ДЕНЬ НАРОДЖЕННЯ НАШОЇ ДЕРЖАВИ. ГОЛОВНЕ СВЯТО УКРАЇНИ. УРОК 2ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
 
Мета: ознайомити учнів з історією України, шляхом становлення незалежності Української держави; розширювати і поглиблювати поняття громадськості; розвивати прагнення бути свідомим громадянином, патріотом України; виховувати любов до рідної землі, прагнення своєю працею примножувати здобутки українського народу.

Обладнання: плакат «З Днем Незалежності України!»; картки з віршем; запис пісні про Україну; «свитки» для побажань; аркуші та олівці для малювання.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
- Доброго ранку! — мовлю за звичаєм.
- Доброго ранку! — кожному зичу я.
Доброго ранку всім людям бажаю.
З радістю в школу до знань поспішаю.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

?? Читання вірша Лесі Вознюк «З днем народження!» вчителем. Обговорення
 
Лунають вітання
і радісний сміх,
сердечні бажання
від друзів усіх.
Дарунки довкола —
і кульки, і квіти.
У дружньому колі
найкраще радіти.
Ми щастя й здоров'я
бажаєм багато,
щоб усмішки щирі
наповнили свято!
 
- У кожної людини є День народження. Це — свято для кожного з нас.

- Назвіть день свого народження.

- Але кожна країна на Землі також відзначає День свого народження.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про День народження нашої країни... (України).
 
12.04.2015-3с          12.04.2015-3сс

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди

- 24 серпня 1991 року назавжди залишиться пам'ятним днем. Цього дня проголошено Акт про незалежність України. Акт проголошення незалежності завершив тисячоліття прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави. 1 грудня цього самого року відбувся всеукраїнський референдум, на якому Акт проголошення незалежності було схвалено.

- Сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своєю землею, своїм народом, своїми символами, своєю рідною мовою, традиціями і культурою, і, нарешті, зі своїм Основним Законом.

- Як називається наш Основний Закон? (Конституція України)

- У якій статті зазначено, що державною мовою в Україні є українська мова? (Стаття 20)

- Назвіть державні символи нашої країни.

2. Читання вірша учнями з карток
 
Святковий день — двадцять четверте серпня,
Так хочеться усмішок і пісень.
Віднині Україна незалежна.
Запам'ятайте, люди, світлий день!
Здійснилась давня заповітна мрія,
Бажання і надія поколінь.
Це почуття свободи серце гріє
І піднімає думи височінь.
Давайте ж станемо пліч-о-пліч всі народи,
Щоб славу України відродить.
Щоб дружно жити, в радості і згоді,
Ми України сестри і брати.
 
- З яким настроєм потрібно читати вірш? Чому?
 
12.04.2015-3сс1          12.04.2015-3сс2

3. Слухання пісні про Україну

V. Імітативна фізкультхвилинка

- Подаруймо український танок!
 
Ми почнемо танцювати
(Руки на поясі, навприсід.)
Український наш танок.
(Праве плече вперед, навприсід,
ліве плече вперед, навприсід.)
Ліву ніжку ми поставим
(Ліву ногу вперед на п'ятку, назад на носок.)
Хутко з п'ятки на носок.
Потім праву ніжку ставим
(Праву ногу вперед на п'ятку, назад на носок.)
Знову з п'ятки на носок.
Навприсід уліво, вправо.
(Навприсід, з поворотом тулуба
і підняттям рук (почергово).)
Повернемося разок. (Руки перед грудьми.)
Руки ми розводимо (Руки розвести в сторони.)
І швиденько зводимо.
Український наш танок (Вихідне положення.)
Знову ми заводимо. (Поплескати в долоні.)
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вправа «Роз'єднай слова та прочитай прислів'я»

? ЛюдинабезВітчизни,яксоловейбезпісні. (Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.)

? ЛюблятьБатьківщинунезате,щовонавелика,азате,щосвоя. (Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що своя.)

2. Робота зі «свитками»

- Діти, від розуміння і любові кожного з нас залежатиме, яким буде майбутнє України. А любити її означає працювати заради неї. Нові часи, нові завдання, нові вимоги... Незалежність України дає можливість кожному з нас стати справжнім господарем своєї землі, а для того, щоб ним стати, потрібно, найперше, любити землю, віддати їй розум, серце, душу.

- Свої побажання запишемо на «свитках».

Діти на свитках пишуть побажання рідній країні, а потім учитель читає їх.

3. Малювання вітальних листівок

4. Оформлення виставки листівок

VII. Підсумок уроку

1. Вивчення напам'ять вірша Лесі Вознюк «Якщо ти любиш рідний край...»

Якщо ти любиш рідний край,
йому душа пісень співає,
і ритми серця відчуває
діброва сива й зелен-гай.
 
2. Підсумкове слово вчителя

- Чим більше буде зроблено для розбудови України сьогодні, тим краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Як зазначено в Біблії: «Хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздаcться». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками і серцями.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).