ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
Мета: розширювати і поглиблювати поняття дружби й товаришування як важливих показників вихованості учнів; розвивати усне зв'язне мовлення; учити доводити правильність своїх думок, бачити хиби у своїй поведінці й виправляти їх; оцінювати дії людей; виховувати звичку уважно ставитися до товаришів.
Обладнання: твори В. Сухомлинського для дітей; ілюстрації до казок «Котик та півник», «Лисичка та Журавель»; папір; олівці.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Щоб заняття пройшло не марно,
Треба сісти рівно й гарно,
І довкола озирнутись,
І сусіду посміхнутись.
А щоб знання здобути,
Треба уважним бути!
Треба сісти рівно й гарно,
І довкола озирнутись,
І сусіду посміхнутись.
А щоб знання здобути,
Треба уважним бути!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Вправа «Роз'єднай слова та прочитай прислів'я»
? Другашукай,азнайдеш—тримай.
? Друзіпізнаютьсявбіді.
? Людинабездрузів,щодеревобезкоріння.
- На яку тему ці прислів'я? (Дружба)
2. Бесіда про дружбу. Вправа «Мікрофон»
- Що таке дружба?
- Які слова є близькими за значенням до слова друг вам відомі? (Товариш, приятель)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Про що ми будемо говорити сьогодні на уроці, ви дізнаєтеся, коли послухаєте вірш Лесі Вознюк «Дружнє коло».
Дружить хмарка з дощиком:
носить воду горщиком.
Дощик — із травичкою,
а трава — з копичкою,
а копиця — з коником,
що гасає з дзвоником.
А іще — з телятком,
баранцем, лошатком.
Всі вони — з Даринкою,
дівчинка — з хмаринкою,
з тою, що із дощиком
носить воду горщиком.
Ось замкнулось дружнє коло,
подружились всі довкола.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда про друзів. Висловлювання дітей про те, хто такий друг
- Діти, підведіть руку, у кого є друзі.
2. Робота з творами В. Сухомлинського. Вправа «Оціни вчинки дітей»
РОЗДІЛЕНА РАДІСТЬ
У Катрусі сьогодні велика радість. Понад рік хворів її татко. В лікарні лежав, три операції переніс. Мамі і Катрусі було тяжко. Не раз, бувало, прокинеться Катруся вночі й чує: мама тихо плаче.
А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і бадьорий. Радісно сяють Катрусині очі.
Прийшовши до школи, зустріла дівчинка в дворі двох своїх однокласників, Петрика і Гришка. Зустріла й поділилась радістю:
- Наш татко видужав...
Петрик і Гришко, глянувши на Катрусю, здивовано знизали плечима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м'яча. Катруся пішла до дівчаток, що гралися в класи.
Наш татко видужав, — сказала вона, і радість засяяла в її очах.
Одна з дівчаток, Ніна, з подивом запитала:
- Видужав — ну й що з того?
Катруся відчула, як із грудей до горла підкотився важкий клубок і дихати стало важко. Вона відійшла до тополі на кінці шкільного подвір'я і заплакала.
- Чому ти плачеш, Катрусю? — почула вона тихий, ласкавий голос Кості, мовчазного хлопчика, її однокласника.
Катруся піднесла голову й, схлипуючи, відповіла:
- Наш татко видужав...
- Ой, як же це добре! — зрадів Костя. — Біля нашої хати в бору вже зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарвемо пролісків і понесемо твоєму таткові.
Радість засяяла в Катрусиних очах.
Обговорення
- Хто з дітей вам більше сподобався? Чому?
- Як би ви вчинили, коли б однокласниця поділилася з вами якоюсь радістю?
В КОГО РАДІСТЬ, А В КОГО ГОРЕ
П'ятикласники зібрались їхати на екскурсію до Канева. Раділи діти: багато побачать нового, цікавого. Побувають на могилі Тараса Шевченка.
Збиралася їхати й Галя. Та ось у неї тяжко захворіла мама. Приходить Галя до школи заплакана.
- Чого це ти така сумна? — питають товариші.
- Мама дуже хвора. Не можу я поїхати на екскурсію.
Тяжко стало на душі в дітей. Як же можна радіти, веселитися, коли в товариша горе? І вирішили діти: почекаємо, поки в Галі одужає мама, тоді й поїдемо на екскурсію.
