал до казок.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

?? Гра «З'єднай попарно»

Конституція                                              угода між державами про захист прав дитини.
Конвенція                                                 людина зі своїми думками, здібностями, характером.
Закон                                                        Основний Закон держави.
Особистість                                             обов'язкові правила, які приймаються та охороняються державою.

Діти колективно з'єднують стрілочками правильні тлумачення слів.

- Життя і здібності кожної людини — великі цінності для всього людства.

- Що таке гідність? (Гідність — повага до себе, знання своїх прав і своєї цінності.)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- З яким твором С. Гавриша ми ознайомилися на попередніх уроках? («За вогнем»)

- Яку назву має книга С. Гавриша, до якої входить оповідання «За вогнем»? («Маленькі історії про великі істини»)

23.-4.2015-2-3пра
- Що ви можете розповісти про автора книги?

- Так, Степан Богданович Гавриш створив читанку, що має на меті розповісти дітям молодшого та середнього шкільного віку про їхні права. Автор наголосив, що ця читанка поведе читачів шляхом історії в різні країни, ознайомить із дітьми різних народів.

IV. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжуємо свою подорож разом з читанкою Степана Гавриша до «Країни скіфів».

V. Робота над новими матеріалом

1. Вступна бесіда

- Чи читали ви раніше про скіфські війни?

- Хто такі скіфи?

- Який спосіб життя вели скіфи?

2. Словникова робота

Скіфи — це нащадки сина Геракла. Могутні, працьовиті скіфські племена прийшли на територію Північного Причорномор'я з Азії приблизно десь 2800 років тому. Є ще чотири основних скіфських племені: царські, скіфи-кочівники, скіфи-землероби і орачі.

Скіфи — іранські кочівні племена.

23.-4.2015-2-4пра
VI. Фізкультхвилинка

Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору підняли
І на місці всі пішли.
Сіли — встали,
Сіли — встали
І на місці пострибали.
 
VII. Опрацювання оповідання С. Гавриша «Країна скіфів»

1. Читання оповідання вчителем

2. Словникова робота

Мораль — сукупність уявлень про поведінку людей, у ставленні одне до одного і до суспільства.

3. Читання «ланцюжком»

4. Вибіркове читання за питаннями

- Як виглядали скіфські воїни?

- Яку мрію мав малий Рустам?

- Які наміри мав цар Персії — Дарій?

- Що сказано в оповіданні про найважливіші правила, спільні для всіх народів?

- Про яку державу обіцяв розповісти дідусь онукові у наступній розповіді?

VIII. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вправа «Мікрофон»

- Чому так важливо для кожного з нас навчитися поважати інших?

- Чи легко поважати тих, хто відрізняється від тебе?

- Як Конвенція про права дитини розв'язує ці проблеми?

2. Казкова вікторина
 
23.-4.2015-2-5пра

Казка « Колобок»

- Які права використав у своєму житті Колобок?

Казка «Попелюшка»

- Які права Попелюшки порушували у цій казці?

- Хто їх порушував?

Казка « Вовк і семеро козенят»

- Яке покарання чекало на вовка за вчинений ним злочин?

- Яким був цей злочин?

Казка Г. Х.Андерсена «Снігова королева»

- Який злочин учинила Снігова королева?

IX. Підсумок уроку

- Яка основна думка оповідання «Країна скіфів»? Зачитайте.

Висновок. Навчися поважати тих, хто відрізняється від тебе, і ти навчишся поважати себе, а отже, станеш дорослою, зрілою людиною.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).