ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
Мета: формувати в учнів поняття «правові знання», «право на ім'я», «громадянство»; розвивати уявлення про права і свободи громадян України, усне зв'язне мовлення, творчі здібності; виховувати громадянські почуття, повагу до свого роду.
Обладнання: державні символи України; Закони України щодо охорони прав дитини; картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Красивий, щедрий, рідний край!
І мова наша — солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься — Україна!
І. Січовик
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
?? Бесіда-міркування «Поміркуймо!»
- У якій країні ми живемо?
- Які документи щодо захисту прав дітей діють у державі?
- Кого в нашій країні вважають дитиною?
- Як ставилися до хлопчиків люди з племені в оповіданні С. Гавриша «За вогнем»?
- Доведіть, що діти первісного племені не мали захищеного права на життя, на ім'я.
- У яких статтях Конвенції ООН про права дитини дітям гарантоване право на життя, на ім'я?
- Які права належать до невід'ємних, а які — до набутих?
? Право на життя;
? свобода слова;
? право на працю;
? право на повагу честі та гідності;
? право на свободу та особисту недоторканість;
? право на навчання.
- Порівняйте «невід'ємні права» і «набуті права».
- Чим обмежуються права людини? (Відповіді дітей.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Ми живемо у суверенній та незалежній державі — _________________.
У державі, у якій кожен громадянин, його життя, здоров'я, честь і гідність, його безпека визначаються найвищою соціальною цінністю. Так записано в Основному Законі нашої країни ________________ (Конституції України).
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про право дитини на ім'я та громадянство.
IV. Вивчення нового матеріалу
?? Обговорення статті 7 Закону «Про охорону дитинства»
- Що нам дістається від славетних наших пращурів та батьків?
- Що записано в статті 7 Закону « Про охорону дитинства»? Прочитайте, роз'єднавши слова. (У кожної дитини — картка.)
Кожнадитинавідразупіслянародженнямаєправонавласнеім'ятаотриманнягромадянства.Щобреалізуватиціправа,немовлятреєструють,тобто,записують
удержавнихдокументахім'я,прізвище,датународження,батьків,місце,дедитинапобачиласвіт.Дитинастаєсправжнімгромадянином,анапідтвердженняцього
отримуєсвідоцтвопронародження.
(Кожна дитина відразу після народження, має право на власне ім'я, та отримання громадянства. Щоб реалізувати ці права, немовлят реєструють, тобто записують у державних документах ім'я, прізвище, дату народження, батьків, місце, де дитина побачила світ. Дитина стає справжнім громадянином, а на підтвердження цього отримує свідоцтво про народження.)
V. Фізкультхвилинка
Ловить крихітка-ялинка,
Рученятами сніжинки.
І на пальчики-гілки
Нанизує залюбки.
Тебе навчать доброти,
Незграбний — виросте кмітливим.
І всього досягне в житті.
Навчає школа бути гідним
Славетних предків і батьків.
Любіть свою державу рідну!
І бороніть від ворогів.
Рученятами сніжинки.
І на пальчики-гілки
Нанизує залюбки.
Тебе навчать доброти,
Незграбний — виросте кмітливим.
І всього досягне в житті.
Навчає школа бути гідним
Славетних предків і батьків.
Любіть свою державу рідну!
І бороніть від ворогів.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Творча вправа «Намалюй своє ім'я»
- А чи знаєте ви, що ставлення до імен упродовж історії було неоднаковим. Первісні люди вважали, що ім'я і людина — це одне й те саме, тому боялися іноді вимовляти деякі імена, щоб не з'явився той, кого згадують. Коли людина помирала, її ім'я давали дитині, уважаючи, що разом з іменем у спадок нового власника імені переходять й риси характеру людини, яка пішла з цього світу.
2. Презентація малюнків
VII. Підсумок уроку
- Бачили ви своє свідоцтво про народження?
- Чи знаєте, що означає ваше ім'я?
- Удома обговоріть з батьками виникнення вашого імені, — можливо, вас назвали на честь бабусі чи дідуся?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).