ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
Мета: продовжувати розкривати значення гідності дитини, її становлення у суспільстві; поширювати знання учнів про документи, що захищають права дітей; виховувати любов та пошану до своїх батьків.
Обладнання: ілюстративний матеріал; малюнки дітей щодо захисту прав дітей; Конвенція про права дитини; казка А. Ліндґрен «Малюк та Карлсон, який живе на даху»; ілюстрації до казки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Доброго ранку, — бажаєте ви,
І бажаю вам я.
Хай сонечко гріє.
Та усмішка ллється.
Ніхто не хворіє, і
Дружба ведеться.
Доброго ранку, — бажаєте ви,
І бажаю вам я.
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Що таке гідність?
?? Обговорення висновку
- Дуже неприємно, коли хтось ображає, має перевагу, коли сильніший або старший має над вами певну владу.
- До кого можна звернутися про захист вашої гідності, жорстокого ставлення до дітей?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо з'ясовувати, що таке гідність. Будемо міркувати, доводити правильність своїх думок, учитися бути гідними громадянами своєї країни.
IV. Робота над темою уроку
1. Поміркуймо!
- Два права дитини із Закону України «Про охорону дитинства», на яких засновано оповідання С. Гавриша «За вогнем», поетеса Ірина Жиленко освітила у віршах.
Назвіть ці права, знайдіть відповідні статті в Законі.
У неньки народилося дитя.
Дитя моє! Бог дав тобі життя.
І щоб ніхто не заподіяв шкоди тобі,
Малесенький громадянин, —
Бог дав закони нашому народу.
Дитя моє! Бог дав тобі життя.
І щоб ніхто не заподіяв шкоди тобі,
Малесенький громадянин, —
Бог дав закони нашому народу.
І дівчатка, і хлоп'я Мають право на ім'я.
Від дня народження, від іменин —
Він твій, цей світ широкий за вікном.
Ти на життя і щастя маєш право
Під золото-блакитним знаменом
Своєї Української держави.
І дівчатка, і хлоп'я
Мають право на ім'я
Ти — Надійна. Я — Василь.
Мають Дмитрик і Оленка
Ще й по батькові ім'я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!»
Каже впевнене хлоп'я.
І дівчатка, і хлопчина,
І великі, і малі
Мають власну Батьківщину,
Найріднішу на землі.
Мають право називати
Україну словом мати,
Бо вона дітей завжди,
Оборонить від біди.
Від дня народження, від іменин —
Він твій, цей світ широкий за вікном.
Ти на життя і щастя маєш право
Під золото-блакитним знаменом
Своєї Української держави.
І дівчатка, і хлоп'я
Мають право на ім'я
Ти — Надійна. Я — Василь.
Мають Дмитрик і Оленка
Ще й по батькові ім'я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!»
Каже впевнене хлоп'я.
І дівчатка, і хлопчина,
І великі, і малі
Мають власну Батьківщину,
Найріднішу на землі.
Мають право називати
Україну словом мати,
Бо вона дітей завжди,
Оборонить від біди.
- Як С. Гавриш відтворив ці Закони в оповіданні «За вогнем»?
2. Розв'язання проблемної ситуації
- У сім'ї є молодший братик (сестричка). Йому (їй) дають ласощі, купують більше іграшок, а решті — менше.
- Чи правильно вчиняють дорослі, зокрема батьки?
Висновок. Кожна дитина має право на гідне ставлення до своєї особистості (стаття 16 Конвенції про права дитини).
V. Фізкультхвилинка
Всі підняли руки — раз,
Став навшпиньки увесь клас.
Два — стали рівно, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
Став навшпиньки увесь клас.
Два — стали рівно, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хто старався присідати,
Може вже відпочивати.
VI. Продовження роботи
1. Творча робота
- Складіть розповідь за своїм малюнком «Я маю гідність».
? Чи люблять вас батьки?
? За що вони вас люблять?
? Як ви гадаєте, якби ви були менш розумними, менш слухняними, менш красивими, гірше навчалися, ваші батьки любили б вас чи ні?
2. Обговорення розповідей за малюнками
Висновки. Якими б ви не були, ваші батьки менше вас не любили б, тому що люблять вони вас не за якусь певну рису, а тому, що ви — їхня дитина. Якщо ставитися до дитини з любов'ю, поважати її право на життя, гідність, то дитина стане розумною, вільною, вихованою людиною. А діти, в свою чергу, повинні завжди дбати та піклуватися про своїх батьків.
? Не можна вчити дитину жорстокості й приниженням.
? Ніхто і ніколи не повинен принижувати та ображати дитину.
Що з цього приводу зазначено у Конвенції про права дитини?
(Учитель, батьки повинні поважати дітей, бути добрими, терплячими. Якщо дитина погано вчиться, її не можна ображати, а тим паче — бити.)
3. Робота за казкою А. Ліндґрен
- Щоб підтвердити ці переконання, звернімося до казки А. Ліндґрен «Малюк і Карлсон, який живе на даху».
- Який персонаж викликає співчуття і чому?
- Хто пригноблює малюка?
- Як ставитися до слів Фрекен Бок: «Нічого-нічого, у мене і діти, і собаки швидко стають шовковими!»?
- Яке ім'я придумав малюк для цієї Фрекен Бок?
- Хто в цій історії є захисником прав Малюка?
VII. Підсумок уроку
- Яку інформацію, отриману сьогодні на уроці, ви зможете використовувати у майбутньому?
- Складіть запитання, на які ви хотіли б отримати відповіді, за темою «Право дитини на гідність».
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).