ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
Мета: ознайомити учнів із загальними принципами Декларації прав дитини; розвивати важливість юридичного закріплення прав дітей на спеціальний правовий захист з боку держави та суспільства; формувати вміння застосовувати набуті знання щодо захисту прав дітей у повсякденному житті; виховувати повагу до законів України.
Обладнання: Конституція України; Декларація прав дитини; Конвенція ООН про права дитини; ілюстративний матеріал про життя дітей у різних країнах світу; малюнки учнів за темою уроку.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвонить дзвінок,
Дзень, дзелень!
Сміється сонце!
Збудився день!
Кличе дзвіночок:
Бім-бам! Бім-бам!
В школу збиратися
Час школярам!
Дзень, дзелень!
Сміється сонце!
Збудився день!
Кличе дзвіночок:
Бім-бам! Бім-бам!
В школу збиратися
Час школярам!
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Вправа «Мікрофон»
Учні висловлюють свої думки щодо розвішаних на дошці малюнків про життя дітей у різних країнах світу.
- Як ви розумієте поняття «права дитини»?
- Як діти мають запобігти порушенню своїх прав?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми пригадаємо, які документи нам відомі про захист прав дитини, ознайомимося ще з одним з нових документів.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
Учитель проводить бесіду, постійно звертаючись до ілюстрованого матеріалу.
- Тяжким є становище дітей у багатьох країнах світу, зокрема:
100 мільйонів дітей у всьому світі жебракують;
50 мільйонів дітей працюють у небезпечних умовах;
120 мільйонів дітей не відвідують школи;
3,5 мільйони дітей помирають від хвороб, що можна вилікувати.
- Щоб якось поліпшити стан дітей усього світу, 20 листопада 1989 року було ухвалено Конвенцію ООН про права дитини. Україна також приєдналася до підписання цього документа. Цього дня щороку всі люди світу відзначають День захисту прав дитини.
2. Словникова робота
- Які ще документи, що захищають права дитини, вам відомі? (Конституція України, Декларація прав дитини)
- Що таке Декларація? Конвенція?
Декларація — це проголошення намірів уряду країни зробити щось у своїй країні, аби всім добре жилося, і в першу чергу — дітям.
Конвенція — це міжнародний документ з якогось дуже важливого питання.
3. Робота за казкою «Сніжинка»
- Скільки важить сніжинка? — спитало Мишеня в Голуба.
- Не більше, ніж нічого, — відповів той.
- Тоді я розповім тобі одну дивовижну історію, — сказало Мишеня. — Якось я сидів на ялиновій гілочці, біля стовбура, коли почав падати сніг. Це було схоже на безтурботний сон. Щоб якось убити час, я рахував сніжинки, які повільно падали на хвою моєї гілки. Я нарахував приблизно 3 741 952 сніжинок. Коли впала ще одна, то своєю вагою (не більше, ніж нічого) зламала гілку.
Розповівши цю історію, Мишенятко зникло. А Голуб подумав: «Напевно, для того щоб запанував мир у цьому світі, бракує голосу всього однієї людини».
Можливо, діти, саме вашого голосу бракує, щоб захистити права тих, хто цього потребує.
- Що може зробити дитина для захисту своїх прав?
- Чому саме Голуб нагадує нам про мир у всьому світі? (Голуб — символ миру.)
V. Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотири, п'ять —
Треба вправи починать.
Раз, два, три, чотири —
Руки в боки, два підскоки.
Раз, два, три —
Нові вправи почали,
Нахил вправо, нахил вліво,
Вгору, вниз подивись,
До роботи знов берись.
Треба вправи починать.
Раз, два, три, чотири —
Руки в боки, два підскоки.
Раз, два, три —
Нові вправи почали,
Нахил вправо, нахил вліво,
Вгору, вниз подивись,
До роботи знов берись.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над віршем В. Симоненка
Учитель розповідає про відомого поета України В. Симоненка, який прожив усього 28 років, проте написав про неповторність кожного, кому подарували життя.
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина.
Очі твої — одні.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина.
Очі твої — одні.
- Так, ми — громадяни України. У нашій країні її життя та здоров'я, чесність і гідність, недоторканість та безпека визначені найвищою соціальною цінністю. Згідно з Конвенцією 2001 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про охорону дитинства». Наступним кроком захисту прав став Закон України «Про попередження насильства в сім'ї» (2001). Ці закони створили умови для реалізації та захисту прав дитини.
- Чи порушують ваші права або права ваших одноліток у сім'ях?
2. Робота над прислів'ям
Життя прожити — не поле перейти.
- Як ви розумієте це прислів'я?
- Кожна дитина має права на життя, а держава максимально забезпечує здоровий розвиток кожної дитини.
- А кого вважають дитиною? (Відповіді дітей.)
- Дитиною вважають кожну людську особу до досягнення нею 18 років. Так записано в статті 1 Закону України «Про охорону дитинства».
VII. Підсумок уроку
- З якими правовими документами захисту дитини ви ознайомилися на уроці?
- Разом з батьками обговоріть права дитини у вашій сім'ї, складіть розповідь про свої обов'язки.
- Розкрийте зміст прислів'я «Добре ім'я краще, ніж багатство».
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).