НАРОДНА ПЕДАГОГІКА ПРО СТАВЛЕННЯ ДО ДЕРЖАВИ, ДО РІДНОЇ ЗЕМЛІ. УРОК 3ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
 
Мета: поглиблювати знання учнів про нашу державу — Україну; продовжити ознайомлювати з національними символами; формувати національну свідомість; розвивати пізнавальний інтерес; сприяти вихованню любові до рідного краю; виховувати у дитини любов до рідної землі.

Обладнання: карта України; презентація про Україну; малюнок калини; картки для гри з прислів'ями; запис пісні «Ой у лісі калина»; виставка рушників; запис «Пісні про рушник» (муз. П. Майбороди, сл. А. Малишка); папір для малювання; різнокольорові олівці.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Ось і школа, ось і клас.
Він давно чекає нас.
А прийшли ми всі сюди,
Щоб учитись і рости.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда

- Як називають те місце, де кожен з нас народився, де живе? (Батьківщина)

- Назвіть близькі за значенням слова до слова Батьківщина.

- Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї найкраще. Погляньте уважно на карту України. Що вам відомо про Україну?

2. Огляд презентації про Україну
 
13.04.2015-1сс8          13.04.2015-1сн

Простір землі, яку заселяють українці, є таким великим, що аби перетнути його пішки зі заходу на схід, потрібно йти 90 днів, долаючи щодня 30 км.

Територія України простягається із заходу на схід на 1 316 км, а з півночі на південь — на 893 км.

За площею території (603,7 тис. кв. км) серед європейських держав вона поступається лише Росії.

Протяжність державного кордону України — 7 590 км, з них на морські кордони припадає 1 959 км.

Нашими найближчими сусідами є росіяни, білоруси, поляки, чехи, словаки, угорці, румуни, молдавани, болгари.

Україна — це держава. Вона має свою Конституцію.

- Що таке Конституція України? (Основний Закон, тобто правила, за якими живуть українці.) Її ухвалено Верховною Радою України 28 червня 1991 року.

- Коли було ухвалено Акт проголошення незалежності України? (24 серпня 1991 року)

- Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою.

- Назвіть державні символи України. (Відповіді учнів.)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Крім державних символів є ще й народні звичаї, обряди, усна народна творчість українського народу. Про це ми сьогодні й поговоримо.
 
13.04.2015-1сс1          13.04.2015-1сс

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Слухання легенди про Україну

Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші пращури схаменулися пізніше, тому землі їм не дісталося. Вони прийшли до Бога, а Він у цей час молився, і вони не сміли Йому щось сказати. Почали чекати. По якійсь хвилі Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, — відповіли наші пращури, — там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для Раю, там усе є: річки, озера, ліси, пустелі. Але пам'ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні — то ворога ». Пішли наші прашури на ту землю, оселилися і живуть до сьогоднішнього дня. А країну свою назвали Україною.
 
13.04.2015-1сс6          13.04.2015-1сс7

2. Робота над загадкою
 
За хатою, у садочку,
У зеленому віночку
Та в червоних намистах
Стала пава молода.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти:
За намисто кожен — смик,
Та й укине на язик. (Калина)
 
- Калина — найчарівніша рослина, кущ, про неї складено найбільше художніх творів, пісень, легенд, прислів'їв, загадок. З давніх-давен вона була найулюбленішою рослиною, яка росла біля кожної хати українця. Калина давно стала символом України.
 
13.04.2015-1сс2          13.04.2015-1сс5

3. Робота над прислів'ями про калину. Гра «Шифрувальник» (за картками)

- ийЯк щку, ката й ликана, кая тима, ката й динати. (Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.)

- йсябуЛю каноюли, лико цвтеі, а тиноюди, лико стеро. (Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.)

- Канали — вічодний волсим їУникра. (Калина — одвічний символ України).

4. Слухання легенди про обереги України

Дівчина Калина збирала в лісі ягоди та раптом побачила, що вороги — татари йдуть у село. Побігла вона туди та попередила його жителів. Сміливо боролися козаки, але ворогів було більше у багато разів — спалили вони село, а дівчину полонили. За те, що вона попередила село, відрубали їй голову, і на тому місці виріс диво-кущ, який на честь дівчини назвали калиною. Люблять та пам'ятають люди Калину, а калина стала пам'яткою про рідну землю, українським оберегом.

5. Додаткова інформація. «Скринька цікавинок»

Усього відомо 200 видів калини. Росте вона в Європі, Азії та Африці. Калину застосовують у медицині; використовуючи і квіти, і плоди, і кору.
Кору збирають навесні, квіти — в травні-червні, плоди — у вересні-листопаді.

