ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
Мета: закріплювати знання і навички учнів; розвивати бажання до отримання правових знань; усвідомлювати себе справжнім громадянином своєї країни; виховувати повагу до законів України.
Обладнання: малюнки дітей про Україну, свою маму; текст оповідання С. Гавриша «За вогнем».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Я — мамина помічниця,
Надихаю, як годиться.
Всіх на добру, творчу справу,
Всіх, хто зветься — школярами.
Надихаю, як годиться.
Всіх на добру, творчу справу,
Всіх, хто зветься — школярами.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Розповіді учнів
Учні розповідають, що означають їхні імена, імена їхніх батьків чи просто імена.
Іван — Божа благодать.
Дарина — переможниця.
Тетяна — володарка, засновниця.
Сергій — високопоставлений.
Ольга — свята та ін.
- Як ви розумієте прислів'я: «Добре ім'я — краще багатство»?
2. Робота над віршем
І дівчатка, і хлоп'ята
Мають право на ім'я.
Ти — Надійка, я — Василь.
Мають Дмитрик і Оленка
Ще й по батькові ім'я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!» —
Каже впевнене хлоп'я.
І дівчатка, і хлопчина,
І великі, і малі
Мають власну Батьківщину,
Найріднішу на землі.
Мають право називати Україну
Словом — мати,
Бо вона дітей завжди
Оборонить від біди!
Мають право на ім'я.
Ти — Надійка, я — Василь.
Мають Дмитрик і Оленка
Ще й по батькові ім'я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!» —
Каже впевнене хлоп'я.
І дівчатка, і хлопчина,
І великі, і малі
Мають власну Батьківщину,
Найріднішу на землі.
Мають право називати Україну
Словом — мати,
Бо вона дітей завжди
Оборонить від біди!
- Визначте основну думку вірша.
- Чи можуть вони назвати Україну, свою державу, словом мати?
- Чому? (Учні обґрунтовують свої думки.)
- Так, кожна дитина має право на ім'я і громадянство з дня її народження.
- У якому документі записано право на ім'я та громадянство?
- У якій статті?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо говорити про право дитини на ім'я та громадянство. Прочитаємо оповідання відомого вам автора — Степана Гавриша.
IV. Фізкультхвилинка
Слухати ми перестали,
І тепер всі дружно встали.
Будем ми відпочивать.
Руки — вгору, руки — вниз.
І легесенько прогнись.
Покружились, повертілись,
Пострибали, пострибали.
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
І тепер всі дружно встали.
Будем ми відпочивать.
Руки — вгору, руки — вниз.
І легесенько прогнись.
Покружились, повертілись,
Пострибали, пострибали.
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
V. Робота над темою уроку
1. Вступне слово вчителя
- Етнографи з'ясували, що деякі племена Нової Гвінеї полювали за іменами. Як? Чому?
Плем'я нападало на плем'я, щоб відібрати найцінніше — ім'я. Перед тим, як убити жертву, у неї запитували, як її звуть, і забирали собі її ім'я.
Наші імена — це також важна особиста цінність. Неприємно, коли тебе не називають на ім'я або хтось його спотворює вимовляючи.
2. Робота над оповіданням С. Гавриша «За вогнем»
- Ми на попередніх уроках ознайомилися з оповіданням С. Гавриша «За вогнем».
- Чи мали захищене суспільством право на життя хлопчики з первісного племені? Відповіді обґрунтуйте.
- Назвіть їхні імена.
- Так, дітей із первісного племені називали, як кому заманеться: «замазура», «великі вуха», «ледаща» або ще якось.
- Як ви вважаєте, за якими ознаками вигадували імена хлопчикам?
- Чи дійсно вони так виглядали?
- А чи подобається вам, коли ваші однокласники або діти у дворі називають вас не на ім'я?
- Про що свідчить їхні поведінка? (Невихованість)
- Чи можна так поводитися з друзями?
VI. Закріплення вивченого матеріалу
?? Гра «Продовж речення»
? Документ, у якому записано права дитини на її ім'я та громадянство, називають...
? Я народився в ..., я — громадянин цієї держави.
? Дата мого дня народження — ...
? Моє ім'я означає ...
VII. Підсумок уроку
- Які імена славетних українців вам відомі? (Т. Г. Шевченко, І. Я. Франко, Леся Українка, М. Коцюбинский...)
- Як кожен із вас може прославити своє ім'я?
- Які вчинки прикрашають людину?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).