ДОБРОЗИЧЛИВІСТЬ І ЩИРІСТЬ У ВЗАЄМИНАХ МІЖ ЛЮДЬМИ. УРОК 14ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
 
Мета: розкрити місце доброзичливих взаємин у міжособистісному спілкуванні; акцентувати увагу дітей на важливості добрих стосунків між людьми; розкрити поняття «доброзичливість», формувати доброзичливий стиль поведінки; учити ділитися своїми радощами та перейматися радощами товаришів; виховувати чуття співчуття, доброзичливість.

Обладнання: картки до словникової роботи; ілюстрації до казок; аркуші паперу; кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Треба дружно привітатись: «Добрий день!»
Дружно й весело сказати: «Добрий день!»
Вліво-вправо повернутися,
Одне одному всміхнутися:
«Добрий день, добрий день, добрий день!»
 
(Діти прикладають руки до грудей, злегка киваючи головою, дружно повторюють: «Добрий день!».)
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Збери прислів'я»

? Світ добрих не людей без. (Світ не без добрих людей.)

? Добре буде — добре й роби. (Добре роби — добре й буде.)

2. Вивчення напам'ять вірша Г. Акулова «Друже милий, пам'ятай...»
 
Друже милий, пам'ятай,
Цю абетку завжди знай:
Щоби зла не сіяти,
Думай перш ніж діяти.
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми знову поговоримо про добро. Ознайомимося з новим словом доброзичливість.

- Прочитаймо девіз нашого уроку!
 
В нас сім'я гарненька
Дружна, веселенька.
Бо для нас пізнання — це велика гра!
Один про одного ми дбаємо,
Весело ми граємо
І для гри знаходимо
Потрібні нам слова!
 
16.04.2015-3с           16.04.2015-3сс
 
IV. Робота над темою уроку

1. Словникова робота

- Від слова доброта є багато похідних: доброчесний, добросердний, добропорядний, доброзичливий.

Доброзичливість — бажання людини бути відкритим іншим людям. (Словник Ожегова)

Доброзичливість — це відкритість характеру та готовність поділитися духовним і матеріальним.

Доброзичливість — це здатність віддавати кращу частинку себе іншим.

Доброзичливість — це властивість сильної та благородної людини.

Доброзичливий — той, хто бажає добра, готовий сприяти благополуччю інших.

2. Гра «Казкові герої»

- Зараз я називатиму казки, а ви — доброго героя цієї казки.

«Коза Дереза» — Рак (звільнив зайчикову хатинку).
 
15.04.2015-1-15мм

«Дюймовочка» — Дюймовочка (вилікувала ластівку).
 
15.04.2015-1-16мм

«Про кота Леопольда» — Кіт Леопольд (постійно закликав мишей дружити).
 
15.04.2015-1-17мм

«Попелюшка» — Фея (допомогла Попелюшці потрапити на бал).
 
15.04.2015-1-18мм

«Червона Шапочка» — лісоруб (урятував бабусю і внучку).
 
15.04.2015-1-19мм

V. Фізкультхвилинка
 
Буратіно потягнувся,
Раз — нагнувся, два — нагнувся,
Руки в сторону розвів —
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки встати.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

Слухання «Легенди про імператора та голубів» (розповідає вчитель)

- Я розповім вам легенду про добро. Оцініть дії імператора.

У Древньому Китаї жив імператор, який дуже пишався своєю мудрістю і добротою. Одного разу він мандрував своєю країною і помітив, що діти спіймали голуба, прив'язали за лапку до палиці та бігають. «Що ви зробите з птахом, коли награєтеся?» — запитав імператор. «Уб'ємо», — відповіли діти. «У моїй державі мільйони дітей. Скільки ж птахів гине щодня?» — подумав імператор. Повернувшись додому, він наказав виловити всіх голубів і помістити у спеціальний павільйон, де постійно була їжа і вода. А через деякий час до імператорського палацу завітав мудрець, якого вважали найрозумнішим на той час. Імператор вирішив похизуватися власною великодушністю і повів мудреця у павільйон, де утримували голубів. «Поглянь, скільки птахів я врятував від смерті!» — пишаючись сказав імператор, очікуючи на похвалу. Але мудрий чоловік не похвалив імператора. Як ви вважаєте, що сказав мудрець? (Відповіді дітей.)

Він сказав «Хто ж годує їхніх пташенят?»

- Як бачите, не завжди справа, яка видається доброю, такою є.

2. Роздуми дітей «У чому перевага доброзичливості?»

Доброзичливість дає радість від спілкування.

Доброзичливість дає можливості проявити кращі риси свого характеру.

Доброзичливість дає впевненість у кращому майбутньому.

Доброзичливість дає енергію для добрих справ.

3. Робота в групі. Вправа «Гороскоп»

Кожна група створює гороскоп людини, яка народилася під знаком Доброти. Характеристика містить риси характеру, професії, що підходять для людей, народжених під цим знаком, кольори одягу, назва знаку.

VII. Підсумок уроку

1. Арттерапія «Прикрась своє ім'я»

Діти на аркушах пишуть свої імена, прикрашають їх за власним бажанням.

2. Прощання «Іскринка доброти»

Діти зігрівають свої руки диханням — вкладають у них свою добру душу. Потім, простягаючи їх до всіх, посміхаються і дарують доброту.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).