ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
Мета: продовжувати формувати в учнів поняття «добро»; учити оцінювати своє вміння творити добрі справи; сприяти розвитку мотивації до добрих та гуманних учинків; формувати негативне ставлення до людських пороків, аморальної поведінки; виховувати бажання робити добро всім людям, особливо — рідним і близьким.
Обладнання: запис девізу уроку; картки з прислів'ями; картки із завданнями для роботи в групах.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Боже Великий, Єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і знання
Нас, дітей, освіти!
В чистій любові до Тебе,
Ти нас, Боже, зрости!
О. Кониський
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і знання
Нас, дітей, освіти!
В чистій любові до Тебе,
Ти нас, Боже, зрости!
О. Кониський
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота над віршем
Спитай у долі строгої,
Якою йти дорогою,
Чи серце наше шлях в життя
Правдиво обира?
Іди за Богом слідом,
Хоча цей шлях незвіданий,
Іди, мій друже, йди завжди
Дорогою Добра.
Якою йти дорогою,
Чи серце наше шлях в життя
Правдиво обира?
Іди за Богом слідом,
Хоча цей шлях незвіданий,
Іди, мій друже, йди завжди
Дорогою Добра.
- Як ви розумієте вислів «іти Дорогою Добра»?
2. Бесіда
- Біблія радить нам, як жити по правді, чинити добро в різних обставинах життя.
- Як ви розумієте ці слова?
- Які прислів'я про добро вам відомі?
- Роз'єднайте слова та прочитайте прислів'я.
? Доброробитиніколинепізно. (Доброробити ніколи не пізно.)
? Хтолюдямдобрабажає,тоісобімає. (Хто людям добра бажає, то і собі має.)
? Злийплачевідзаздрості,адобрий - відрадості. (Злий плаче від заздрості, а добрий - від радості.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми продовжимо розмову про добро, ознайомимося з новим словом доброчинність, будемо вчитися робити добрі вчинки.
Девіз нашого уроку: «Твори добро, де тільки можеш».
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя з елементами бесіди
- Звичка — друга натура.
Гарна звичка — піклуватися про інших. В українських родинах дітей завжди вчили, що кожна людина невіддільна від близьких, від свого роду, сусідів, громади, народу.
В Україні здавна існувала традиція: дівчинка-сирота вплітала в коси блакитні стрічки. Кожний, хто мав совість, уважав за свій обов'язок допомогти такій дитині, а також іншим бідним, убогим людям. Особливо у свята благочестиві люди намагалися нагодувати старців, роздати милостиню, вирушали у притулки, лікарні, розносячи подарунки.
Як називають таку діяльність людей, ви дізнаєтеся, коли утворите одне складне слово з двох слів добро і чинити.
- Так, це слово доброчинність. І в найбільшому горі, і в найменшій печалі люди цінують співчуття, коли воно щире. Чуже горе не залишає байдужими народи. Землетруси, паводки, а тепер і терористичні акти змусили нас по-новому оцінити відомі закони людяності: чужого горя не буває.
2. Вправа «Мікрофон»
? Коли робиш добро, це приносить тобі й іншим...
? Найкращі речі роблять люди...
V. Фізкультхвилинка
Поклонися щодня батькові низенько,
Бо його серденько до твого близенько.
Поклонися щодня матері ще нижче,
Бо її серденько до твого ще ближче.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в групах
- Напишіть, які добрі справи ви робите:
? для рідних;
? для друзів;
? для природи;
? для дому;
? у школі.
2. Гра «Так чи ні?»
Бабусі хлопчик допоміг.
Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
- Тепер усі скажіть мені:
У сварці жити добре? (Ні)
- А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно? (Так)
- А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти? (Ні)
- Співає хлопчик гарно як!
А вам подобається? (Так)
- А як обличчя всіх пісні,
Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
- Реве і трощить все чудак.
Це теж погано, діти? (Так)
- Тоді іще скажіть мені:
Як діти б'ються, добре? (Ні)
- Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити.
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили!
Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
- Тепер усі скажіть мені:
У сварці жити добре? (Ні)
- А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно? (Так)
- А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти? (Ні)
- Співає хлопчик гарно як!
А вам подобається? (Так)
- А як обличчя всіх пісні,
Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
- Реве і трощить все чудак.
Це теж погано, діти? (Так)
- Тоді іще скажіть мені:
Як діти б'ються, добре? (Ні)
- Звичайно, краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити.
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили!
3. Тестування
- Як ви вчините, якщо...
1) Плаче дівчинка?
а) Скажете лагідне слово;
б) запитаєте, чому плаче;
в) пройдете повз неї.
2) Старший хлопчик ображає молодшого. Ви:
а) обороните;
б) будете спостерігати;
в) пройдете повз, нібито не помітили.
3) Маленький котик сидить високо на дереві, нявчить і не може злізти. Ви:
а) пройдете повз нього;
б) полізете на дерево знімати котика;
в) покличете на допомогу дорослих.
4) Старенький дідусь повертається з магазину та несе важку сумку. Він часто зупиняється та важко дихає. Ви:
а) пройдете повз нього;
б) запропонуєте йому свою допомогу;
в) покличете друга, щоб той йому допоміг.
VII. Підсумок уроку
?? Вивчення вірша напам'ять
На доброті існує світ,
І добротою пахне хліб.
І мирне небо в школу йти —
Це також вияв доброти.
І до дітей любов свята —
Це чистота і доброта.
І добротою пахне хліб.
І мирне небо в школу йти —
Це також вияв доброти.
І до дітей любов свята —
Це чистота і доброта.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).