КОЛИ І ЯК ЛЮДИНА ВІДПОВІДАЄ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ? УРОК 21ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
 
Мета: формувати вміння стримувати безглузді бажання і вчинки, володіти собою; розвивати волю, уміння дотримувати правил; виховувати правову самосвідомість.

Обладнання: таблиці «Умій відмовляти»; ілюстративний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Здоровенькі були, любі друзі!
Доброго вам настрою!
Правда, чудові ці фрази?
Вони нас зближають одразу.
Сьогодні, гадаю, якраз буде вчасно,
Щоб був у нас справді чудовий настрій!
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Фронтальне опитування. Гра «Брейн-ринг»

- Кого називають правопорушником?

- Які правопорушення поширені серед дітей?

- Як можна назвати дітей, які порушують права інших? (Правопорушник, злочинець, невихований, поганий)

2. Гра «На гостині у казки»

- Які правопорушення виявляли казкові герої в казці?

Колобок                                              неслухняність, бродяжництво;

Попелюшка                                         порушення прав людини мачухою стосовно Попелюшки;

Буратіно                                              Карабас-Барабас порушував права героїв казки.

(Діти наводять приклади з казок.)

- Як називали порушників прав людини?

- Кому шкодили їх учинки?

- Назвіть казкових героїв, які найчастіше порушують закони. (Шапокляк, Баба-Яга, Кощій Безсмертний)

15.04.2015-1-25мм
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроді ми поговоримо про те, як застерегти себе від поганих вчинків, а в разі скоєння правопорушення — вміти за нього відповісти.

19.05.2015-1с         19.05.2015-1сс
IV. Фізкультхвилинка
 
Ми дівчата і хлоп'ята —
Всі правдиві малюки!
1 ніколи і ніде
Друзів ми не підведемо!
А незнайки й поcпішайки
Хай завчать такі слова:
Що погана поведінка
Не доводить до добра!
 
VІ. Робота над темою уроку

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

- Усі громадяни нашої країни поважають закони України, однак іноді їх порушують. Порушення законів різняться. Деякі порушення не мають наслідків, але є серйозні порушення, що називають злочинами, а людей, які їх чинять, — злочинцями. Для того щоб розв'язати конфлікти, розкрити злочини і визнати міру покарання злочинцям, створені суди.

На лаву підсудних потрапляють не завжди тільки дорослі, а також і діти.

- Як ви гадаєте, чому неповнолітні стають правопорушниками? (Відповіді дітей.)
 
19.05.2015-1сс7          19.05.2015-1сс4        

Так, існує безліч чинників, що приводять школярів до скоєння правопорушень, зокрема неблагонадійна сім'я (батьки алкоголіки, наркомани). Вони своїх дітей часто змушують жебракувати, красти. Такі діти не відвідують школу, залишають свої домівки, їдуть в інші міста і там скоюють злочини.

Але трапляються випадки, що і у благонадійних сім'ях неповнолітні стають правопорушниками, скоюють злочини. У Тернополі учень 7-го класу, з благонадійної сім'ї, приніс до школи газовий пістолет. Він хизувався ним серед однолітків, а його друг намагався його заспокоїти. Між друзями виникла суперечка, що завершилася трагічно — хлопець, який приніс газовий пістолет, хотів налякати суперника і приставив пістолет до шиї. Пролунав постріл. Унаслідок вистрілу його однокласник загинув.

- Як ви вважаєте, чому сталася така трагедія? (Висловлювання дітей.)

- Чи можна було б уникнути таких наслідків?

- Часто діти виявляються дуже жорстокими, не думають, до чого може призвести певний необдуманий вчинок. Вони можуть знущатися над тваринами, а пізніше — над людьми, забувають про людяність і гідність.

2. Хвилинка-веселинка. Слухання вірша Грицька Бойка «Татові на зло»

- Чому погано вчишся, Гнате?
- Це я на зло своєму тату...
- Ну, а «на зло» чого буває?
- Того, що тато мене лає.
- За що ж лає твій татусь?
- За те, що я погано вчусь.
- Чи правильно чинить Гнат?
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

?? Вправа «Мікрофон»

- Які правопорушення караються законом? (Серйозні правопорушення чи злочини)

- Згадайте правопорушників у художній літературі. (Казки, оповідання, вірші)
 
19.05.2015-1сс1           19.05.2015-1сс2

VI. Підсумок уроку

- Пригадайте Заповіді Божі.

- Господні заповіді забороняють не тільки погані справи, але й погані думки. Коли у душі є погані бажання та помисли, то вона вже не є чистою перед Богом. До того ж, слід угамовувати в собі погані бажання і думки, бо саме з них потім, наче з насіння, народжуються погані вчинки.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).