ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
Мета: формувати уявлення учнів про права і свободу громадян України; підвести їх до розуміння їхнього права на життя, ім'я та громадянство; виховувати громадянські почуття школярів, зокрема повагу до законів України.
Обладнання: державні символи України; Конституція України; Конвенція про права дитини; Закон України «Про охорону дитинства» ; виставка книжок для дітей правової тематики; «чарівна» скринька із люстерком; фотографія із зображенням Матери Терези.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвенить дзвінок:
- Пора! Пора! Розпочинать заняття.
Всі школярі кричать: «Ура!».
Готові до заняття!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
- Чи дізналися ви щось нове для себе про українське законодавство, що захищає права дитини?
- Чи можете ви тепер назвати основні організації та служби, що захищають права дитини?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- У мене є чарівна скринька, у якій знаходиться найцінніший скарб нашої планети Земля.
- Як ви вважаєте, хто або що там?
- Хто хоче зазирнути у скриньку? (Діти посміхаючись зазирають у скриньку.)
- Отже, ви побачили в чарівній скриньці? (Діти називають себе, адже в скриньці лежить люстерко.)
- Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що таке життя і навіщо воно дається людині. Спробуємо навчитися цінувати його, як Божий дар.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів
- Так, у скриньці ви побачили себе. Людина — найцінніший скарб. Кожен з вас — неповторна особистість. Кожен з вас — Людина, яка живе сьогодні, і саме такої дівчинки чи хлопчика на цій землі немає і не буде.
Діти декламують вірш В. Симоненка, вивчений на попередньому уроці.
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина.
Очі твої — одні.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина.
Очі твої — одні.
- Що поет намагався сказати цими словами?
V. Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору.
Два — схилились всі додолу.
Руки в боки!
Повернулись, нахилились
І вправо, вліво —
Щоб нічого не боліло,
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору.
Два — схилились всі додолу.
Руки в боки!
Повернулись, нахилились
І вправо, вліво —
Щоб нічого не боліло,
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда
- Життя людини — найцінніший скарб. Ніхто не приходить на Землю і не йде в майбутнє без волі Божої.
Є тисяча доріг, мільйон вузьких стежинок,
Є тисячі ланів, але один лиш мій.
В. Симоненко
- У яких документах записане право людини на життя? (Декларація прав дитини. Конституція України)
- Кожна людина має право на життя. Чи завжди ми цінуємо життя? (Відповіді дітей.)
- Так, на жаль, життя мінливе. Живучи в суспільстві, ми намагаємося розрізняти гідні й негідні вчинки.
2. Розповідь учителя про гідні вчинки, зокрема про Матір Терезу
- Якщо людина добра, з нею всі хочуть товаришувати, усі її люблять. Я хочу вам розповісти про незвичайну людину, яку вважали «живою святою» за її добрі справи, знамениту монахіню XX сторіччя — Матір Терезу.
Вона багато часу допомагала найбіднішим людям світу, натомість нічого не просила. Матір Тереза померла у віці 84 роки, але її справи, її добрі вчинки залишилися в серцях людей назавжди. Тому ми повинні пам'ятати, що в житті завжди є місце добрим вчинкам і справам, що людину прикрашає його чесність та доброта.
У статті VI Закону України «Про охорону дитинства» зазначено, що наша держава з моменту народження кожної дитини визначає її права на життя, прагне забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини, і кожна людина має право подбати про своє життя та прожити так, щоб не було соромно за свої вчинки.
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вивчення напам'ять вірша
У неньки народилося дитя.
Дитя моє! Бог дав тобі життя.
І щоб ніхто не заподіяв шкоди тобі,
Маленький громадянин,
Бог дав закони нашому народу.
Від дня народження, від іменин
Він твій, цей світ широкий за вікном,
Ти на життя і щастя маєш право,
Під золото — блакитним знаменом
Своєї української держави.
2. Робота над твердженням
- Спробуйте завершити та пояснити твердження: «Життя — це можливість...»
VIII. Підсумок уроку
- Кожна дитина має невід'ємне право на життя, а держава забезпечує максимально можливий ступінь її виживання і здоровий розвиток.
- З яким правом дитини ми ознайомилися на уроці?
- Без чого не можна жити?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).