Минуло три тижні. Галина мама одужала — і весь клас поїхав на екскурсію. Поїхала й Галя.
Коли в тебе радість, у другої людини може бути горе. Розуміти чуже горе — велика людська краса.
Обговорення
- Чого навчає це оповідання?
V.Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так втомився,
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати, (Вийти з-за парт.)
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить, (Очі затулити долонями.)
Навіть вітер не шумить. (Присісти.)
Рано-вранці сонце встало,
(Розплющити очі, підвестися, підняти голови,
стати на носки, руки підвести угору,
розвести в сторони, підвести угору,
помахати руками.)
Всіх промінням привітало.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібні зронила. (Затулити обличчя руками.)
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо. (Присісти.)
VI. Відпрацювання набутих навичок
1. Слухання й обговорення вірша А. Костецького «Справжні подруги»
- Чи можна сказати про цих дівчат, що вони — подруги?
П'ятикласниця Людмила
Вранці мамі заявила:
- Все! До школи я — не йду!
Я не стерплю цю біду.
Щастя скінчено моє:
Адже в Рити джинси є!
І тепер зі мною Рита
Відмовляється дружити...
Здивувалась мама дуже:
- Ви ж були найкращі друзі!?
- Так. Але, — сказала Рита, —
Поки буду я ходити
Не у джинсах, а в спідниці, —
Їй не хочеться й дивиться,
Бо вона вважає: жінці
Для краси потрібні джинси...
Мамо!
Дружбу виручай.
Джинси і мені придбай!
Мама сперту подивилась
На похнюплену Людмилу,
А потім мовила:
- Діла-а...
Ви — спра-а-вжні
Подруги!.. — й пішла...
А ви що скажете мені?
Це — справжні подруги, чи ні?
Вранці мамі заявила:
- Все! До школи я — не йду!
Я не стерплю цю біду.
Щастя скінчено моє:
Адже в Рити джинси є!
І тепер зі мною Рита
Відмовляється дружити...
Здивувалась мама дуже:
- Ви ж були найкращі друзі!?
- Так. Але, — сказала Рита, —
Поки буду я ходити
Не у джинсах, а в спідниці, —
Їй не хочеться й дивиться,
Бо вона вважає: жінці
Для краси потрібні джинси...
Мамо!
Дружбу виручай.
Джинси і мені придбай!
Мама сперту подивилась
На похнюплену Людмилу,
А потім мовила:
- Діла-а...
Ви — спра-а-вжні
Подруги!.. — й пішла...
А ви що скажете мені?
Це — справжні подруги, чи ні?
- Порадьте, як знайти подругу?
- Яку подругу можна назвати справжньою?
- Що ви можете сказати ви про своїх подруг?
2. Екскурсія казками про дружбу
(«Котик та півник», «Лисичка та Журавель»)
- У якій казці і хто був справжнім другом? Доведіть свою думку.
3. Робота в групах. Обговорення проблемних ситуацій «Як би я вчинив?».
? Твій друг не виконав домашнє завдання та просить у тебе зошит, щоб його списати.
? Твій друг вживає погані слова та вирази.
? Твій друг учиняє погано. Про це дізнаються всі, зокрема ти.
? Твій друг пропонує тобі зробити щось погане.
4. Створення правил дружби. Записування їх на аркушах різнокольоровими олівцями
? Не сваритися.
? Не грубити.
? Не битися.
? Не бути жадібним.
? Завжди казати правду.
? Не боятися перепросити, якщо когось образив.
? Допомагати одне одному.
? Бути чесним, увічливим.
Треба дітям всього світу
Не сваритись, а дружить!
І по правилах хороших,
По закону треба жить!
Не сваритись, а дружить!
І по правилах хороших,
По закону треба жить!
VII. Підсумок уроку
?? Вивчення вірша Альони Гапонюк «Про дружбу»
Помирились сонце з хмарою,
І тепер танцюють парою.
Ллється дощ, і сонце світить,
Усміхаються їм діти.
Райдуга місток зробила —
Сонце з Хмарою здружила.
Хай з них приклад беруть діти.
Треба дітям всім дружити.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).