МОЯ ТВОРЧІСТЬ — ТОБІ, РІДНИЙ КРАЮ! УРОК 9ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
 
Мета: ознайомити учнів з поняттями «Батьківщина», «держава»; розширювати знання про Україну, її національні символи; формувати громадянські якості; розвивати мовлення учнів, творчу уяву, уміння виділяти суттєве; заохочувати творити добро, здобувати знання; виховувати любов до рідної землі.

Обладнання: чисті аркуші паперу; карта України; фотоматеріали з пейзажами та пам'ятниками України; запис пісні Т. Повалій «Як у нас на Україні»; зображення символів України; презентація «Державному Гімну України — 150 років»; фонограма Гімну України; «Видатні особистості Донеччини»; виставка досягнень учнів класу; кольорові олівці.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Мерщій дзвени, дзвінок,
Ми тебе зачекалися.
Адже на наш урок
Ми всі зібралися.
 
II. Повідомлення теми та мети уроку

- Ми знову вирушаємо до Країни знань. Урок наш незвичайний, адже ми мандруватимемо країною... А якою — ви розумієте, коли відгадаєте загадки.

? Цих загадок рівно сім,
Пропонуємо усім
Їх сумлінно розгадати
Та у стовпчикзаписати.
З перших літер скласти слово,
Якщо впорались — чудово!

(У кожного учня — ручка та аркуш паперу.)
 
? Коли все у тебе гарно,
Коли день пройшов не марно,
Наче квітка розквітаєш,
На обличчі її маєш.
Посміхаються вуста.
Що це? Відповідь проста. (Усмішка)

? В ньому сторінок багато,
Там і будні, там і свята.
Він події позначає,
Історичні дати знає,
Та рахує залюбки
Тижні, місяці, роки. (Календар)

? Ось стоїть біленька хата —
Там твої матуся й тато,
Твої сестри та брати
І, звичайно, там є ти.
Ще бабусі, дідусі,
Зібралися геть усі!
Бути в кожного повинна
Дружня та міцна... (Родина).

? Рідну мову я вивчаю,
З літер вже слова складаю.
Помічниця ось моя —
Букви в ній від А до Я
Стали лагідно в рядки.
Що це, знають малюки? (Абетка)

? І вареники в сметані,
І крученики духмяні,
Сало, терте з часником,
Борщ червоний з буряком.
Одним словом як назвати,
Щоб гостей почастувати? (Їжа)

? Вони смачненькі та чорненькі,
У ґрунт попали навесні,
Тепер із них у полі зріють
Яскраві соняхи рясні.
А згодом буде і олія
Прозора, жовта, запашна,
Їх можна з друзями лузати.
Про що ця загадка, хто зна? (Насіння)

? Цей фахівець нам розказав
Про долі націй та держав,
Де наші пращури жили,
Які в них звичаї були.
Які одежа, посуд, хата,
Та ще цікавого багато.
Розкопки буде він вести,
Щоб нам минуле довести. (Археолог)
 
Усмішка
Календар
Родина
Абетка
Їжа
Насіння
Археолог
 
ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

- Що вам відомо про Україну? (Це наша Батьківщина)

- Які слова, близькі за значенням, ви знаєте? (Вітчизна, край батьків, рідний край)

- Назвіть столицю України.

Розглядання карти України. Слухання пісні Т. Повалій «Як у нас на Україні».
 
15.04.2015-1-1УУУ1

IV. Робота над темою уроку

1. Читання вчителем легенди про Україну

- Існує легенда про те, як одного разу Бог між країнами ділив різні багатства. Усім дісталися якісь скарби. І раптом Бог помітив, як невеличка на зріст бідно одягнена дівчина плаче у куточку. їй нічого не залишалося.

Бог розмірковував, чим допомогти сердешній, що подарувати їй. І ось нарешті сказав:

- Я тобі подарую те, що в мене залишилося найдорожче, — пісню!

