ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
Мета: поглиблювати знання учнів про державну символіку України, символічне значення кольорів прапора, знака тризуба; сприяти формуванню національної свідомості учнів, розвитку інтересу до правознавства; розвивати пам'ять, усне зв'язне мовлення; виховувати почуття патріотизму та любові до рідного краю.
Обладнання: Конституція України; зображення Гербу, Прапора України; запис акровірша на дошці; запис гімну України; презентація «Зображення Герба України»; трафарети для розфарбовування.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Батьківщино, земле рідна,
Земле сонячна і хлібна,
Ти на вік у нас одна.
Ти, як мати, найрідніша,
Ти і взимку найтепліша,
Наша отча сторона.
Земле сонячна і хлібна,
Ти на вік у нас одна.
Ти, як мати, найрідніша,
Ти і взимку найтепліша,
Наша отча сторона.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
?? Бесіда
- Які близькі за значенням слова до слова Батьківщина вам відомі? (Вітчизна, край батьків,рідний край)
- Як називаються ці слова? (Синоніми)
- Як називається наша Батьківщина?
- Прочитаймо акровірш і ще раз пригадаймо назву нашої Батьківщини.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша нам своя пустиня,
Аніж зелений в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо державні символи України.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Словникова робота
Прапор — це символ державності та національної незалежності. Герб — це знак, своєрідний ключ до історії сім'ї міста, національного утворення держави.
Гімн — це урочистий музичний твір, символ державної єдності.
2. Бесіда про державні символи
Статтею 20 Основного Закону затверджені кольори прапора, основні елементи герба й музика гімну.
Статтею 65 Конституції України шанування державних символів визначається як основний обов'язок громадян України.
Обирання кольорів прапора зумовлено такими міркуваннями: символом України є чисте небо — символ миру (синій колір) та пшеничне поле — символ достатку (жовтий колір). Блакитний, синій колір — це колір ясного, чистого, мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще — це колір миру.
Державний прапор повинен мати належний стан: полотно прапора не може бути старим, а колір блідим, на ньому не має бути ані плям, ані розривів. Згідно з етикетом, прапор не повинен торкатися поверхні підлоги, ґрунту, стін, дерев, дротів або будь-яких інших предметів, щоб попередити можливість його пошкодження або забруднення.
Окремо регламентується церемонія підняття і спускання Державного Прапора України. На щоглі (флагштоку) прапор піднімають швидко (полотнище повинно «злетіти» догори), а спускають повільно. Не можна виставляти ушкоджений Прапор.
Під час підняття прапора потрібно намагатися підняти його до самої верхівки щогли (флагштока). На знак жалоби прапор приспускають до половини її висоти.
Виносить Державний Прапор України з місця його постійного зберігання група прапороносців. Внесення і винесення Державного Прапора має відбуватися за певними правилами. Якщо Державний Прапор вносять на древку, його несе прапороносець у супроводі двох асистентів. Якщо вносять полотнище, то його несуть четверо прапороносці широкою стороною вперед, тримаючи за кути так, щоб верхня частина (синє полотнище) була злегка піднята. Вносять і виносять Державного Прапора під звуки маршу. Для підняття Державного Прапора призначають групу прапороносців. Державний Прапор піднімають на щоглі в супроводі Державного Гімну України. Усі присутні стоять струнко, рівняючись на Прапор.
У дні жалоби Державний Прапор України зі скорботною стрічкою чорного кольору приспускають (нахиляють).
На Державному Прапорі не можна розміщувати предмети, емблеми, прикраси тощо.
Золотий тризуб на блакитному тлі затверджений Верховною Радою України 1991 року як державний знак — герб самостійної незалежної держави України.
Число «три» завжди вважали казковим, чарівним. У народних казках ідеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що є перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько — Мати — Дитина. Вони символізують собою Силу — Мудрість — Любов.
?? Презентація
- Державний Герб України зображують на:
1) печатці, бланках актів та інших бланках офіційних установ;
2) бланках паспортів громадянина України, посвідчень, свідоцтв та інших документів, що видають державні органи згідно із законом;
3) державних нагородах України та нагрудних знаках, почесних грамотах, дипломах;
4) грошових знаках;
5) стовпах прикордонних знаків, що позначають державний кордон України та розміщені у пунктах пропуску через державний кордон;
6) бойових прапорах військових частин України;
7) спортивній формі членів збірних команд України під час їхньої участі у міжнародних змаганнях;
8) українських цивільних повітряних суднах, суднах морського і річкового транспорту, космічних апаратах (як розпізнавальний знак держави).
З гімну починають урочисті збори, свята, надзвичайні масові події, гімном їх і завершують. Це хвалебна пісня своїй Батьківщині, у якій народ висловлює побажання бути вільним, щасливим, жити в достатку.
?? Закон України «Про Державний Гімн України» від 6 березня 2003 року
Стаття 1. Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції:
Ще не вмерла України і слава, і воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.
Приспів:
Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
Стаття 2. Установити, що урочисті заходи загальнодержавного значення розпочинаються і завершуються виконанням Державного Гімну України.
Музичне виконання Державного Гімну України здійснюється під час проведення офіційних державних церемоній та інших заходів.
Музичне виконання Державного Гімну України здійснюється під час проведення офіційних державних церемоній та інших заходів.
Стаття 3. Наруга над Державним Гімном України спричиняє відповідальність, передбачену законом.
3. Слухання Гімну України
V. Фізкультхвилинка
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглянемо в озерця,
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго-довго йшли
І до школи знов прийшли.
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглянемо в озерця,
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго-довго йшли
І до школи знов прийшли.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Читання вірша О. Олеся «Наш прапор»
Синій, як море, як день, золотий —
З неба і сонця наш прапор ясний.
Рідний наш прапор високо несім!
Хай він, уславлений, квітне усім!
Гляньте, на ньому волошки цвітуть,
Гляньте, жита в ньому золото ллють.
З жита й волошок наш прапор ясний,
З неба і сонця, як день весняний.
З неба і сонця наш прапор ясний.
Рідний наш прапор високо несім!
Хай він, уславлений, квітне усім!
Гляньте, на ньому волошки цвітуть,
Гляньте, жита в ньому золото ллють.
З жита й волошок наш прапор ясний,
З неба і сонця, як день весняний.
2. Розфарбовування прапора України на трафаретах
3. Вправа «Закінчи речення»
? Наша Батьківщина — ... (Україна).
? Державними символами України є... (гімн, прапор, герб).
? Прапор України двоколірний — ... (синій, жовтий).
? Гімн України — це пісня... («Ще не вмерла України...»).
? Слова гімну написав... (Павло Чубинський).
? Музику до гімну створив... (Михайло Вербицький).
? Герб України — ... (тризуб).
? У тризубі відображено триєдність життя —... (Батько — Мати —Дитина).
VII. Підсумок уроку
1. Вправа «Мікрофон». Саморефлексія
Я (учень, учениця)
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).