ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
Мета: розвивати загальні прийоми розумової діяльності; формувати в учнів моральні якості людини; виховувати почуття поваги до особистого життя, свого імені.
Обладнання: текст оповідання С. Гавриша «За вогнем»; портрет автора; ілюстративні матеріали.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини.
Є країни — великі й малі,
Та найкраща завжди — ... (Батьківщина).
В них озера, річки і долини.
Є країни — великі й малі,
Та найкраща завжди — ... (Батьківщина).
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Бесіда
- Що вам відомо про походження вашого імені?
- Як людина може подбати про своє добре ім'я?
- Що ви знаєте про Матір Терезу?
- Чим вона прославила своє добре ім'я?
2. Вікторина
? Назвіть відомі вам імена, які зустрічаються в Україні.
? Назвіть без запинки 10 жіночих та 10 чоловічих імен.
? Пригадайте книги, мультфільми, де вжито імена людей у заголовках.
? Як називають людей з однаковими іменами? (Тезки)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Чи замислювалися ви над тим, хто ми є?
- Які ми?
- Що відомо про себе і свої права?
- Ми знаємо, що кожен з нас має ім'я та прізвище, сім'ю, родичів, близьких людей. Крім того, ми навчаємося, маємо улюблену справу, захоплення. Цей ряд можна продовжувати, і кожен з нас може сказати: «Я людина!». Відомий драматург так писав про людину: «Є багато див на світі, найчудесніше — людина».
- Ви згодні з цією думкою? (Обговорення, висловлювання учнів.)
- Ми — громадяни України. А в нашій країні людина, її життя, її здоров'я є найвищою соціальною цінністю. Так записано в Конституції України — Основному Законі держави. Про шлях людства до законодавства, визнання прав дитини ми також поговоримо на нашому уроці. І допоможе нам у цьому книга Степана Гавриша «Маленькі історії про великі істини».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
- Книгу Степана Богдановича Гавриша «Маленькі історії про великі істини» вперше було надруковано 2001 року. Вона зацікавила не тільки дітей, а й дорослих. У ній ідеться про те, як усвідомлювали і виборювали права дитини. На основі першої книги Степан Богданович створив читанку для дітей молодшого і середнього віку про їх права.
Книгу охарактеризував сам автор. Він наголошує, що «Маленькі історії про великі істини» поведуть читача шляхом історії в різні країни, ознайомлять із дітьми різних народів.
Степан Богданович Гавриш — народний депутат України, заступник Голови Верховної Ради III скликання. Він — доктор юридичних наук, академік Академії правових наук, професор Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. Як депутат і як учений, він розробив понад сто законопроектів, зокрема — «Про попередження насильства у сім'ї».
2. Робота над оповіданням «За вогнем»
1) Читання оповідання вчителем.
- Наше ознайомлення з книгою С. Гавриша розпочнемо з першого оповідання, яке автор назвав «За вогнем».
2) Словникова робота.
3) Бесіда за прочитаним.
- Скільки років братам?
- У який час вони живуть?
- Як розподіляли обов'язки первісні люди?
- Як жилося тоді людям?
- Хто мав більше прав? (Право сильнішого.)
- Кому дісталося м'ясо ящірки?
V. Фізкультхвилинка
Всі вдихніть на повні груди,
Потягніться догори. (Вдих.)
Хай з вас вийдуть добрі люди,
Раз, два, три, раз, два, три! (Видих.)
(Повторити двічі-тричі.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Продовження бесіди за прочитаним
- Ви почули з прочитаного, що діти — такі малі (5 років та 8 років), але ведуть боротьбу за своє виживання.
- Які права порушили дорослі проти дітей? (Право на життя та ім'я)
2. Вибіркове читання
- Яка біда сталася з хлопчиками?
- Як дітям вдалося врятуватися?
- Якої думки люди були про вогонь?
- Чому його не знайшли?
VII. Підсумок уроку
- З яким твором С. Гавриша ми ознайомилися?
- У якій країні відбувалися події?
- Хто першим став на захист хлопчиків?
- Як дорослі вирішили покарати хлопчиків за вогонь?
- Як відзначили старшого хлопчика на знак того, що він став дорослим?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).