Пішла крізь віки усміхнена і щаслива дівчина із цим скарбом.

А була це наша славетна Україна, яку знають у світі як країну, сповнену найніжніших, наймелодійніших, найрізноманітніших пісень.

Слухання пісні Т. Повалій «Як у нас на Україні», розглядання слайдів або малюнків з краєвидами України

3. Бесіда про державні символи України
 
Щоб краще свій край пізнати,
Потрібно символи держави знати.
 
- Що таке символ? (Умовне позначення будь-якого предмета.)

- Назвіть Державні символи України. (Герб. Прапор, Гімн)
 
15.04.2015-1-1УУУ2          15.04.2015-1-1УУУ3        

4. Актуалізація знань про державні символи України. Літературний монтаж. Презентація

Тризуб. Золотий тризуб на блакитному тлі затверджений Верховною Радою України 1991 року як державний знак — герб самостійної незалежної держави України.

Число «три» завжди вважали казковим, чарівним. У народних казках ідеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько — Мати — Дитина. Вони символізують собою Силу — Мудрість — Любов.

Чому тризуб зображують жовтим? Багато дослідників пояснюють це так: жовтий — золотий колір — це колір небесних світил, колір Сонця, сонячного проміння, без якого неможливе існування життя.

У ч е н ь
                    ТРИЗУБ
Наш герб — тризуб. У ньому сила
Отця небесного і сина.
Уважно придивись до нього —
На Духа схожий він Святого,
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес.
Тризуб, немов сім'я єдина,
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
                                       В. Паронова
 
Прапор. Це символ державності та національної незалежності. Вибір кольорів зумовлюється такими міркуваннями: символом України є чисте небо — символ миру (синій колір) та пшеничне поле — символ достатку (жовтий колір).
 
Наш стяг — пшениця у степах
Під голубим склепінням неба.
 
У ч е н ь
 
                ПРАПОР
Прапор — це державний символ
Він є в кожної держави;
Це для всіх — ознака сили,
Це для всіх — ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє — небо, жовте — жито;
Прапор цей оберігаєм,
Він — святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки вже — народом,
Українським, в Україні.
                                       Н. Поклад
 
Гімн. Гімн - це урочистий музичний твір на вірші програмного характеру. Це символ державної єдності.

З гімну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і завершують. Це хвалебна пісня своїй Батьківщині, у якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.

3. Слухання Гімну України

V. Фізкультхвилинка
 
Простягніть до сонця свої рученята.
І відчуйте, що тепла у сонечка багато.
Воно гріє малят промінцями
І радіє зустрічі з нами.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вправа «Асоціативний кущ»

- Назвіть асоціації зі словом Україна. (Ліси, поля, ріки, батьки, родина, Вітчизна, Київ тощо)

2. Розповідь учителя про видатних людей Донбасу (слайди)

- В Україні жили та живуть багато видатних людей. Серед них артисти, співаки, композитори, спортсмени, художники. З деякими ми сьогодні познайомимося.

Йосиф Давидович Кобзон — співак естради, народний артист.

Сергій Сергійович Прокоф'єв — композитор, піаніст.

Сергій Назарович Бубка — український спортсмен (легка атлетика), заслужений майстер спорту.

Архип Куїнджі — видатний художник.

- Кого ви ще можете назвати?

- У нашому класі також є переможці різних конкурсів, дітей, які відвідують різноманітні гуртки. (Виставка нагород учнів, малюнків і т. ін.)

3. Творче завдання «Добери слова-рими»
 
              РІДНЕ
Україна — рідний... (край),
Рідне поле, зелен... (гай),
Рідне місто й рідна... (хата),
Рідне небо й рідна... (мати).
                                        Я. Скидан
 
4. Вправа «Малюємо рідне місто»

VII. Підсумок уроку

- Чому був присвячений наш урок?

?? Саморефлексія. Гра «Мікрофон»

Я (учень, учениця)
 
15.04.2015-1-1УУУС
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).