ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
Мета: формувати в учнів уявлення про сім'ю, її значення в житті людини, позитивний досвід сімейних відносин; учити відкрито виражати свої почуття; виховувати повагу до сім'ї, пращурів, турботливе ставлення до її членів.
Обладнання: сюжетні малюнки за темою «Сім'я»; папір; різнокольорові олівці.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ви сьогодні вже проснулись?
Мамі зранку посміхнулись?
Клас наш радо вас вітає!
Настрій кожен гарний має?
Станьмо разом в дружнє коло!
Привітай нас, рідна школо!
Добрий день!
Мамі зранку посміхнулись?
Клас наш радо вас вітає!
Настрій кожен гарний має?
Станьмо разом в дружнє коло!
Привітай нас, рідна школо!
Добрий день!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
?? Робота над загадками Лесі Вознюк
? Хитрі очі, дві косички.
У веснянках ніс та щічки.
Непосида невеличка Називається... (сестричка).
У веснянках ніс та щічки.
Непосида невеличка Називається... (сестричка).
? Сильний, добрий, справедливий,
Біля нього ми щасливі.
Знає, вміє він багато.
Гордимось, бо це наш... (тато).
? Ніжна, лагідна, рідненька,
Як голубонька сивенька.
Нам би небо прихилила.
Це... (бабуся) наша мила.
? Він чимало літ прожив,
На повагу заслужив.
Для матусі він — татусь,
А для мене він — ... (дідусь).
? Пестить, ніжить і голубить,
Розуміє, дуже любить.
Я до неї пригорнуся,
Бо вона моя... (матуся).
- Як сказати одним словом? Хто це? (Сім'я)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
?? Вправа «Роз'єднай слова»
- Роз'єднайте слова та прочитайте тему нашого уроку.
? Моясім'яміцнадержава. (Моя сім'я — міцна держава.)
? Сім'яцетепервиннесередовище,делюдинаповиннавчитисятворитидобро (ВасильОлександровичСухомлинський) (Сім'я — це те первинне середовище, де людина повинна вчитися творити добро (Василь Олександрович Сухомлинський))
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда. Вправа «Мікрофон»
- Що таке сім'я?
- Що у вашій сім'ї цінують найбільше?
- Розкажіть про свою сім'ю. Скільки членів у вашій сім'ї?
- Які є хатні улюбленці?
- А якщо є, то чи вважаєте ви їх членами своєї сім'ї?
2. Словникова робота
- Сім'я та родина — це слова-синоніми. У тлумачному словнику значення слова «родина» трактують так: «Це група людей, об'єднаних спільною діяльністю, спільними інтересами».
3. Хвилина поезії
Учні по черзі декламують вірші про членів сім'ї.
МАМА
Ще в колисці немовля
Слово «мама» вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати, матінка, матуся,
Мама, мамонька, мамуся! —
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя!
В. Гринько
Ще в колисці немовля
Слово «мама» вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати, матінка, матуся,
Мама, мамонька, мамуся! —
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя!
В. Гринько
ТАТО Й Я
Ми — мужчини — тато й я!
І робота в нас своя:
Помагаєм мамі ми,
Посуд миємо самі.
От, от ми які
З татом вдвох помічники!
Л. Рева
БАБУСІ
Я свою бабусю
Ніжно так люблю,
І для неї, рідної,
Геть усе зроблю —
Піділлю вазони,
Підмету підлогу,
Я прийду до неї
Завжди на допомогу!
М. Пономаренко
МІЙ ДІДУСЬ
Мій дідусь старенький,
Як голуб сивенький,
По садочку ходить,
Онученька свого
За рученьку водить,
Яблучка знаходить,
Ще й з горішків зерна.
Дідусь любий, милий,
Як голубчик сивий.
М. Підгірянка
V. Фізкультхвилинка «Наш хлопчик»
Оцей пальчик — наш дідусь,
Оцей пальчик — бабуся,
Оцей пальчик — наш татусь,
Оцей пальчик — матуся,
Оцей пальчик — хлопчик наш,
А звуть його — Тарас.
Оцей пальчик — бабуся,
Оцей пальчик — наш татусь,
Оцей пальчик — матуся,
Оцей пальчик — хлопчик наш,
А звуть його — Тарас.
(Пальці лівої руки загинають почергово, починаючи з вказівного. Великий палець загинають останнім.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда про сімейні традиції
- Щасливою сім'ю можна назвати не тільки тоді, коли члени її люблять, поважають, розуміють одне одного, турбуються одне про одного, живуть мирно, без сварок, ведуть здоровий образ життя, але й тоді, коли зберігають сімейні традиції та дорожать ними.
- Що таке сімейні традиції?
- Хто вас з ними ознайомить?
- Які традиції склалися у ваших сім'ях?
Традиція — це те, що перейшло від одного покоління до іншого, що збереглося від попередніх поколінь.
2. Розглядання малюнків та розповіді про можливі сімейні традиції
3. Робота над прислів'ями
? Нащо й клад, коли в сім'ї лад.
? Сім'я міцна — горе плаче!
? Біля рідної матки добре дитятку.
4. Малювання сімейної емблеми
VII. Підсумок уроку
РОДИНА
В кожної людини є своя родина.
Є батьки, і тітка, й дядько,
Може, сестри є й брати.
Ця родина є щаслива,
Бо всі разом — вони сила!
Це — підтримка й розуміння,
Це — повага, це — коріння.
Але є й самотні люди,
І їм важко самим бути.
Є самотні дідусі,
Є самотні діточки,
Їм повага і пошана,
Добре слово їм скажи,
Бо болить велика рана
У самотній їх душі.
Не лишайте своїх рідних
Ні у скруті, ні в біді,
Бо буває різне горе
В кожного у нас в житті.
В кожної людини є своя родина.
Є батьки, і тітка, й дядько,
Може, сестри є й брати.
Ця родина є щаслива,
Бо всі разом — вони сила!
Це — підтримка й розуміння,
Це — повага, це — коріння.
Але є й самотні люди,
І їм важко самим бути.
Є самотні дідусі,
Є самотні діточки,
Їм повага і пошана,
Добре слово їм скажи,
Бо болить велика рана
У самотній їх душі.
Не лишайте своїх рідних
Ні у скруті, ні в біді,
Бо буває різне горе
В кожного у нас в житті.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).