ВІЧНА КНИГА — БІБЛІЯ. ХРИСТИЯНСЬКА МОРАЛЬ. БОЖІ ЗАПОВІДІ. УРОК 15ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
 
Мета: ознайомити учнів з основними поняттями про мораль та християнську етику; розкрити зміст поняття «заповідь» як основи християнської моралі; розвивати вміння правильно діяти в різних життєвих ситуаціях; виховувати у дітей високоморальні якості, ціннісні орієнтири, що ведуть людей шляхом пізнання істини, добра, краси.

Обладнання: Біблія; малюнки за темою уроку; картки для словникової роботи та роботи над прислів'ями; віяла з цифрами та числами.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Пошли нам, Боже, маленьким дітям.
Щастя й здоров'я на довгі літа!
Щоб виросли розумні і сильні,
Душею чисті і серцем вільні.
Щоб нам світила зіронька долі,
Щоб ми не знали лиха ніколи.
                                       Катерина Перелісна
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда

- Пригадаймо, що означають поняття «мораль» та «етика». (Відповіді дітей.)

- Прочитаймо з карток пояснення цих слів.

Мораль — це норми і правила життя людини з погляду добра та зла.

Етика — наука про мораль.

- Наведіть приклади гарної та поганої поведінки.

2. Робота в групах над прислів'ями. Вправа «Збери прислів'я та поясни їх значення»

Добре чути далеко, а...                                 зло саме прийде.
Добре ім'я...                                                  зле — ще далі,
Добре роби —...                                           краще багатства,
Добре треба шукати, а...                               добре й буде.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, що таке християнська етика та Божі заповіді.

IV. Робота над темою уроку

І. Ознайомлення з Біблією

- Біблія (грец. biblos — книга; ta bіblіа — книги) — священна книга іудеїв і християн; головне джерело християнського віровчення.

- Біблія потрапила на українські землі ще до часів Київської Русі.

15.04.2015-1-20мм
- Коли ми беремо до рук книгу, то насамперед дивимося на обкладинку — цікавимося назвою й авторством. Візьмемо Біблію. Що бачимо? Імені автора ані на обкладинці, ані на титульній сторінці не знайдемо. Хоча всі чули, що Біблія — це слово Боже, отже, Бог — її Автор. Але як це розуміти? Біблія не виникла відразу. Книги, що ввійшли до її складу, написані впродовж півтори тисячі років, і саме створення цих книг відбувалося невипадково. Воно було нерозривно пов'язане з історією єврейського народу, зокрема з історією стосунків обраного народу зі своїм Богом.

Церква вважає, що Біблія написана за одкровенням Святого Духа через обраних Богом людей (пророків і апостолів). У складі Біблії — книги різних авторів, написані в різний час і в різних місцях. Біблія поділяється на дві частини — Святе Письмо Старого Завіту (50 книг) і Святе Письмо Нового Завіту (27 книг).

Біблія — це мова Бога, звернена до людей.

Вона дає відповіді на всі запитання — як жити і як творити добро.
 
Книга є на Землі,
Зовні схожа на інші,
Та, розгорнувши її,
Ти збагнеш значно більше.
Бо ця книга — «жива»,
Вчить, як треба нам жити,
Її мудрі слова
Здатні серце змінити.
Розповість всім вона,
Хто створив світ прекрасний,
Голубі небеса,
Золоте сонце ясне.
І у будь-яку мить
Дасть нам мудрі поради:
Як людей всіх любить,
Цінувати й прощати.
                         Л. Стебенева
 
2. Читання вчителем історії створення світу

- Є Біблія для дітей.
 
15.04.2015-1-21мм

- Вам відомо, що Бог творив світ за шість днів?

1. На початку утворив Бог небо і землю.

2. А земля була невидна і пустельна, і морок на поверхні безодні; і Дух Божий ширяв над водою.

3. І сказав Бог: Нехай буде світло. І вчинилося світло.

4. І побачив Бог світло, що воно гарне; і відділив Бог світло від пітьми.

5. І назвав Бог світло днем, а пітьму ніччю. І був вечір, і був ранок: день перший.

6. І сказав Бог: Хай буде твердь посеред води, і нехай відділяє вона воду од води.

7. І утворив Бог твердь; і відділив воду, котра під твердю, од води, котра над твердю. І сталося так.

8. І назвав Бог твердь небом. І був вечір, і був ранок: день другий.

9. І сказав Бог: Нехай збереться вода, котра під небом, в одне місце, і нехай з'явиться суходіл. І сталося так.

- А тепер погляньте на малюнки і скажіть, що створив Бог в наступні дні.

На третій день з'явилася суша з-під води.

На четвертий день з'явилися сонце, небо та зірки.

На п'ятий день Бої почав творити живі істоти (малюнки риб, птахів).

На шостий день Бог створив тварин, комах, плазунів і т. ін. А потім Бог створив людину.

- Скільки днів має тиждень?

Сьомий день Бог нічого не творив. Він відпочивав від Своїх справ. Він залишився задоволеним від того, що створив. Сьомий день Він назвав Своїм днем.

V. Фізкультхвилинка
 
Трава низенька-низенька.
Дерева високі-високі.
Вітер дерево колише-гойдає.
Птахи летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда про правила поведінки

- Діти, які українські народні ігри вам відомі?

- Чи знаєте ви гру, у якій були б відсутні будь-які правила?

- Навіщо нам потрібні правила?

- Як називають дітей, які дотримують правил?

2. Десять Божих заповідей

? Хай у тебе не буде інших Богів, крім мене.

? Не роби собі подоби.

? Не призивай імені Господа твого надаремно.

? Пам'ятай день суботній, щоб святити його!

? Шануй свого батька та матір свою.

? Не вбивай!

? Не чини перелюбу.

? Не кради!

? Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!

? Не заздри!

3. Аналіз життєвих ситуацій. Робота з математичним віялом

- Назвіть номер порушеної заповіді.

? Мама запитала: «Хто їв той пиріг, який я приготувала для родини? ». Коля проковтнув останній шматок шоколадного пирога і тільки потім відповів: «Напевно, Катруся. Мені здається, вона зробила це, коли я допивав молоко». (9)

? Аня не розмовляла з мамою два дні. Чому? Тому що мама забороняла їй ввечері ходити гуляти на вулицю. (5)

? Володя говорив погані слова, згадуючи ім'я Господа. (3)

VII. Підсумок уроку

?? Вивчення напам'ять «Молитви»
 
      МОЛИТВА

О Боже, наш добрий
З високого неба!
Молитву сьогодні
Заносим до Тебе.
А нам для всіх разом,
О Боже, благаєм! —
Любові дай вчитись
До Рідного Краю.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).