ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
Мета: закріплювати поняття «право», «обов'язок»; пояснити учням, що таке правила; ознайомити їх із процесом виникнення правил у суспільстві (на різноманітних прикладах з життя довести, як ці правила діють); формувати правильне ставлення учнів до правил співжиття людей та необхідності їх дотримання; спонукати їх до розуміння своєї значущості в країні; розвивати творчу думку і прагнення творити добро; виховувати любов до Батьківщини, природи, людей.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи; сюжетні малюнки про правила поведінки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо про права та обов'язки дітей, дізнаємося, що таке правила та яких правил слід дотримувати людям, щоб життя суспільства було спокійним і щасливим.
Ти проживаєш у суспільстві людському,
Є порядки свої і закони у ньому.
Правил багато, на все це зважай!
Найголовніше — себе поважай!
Є порядки свої і закони у ньому.
Правил багато, на все це зважай!
Найголовніше — себе поважай!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
?? Словникова робота
- З'єднайте стрілочками відповідні пояснення до слів.(записані на картках).
Закон — встановлене державою правило поведінки людей.
Право — документ, у якому держава записує норми права.
Норма права — сукупність правил поведінки, що містяться в законах.
Правило — це вираження за певних умов дозволу чи вимоги здійснити або утриматися від здійснення якогось учинку.
IV. Робота над темою уроку
1. Гра «Шифрувальник»
триДомання вилпра — ец наод з ливашихжві сир дилюни. (Дотримання правил — це одна, з важливіших рис людини.)
2. Читання притчі та міркування учнів
Один цар так навчав свого сина обирати загальні правила життя людей. «Сину мій, — казав цар, — коли ти будеш закладати парк, то спочатку не роби в ньому жодних доріжок, а дозволь людям ходити там, де їм зручно. Поступово, за найзручнішими маршрутами люди прокладуть стежки — і лише потім, по цих стежках зроби дороги з каменю. А коли ти станеш володарем і захочеш видати якийсь закон, то спочатку знайди ті «стежинки», по яких людям природно й зручно рухатися в нормальному житті. Якщо ти уважно вивчиш ті всі природні правила поведінки людей, з якими погоджується все суспільство, ти можеш записати такі правила у своїх законах».
- Як, на думку автора, виникають закони?
- Навіщо вони потрібні людям?
- Чи взаємопов'язані мораль і закон?
V. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вивчення «золотого» правила поведінки
- У людському суспільстві існує золоте правило поведінки, що дійшло до нас із сивої давнини — не чинити людям того, чого ви не хочете, щоб люди чинили вам. Воно закликає всіх і кожного до мудрості, розважливості, терпимості, любові.
Що хочеш від людей ти мати,
То те ж і до людей неси.
Тоді не буде бракувати
То те ж і до людей неси.
Тоді не буде бракувати
Тепла і радості, й краси.
То ж треба мудро в світі жити,
Нести до всіх своє тепло.
Любити світ, людей любити,
Щоб радісно усім було.
То ж треба мудро в світі жити,
Нести до всіх своє тепло.
Любити світ, людей любити,
Щоб радісно усім було.
2. Розповіді учнів про правила поведінки (за сюжетними малюнками)
VII. Підсумок уроку
Запитання
- Що означає слово здрастуйте? (Привітання, побажання бути здоровим)
- Коли і до кого людина повинна звертатися на «Ви», а коли на «Ти»? («Ви» — коли старший за віком, учитель; «Ти» — своїм друзям.)
- Коли хлопець підходить до дівчини, хто повинен вітатися першим? (Хлопець)
- Як повинні розпочинати телефонну розмову? (Добрий день!)
Пам'ятай!
? Завжди будь увічливим з усіма. На ввічливість витрачаєш мало, а одержуєш багато.
? Учись допомагати людям словом і ділом.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).