ГОСТИННІСТЬ. УРОК 13ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
 
Мета: розширювати знання учнів про правила поведінки в гостях та правила гостинності; формувати навички правильної поведінки за столом; з'ясувати обов'язки культурного гостя та господаря, норми їх поведінки; учити дотримувати правил увічливості під час вітання, знайомства та перебування в гостях; виховувати культуру поведінки, гостинність.

Обладнання: зображення усміхненого сонечка та промінці із правилами гостинності; аудіозапис танцювальної музики; малюнок із зображенням ромашки з відривними пелюстками.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Сядьте гарно, не крутіться
І сусіду посміхніться!
Щоб нові знання здобути,
Всім уважними треба бути!
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

?? Етична розминка

- Діти, чи любите ви ходити в гості?

- Без чого не можна ходити в гості?

- Що вам найбільше подобається, коли ви буваєте в гостях?

- Як ви готуєтеся до походу в гості?

- Коли на вас чекають, то краще прийти вчасно чи бажано трохи запізнитися? (Приходити в гості необхідно вчасно, як запрошували.)

- Чи можна приводити із собою «за компанію» знайомих або чужих людей?

- Де подіти верхній одяг? (Знімати шапку, верхній одяг, роззуватися слід у прихожій, іти мити руки.)

- Чи можна приходити в гості без запрошення?

- Коли слід прощатися?

- А які ще правила поведінки в гостях вам відомі? (Обов'язково слід вітатися з усіма присутніми; поводитися спокійно, стримано; за столом не вередувати, якщо просять заспівати, прочитати вірш, не змушувати себе вмовляти.)
 
16.04.2015-2сс          16.04.2015-2с2

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми поговоримо про гостинність, правила прийому гостей, правила поведінки в гостях, правила поведінки за столом.

IV. Робота над темою уроку

1. Словникова робота

Гостинність — народна традиція з любов'ю та повагою приймати і частувати гостей; також готовність, бажання приймати гостей і пригощати їх.

Гість — походження цього слова давнє. Колись від гостя очікували лиха. Праслов'янське слово «гість» споріднене з готським "qаsts", що означало чужинець, чужоземець; а латиною «hоstіs» — ворожий чужоземець, ворог. Отже, первинне значення слова попереджало людей про лихо. У Київській Русі гостями називали чужинських купців, а дороги, якими вони прибували, — гостинцями, та й подарунки від них були гостинцями.

«Гість — це посланець від Бога», — зазначено у грузинському прислів'ї.
 
16.04.2015-2с4           16.04.2015-2с3

2. Читання та обговорення вірша А. Костецького «У гостях»

У Віті — день народження.
Ми всі туди запрошені,
І ввечері, о шостій,
Прийшли до нього в гості.
Нам відчинила двері
Мала сестричка Віті
І зразу запитала:
- Хто ноги з вас не витер?
В нас килим не для того,
Аби його бруднити!
- Ану, біля порога
Знімайте черевики!
Та подарунки зразу
Давайте, я сховаю.
Та кришталеву вазу
Не скиньте! Я вас знаю!
Ви думаєте: просто
Отак ходити в гості?
А це — наука справжня,
Відповідальна справа!...
І меблі у вітальні
Не мацайте руками,
І пальцями по стінах
Не мажте — будуть плями...
І ще сестриця Віті
Щось стала говорити.
Та ми її не слухали —
Хіба ж це варто слухать?!
Ми від її гостинності
Помчали геть щодуху.
Бо й справді: ох, не просто
Отак ходити в гості!
 
16.04.2015-2с1          16.04.2015-2с
 
3. Складання правил гостинності. Гра «Щоб сонечко посміхнулося»

? Допомагаю прибрати в кімнаті.

? Одягаюся святково.

? Чекаю на гостей у призначений час.

? Зустрічаю всіх гостей, вітаюся з ними.

? Дякую за всі подарунки.

? Приділяю однакову увагу всім гостям.

? Організовую цікаві розваги для гостей.

? Дозволяю розглядати свої іграшки, книги, колекції.

? Не виявляю поганого настрою та незадоволення.

? Дякую за приємно проведений час.

? Проводжаю гостей і прощаюся з ними.

(Діти називають, а вчитель прикріплює промінці до сонечка.)

V. Фізкультхвилинка

Музична пауза. Вільні танцювальні рухи під музику.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Так чи ні?»

- Якщо я говорю все правильно, плескайте у долоні, якщо — ні, мовчіть.

? Сиджу за столом, поклавши лікті на стіл.

? Їм поспіхом, голосно плямкаючи, ковтаю великі шматки.

? П'ю обережно, не розливаючи напій.

? Хліб кусаю від цілого шматка.

? Після їжі дякую за обід.

? За столом сміюся, штовхаючи сусіда, голосно розмовляю.

? Беру їжу з великої тарілки спеціальною ложкою та кладу собі в тарілку.

2. Робота в групах. Вправа «Збери розсипані прислів'я»

? Чим, раді, багаті, тим, і. (Чим багаті, тим і раді.)

? Набралося, волостей, з, усіх, гостей. (Набралося гостей з усіх волостей.)

? Люди, тепла, добрі, хата, є де, є що, їсти, спати, — зимуй, хоч! (Люди добрі, тепла хата, є що їсти, є де спати, — хоч зимуй!)

? Що, приймає, тим, хата, і, має. (Що хата має, тим і приймає.)

3. Гра «Іменинна ромашка»

Діти по черзі зривають пелюстки з ромашки і читають завдання.

? «Прочитай вірш».
 
                     ВИХОВАНІ ДІТИ

За сніданком Гена Віту поучав як старший брат:
Добре виховані діти не ковтають виноград!
Не запізнюються в гості і не їздять без квитка,
Прибирають вранці постіль,
Не втікають з дитсадка!
- А мене, — озвалась Віта, —
В дитсадочку здавна вчать:
Добре виховані діти
За столом завжди мовчать!
                                          І. Січовик
 
? «Загадай загадку».

? «Заспівай пісню».

? «Затанцюй».

4. Гра «Комплімент»

Діти утворюють коло і говорять одне одному компліменти.

- Які в тебе красиві очі!

- Ти струнка, як берізка!

- Яке в тебе гарне волосся!

- Ти дуже вродлива!

VII. Підсумок уроку

1. Гра «Криголами»

- Яким повинен бути добрий господар?

Г — гостинний
О — охайний
С — спокійний
П — привітний
О — організований
Д — доброзичливий
А — артистичний
Р — розумний

2. Вивчення вірша напам'ять

До подруги, до Галини я іду на іменини.
Бути гостею чудово, тож поводжуся зразково.
Я «смачного» всім бажаю і собі за стіл сідаю.
Як закінчиться гостина —
Кажу: «Дякую, Галино!»
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).