ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС. ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
Мета: учити учнів свідомо оцінювати людські вчинки; конкретизувати знання учнів про правопорушення, поширені серед людей; виховувати почуття поваги до Української держави, конституційних прав та обов'язків кожного громадянина.
Обладнання: ілюстративний матеріал за темою; Конституція України; вірш А. Костецького «Чемний герой».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Я - дитина українська,
Українського роду.
Українці — то є назва
Українського роду.
Українці — то є назва
Славетного народу.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
?? Фронтальнеопитування
- У якій країні ми живемо?
- Хто господар нашої держави?
- Що допомагає народові керувати державою?
- Як називається Основний Закон нашої країни?
- Про що йдеться в Конституції України?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Як ви гадаєте, чи всі громадяни нашої держави дотримують законів? (Діти наводять приклади, що спостерігали в житті.)
- Якщо люди не поважають закони, не дотримують їх, що з ними відбувається?
- Як ви вважаєте, чи є порушники законів серед дітей? (Наведіть приклади з життя.)
- Як називають таких дітей?
- Що таке правопорушення?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, яка поведінка є порушує закон, що таке правопорушення та які правопорушення найчастіше трапляються серед дітей.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
- Останніми роками ми спостерігаємо, дізнаємося з інформаційних джерел про підвищення агресії в світі не тільки серед дорослих, а й школярів. І як результат цієї агресії — злочин, що призводить до загибелі людей. Необхідно вивчати причини виникнення агресії у дітей.
- Кого можна назвати агресивним? (Того, хто б'є дітей, грубо висловлюється, порушує дисципліну на уроках...)
- А чи спостерігали ви агресивну поведінку учнів нашого класу?
- Звідки ж беруться агресивні діти? Найчастіше це діти з психічними вадами, низькими моральними якостями.
2. Розв'язування проблемної ситуації
- Чому люди порушують права іншої людини?
- Чи можна брати чужі речі без дозволу?
- Чи можна втікати з дому?
3. Обговорення ситуацій
- Кому зашкодять крадіжка, бродяжництво?
VI. Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз,
Став навшпиньки увесь клас,
Два — стали рівно, руки вниз,
На сусіда подивись.
Раз — присіли, два — піднялись.
Хай мужніє наше тіло,
Може вже відпочивати.
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Обговорення поняття «правопорушення»
- З'ясуймо, що таке правопорушення. Правопорушення — це порушення прав інших людей чи дітей, наслідки яких завдають шкоди.
Основні правопорушення, поширені серед дітей:
? недотримання правил поведінки для дітей;
? порушення дисципліни;
? бійки, крадіжки, неслухняність;
? порушення правил переходу вулиці;
? азартні ігри в громадських місцях;
? бродяжництво.
2. Весела хвилинка. Читання та обговорення уривка вірша А. Костецького «Чемний герой»
Вітько — другокласник, крокує додому
Героєм таким, що не снилось нікому.
Але раптом Вітькові назустріч — першак,
Всміхнувся Вітько і промовив: «Так-так!»
І випнувши груди підходить до нього:
- Гей, ти! Треба старшим давати дорогу!
І хлопця малого портфелем як лясне!
Але всівся на землю малий першокласник,
Вітько реготнув: «Так і треба, щоб знав!»
І далі по вулиці покрокував.
Героєм таким, що не снилось нікому.
Але раптом Вітькові назустріч — першак,
Всміхнувся Вітько і промовив: «Так-так!»
І випнувши груди підходить до нього:
- Гей, ти! Треба старшим давати дорогу!
І хлопця малого портфелем як лясне!
Але всівся на землю малий першокласник,
Вітько реготнув: «Так і треба, щоб знав!»
І далі по вулиці покрокував.
- Чи можна Вітька назвати героєм? Чому?
- Які права порушив Вітько?
- Чим усе це може завершитися?
VIII. Підсумок уроку
- Навіщо ухвалюють закони?
- Які закони ухвалили б ви у нашому класі?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).