Ягоди мають кисло-гіркуватий смак, що нагадує суміш валеріани і яблук, але після морозів утрачають гіркуватість.

Із плодів калини варять киселі, компоти, муси, печуть пиріжки і спеціальний хліб — калинники. Ще варять повидло, варення, мармелад, пастилу, соки, морси, приправи до м'ясних страв.

Недарма у народі кажуть: «Червона калина від ста хвороб лікує». Ягоди поліпшують роботу серця, діють заспокійливо, лікують від задушливого кашлю, лихоманки, підвищеного кров'яного тиску, гастритів, ракових захворювань, а також допомагають при охриплості голосу, гострих та хронічних запаленнях печінки та жовчних шляхів. Соком ягід полощуть горло при ангіні, змазують вугрі на обличчі.

Відвар кори звужує кровоносні судини і діє заспокійливо, має ранозагоювальні властивості.

V. Фізкультхвилинка
 
Діти виконують пісню «Ой у лісі калина» і танцюють.
 
Ой у лісі калина, (Двічі)
Калина-калина,
Комарики-дзюбрики, калина.
Калина-калина,
Комарики-дзюбрики, калина.
Там стояла дівчина, (Двічі)
Ходила, ходила,
Чубарики-чубчики, ходила,
Ходила, ходила,
Чубарики-чубчики, ходила,
Цвіт-калину ламала, (Двічі)
Ламала, ламала,
Комарики-дзюбрики, ламала.
Ламала, ламала,
Комарики-дзюбрики, ламала.
Та й в пучечки, в'язала, (Двічі)
В'язала, в'язала,
Комарики-дзюбрики, в'язала.
В'язала, в'язала,
Комарики-дзюбрики, в'язала.
На доріжку кидала , (Двічі)
Кидала, кидала,
Комарики-дзюбрики, кидала.
Кидала, кидала,
Комарики-дзюбрики, кидала.
Та й на хлопців моргала, (Двічі)
Моргала, моргала,
Комарики-дзюбрики, моргала.
Моргала, моргала,
Комарики-дзюбрики, моргала.
 
VI. Продовження роботи над темою уроку

1. Гра «Вилучи зайве і прочитай слово»

РАУЛШИНСИДК (Рушник)
 
13.04.2015-1сс3          13.04.2015-1сс9н

2. Розповідь учителя

- Вишитий рушник — стародавній оберіг дому. З рушником зустрічали гостей, молоді ставали на нього під час шлюбного обряду.

Уважали, що візерунок вишивки оберігає від лиха та захищає від хвороб. Червоний колір символізує любов, радість, перемогу. А ще це — колір калини, яку завжди любили і шанували в Україні.

Чорний колір — журба, горе, смуток. Чорний колір — це колір землі. Вона годувала людей, адже на ній вирощували хліб, городину, садовину.

Велика наша Україна, і рушники в різних куточках вишивають по-різному. На Закарпатті та Прикарпатті вишивають червоним і чорним хрестиком, іноді додаючи зеленого кольору. На Поліссі, Київщині, Полтавщині вишивають ще й гладдю і кольори беруть різні — блакитний, зелений та інші.

- Що вишивають на рушниках? (Різні квіти, листочки, травичку; геометричні візерунки квадрати, трикутники, лінії; півників, птахів, метеликів) А ще — голубів. У тих родинах, де панувало доброзичливе ставлення батьків одне до одного, дітей до старших, там господиня вишивала на рушниках по двоє голубків з кожного боку. Послухайте легенду про те, як матуся рушником стала.

Жила в одному селі мати, мала вона трьох синів, і були вони дуже працьовитими, тільки не вміли вишивати, як їхня ненька. Вишивала мати — сини горнулися до неї та слухали її пісні. Кожному вона вишила рушничок і кожного навчала: коли їхатимуть у дорогу, щоб у нього хліб загортали, адже хліб на рушнику життя величає і здоров'я береже. Та померла мати, а сини на могилі у пам'ять її білий рушничок послали. Розповідають, що за три дні на тому рушникові дивовижні квіти розцвіли. Хто їх вишивав — ніхто на знає, лише вітер про те розповідає і просить вишити на згадку рушник червоними і чорними нитками.

VII. Закріплення вивченого матеріалу

1. Читання прислів'я

Дім без рушників, як сім'я без дітей.

2. Робота за карткою. Малювання українського рушника

Звучить «Пісня про рушник» (муз. П. Майбороди, сл. А. Малишка).
 
16.04.2015-1-1руш

VIII. Підсумок уроку

Учитель читає вірш Володимира Сосюри «Любіть Україну».
 
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води.
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов'їну.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).