ВЗАЄМНІ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ БАТЬКІВ І ДІТЕЙ. ЯК ДЕРЖАВА ЗАХИЩАЄ ПРАВА ДИТИНИ В СІМ’Ї? УРОК 5ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
 
Мета: розвивати уявлення учнів згідно із Конвенцією ООН про права дитини, сім'ю, права та обов'язки її членів; ознайомити з правом дітей, які залишилися без батьків, на особливу турботу та любов; учити аналізувати дії, поведінку казкових героїв, шукати шляхи подолання порушення прав дитини, негативних проявів стосовно неї; виховувати любов та повагу до своєї сім'ї.

Обладнання: Конвенція ООН; Конституція України; кросворд; таблиця «Мої права»; текст оповідання В. Сухомлинського «Святковий обід».

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Треба всім нам привітатись.
Добрий день!
Дружно, голосно сказати...
Добрий день!
Вправо, вліво поверніться,
Своїм друзям посміхніться.
Добрий день!
Дружно всі, не відставайте,
Своїм друзям побажайте...
Доброго дня! Доброго дня! Доброго дня!
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Розгадування кросворда

1) Що за жучок це — яскравий, моторний,
Спинка червона у крапочку чорну,
Сам симпатичний, хоча і маленький,
Гарний на вроду він та веселенький? (Сонечко)

2) У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт)

3) Мию, мию без жалю.
Мию там, де брудно.
Цю роботу я люблю,
Та від неї худну. (Мило)

4) Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ім'я —
Зразу стану потрібним і я. (Апостроф; тут: знак, а не слово.)

5) Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

18.04.015-1-1крс
2. Робота над чистомовкою

- Скільки членів сім'ї названо?
 
Ат-ат-ат — мама, тато, брат.
Ра-ра-ра — я й мала сестра.
М'я-м'я-м'я — це моя сім'я.
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми пригадаємо права та обов'язки членів сім'ї.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда про документи, що засвідчують права громадян України

- Де записано права та обов'язки громадян? (У Конституції)

- Від Конституції залежать щастя і доля нашого народу й кожної людини.

Учні декламують вірші.
 
Конституція — дала ти право
Дідусеві, таткові й мені,
Щоб жили і щоб учились,
Щоб відпочивали і трудились.
Конституціє! З тобою
Ми йдемо в нове життя.
Будь великим Правом і Законом,
Щоб примножувать щасливе майбуття.
В нас людина кожна знає,
Чим займатись вона має.
Гарантує нам це право
Основний Закон держави.
Він дає дорослим й дітям
Вільно і щасливо жити.
Всі його повинні знати,
І вивчати, й шанувати.
 
- У яких ще документах йдеться про права громадян? (Декларація прав людини)

Декларація — це документ, у якому викладено важливі правила, обов'язки для всіх людей; урочисте проголошення урядом яких-небудь принципів.

Учень декламує вірш.
 
Декларація — це просто
Оголошення всіх прав,
Є права й в дітей, звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав.
 
2. Вправа «Мікрофон»

- Учні відповідають, а вчитель заповнює таблицю.

- Які права маєте ви, діти?
 
18.04.015-1-2крс

3. Гра «Упіймай правильну відповідь»

- Сьогодні ми пригадаємо про права дитини, що записані в Конвенції ООН. Перевірмо, чи добре ви їх запам'ятали.

Плескайте в долоні, якщо почуєте права, яких не існує.

? Усі діти мають право на любов і турботу.

? Усі діти рівні в своїх правах.

? Кожна дитина має право їсти тільки солодощі.

? Усі діти мають право на повноцінне харчування.

? Усі діти мають право відмовлятися від сніданку чи обіду.

? Усі діти мають право на освіту.

? Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

? Кожна дитина має одержувати сніданок у ліжко.

? Жодна дитина не повинна допомагати батькам прибирати в кімнаті, мити посуд.

? Усі діти мають право на здоров'я та медичну допомогу.

? Діти мають право висловлювати свої погляди.

? Кожна дитина має право на життя.

? Кожна дитина має отримати в магазині все, що їй заманеться.

? Кожна дитина не повинна жити в сім'ї.

? Усі діти мають рівні права.

? Кожен має право на турботу з боку дорослих.
 
13.04.2015-4сс2          13.04.2015-4сс

V. Фізкультхвилинка «Старт здоров'я»

А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт.
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли,
Піднялись, понагинались
І здоровими зостались.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда про обов'язки дітей у сім'ї

- Кожна дитина має право не розлучатися з батьками.

- Коли дитині виповниться 18 років, вона може змінити ім'я, але не можна змінити людей, які дали тобі життя. Ви маєте право виховуватися в сім'ї.

Учень декламує вірш.
 
Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім'я.
Разом дружно проживаєм
І пісні про це співаєм.
 
- Якими саме є обов'язки дітей у сім'ї?
 
13.04.2015-4с          13.04.2015-4сс1

?? Вправа «Мікрофон»

? Добре вчитися.

? Допомагати вдома.

? Турбуватися про старших, ставитися до них з повагою.

? Старатися самостійно себе обслуговувати.

? Турбуватися про молодших.

2. Читання й обговорення оповідання В. О. Сухомлинського «Святковий обід»

- Оцініть учинок Ніни.

- Що означає вислів «бути людиною»?

- Дайте правильну пораду Нині.

VII. Підсумок уроку
 
Дитя моє! Бог дав тобі життя.
І щоб ніхто не заподіяв шкоди
Тобі, малесенький громадянин, —
Бог дав закони нашому народу.
Від дня народження до іменин,
Він твій, цей світ широкий за вікном.
Ти на життя і щастя маєш право
Під золото-блакитним знаменом
Своєї Української держави.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).