ЖОРСТОКІСТЬ ТА НАСИЛЬСТВО ЗАБОРОНЯЮТЬСЯ. УРОК 30ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: ознайомити учнів з поняттями «доброта», «жорстокість»; сформувати уявлення про проблему насилля й жорстокості, їх наслідків для дитини чи інших членів родини; вивчити права дітей; обговорити питання, як захиститися від будь-якого насильства; розвивати вміння творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці; виховувати вміння попереджувати жорстоке поводження з людьми, чуйне ставлення до людей і всього навколишнього світу.

Обладнання: таблиця з правами дитини; картки з крилатими висловами; картки з малюнками; сюжетні малюнки до казок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

У ч и т е л ь
Любі діти, добрий день!
Зичу праці і пісень,
А ще, друзі, всім бажаю —
Сил, натхнення на весь день!

Д і т и
Добрий день! Добрий день!
Дякуємо за побажання,
На урок беремо з собою:
Знання, вміння, навички й старання.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

?? Бесіда про добро та насилля. Вправа «Мікрофон»

- Як ви розумієте поняття «доброта»? (Відповіді дітей.)

- Яке слово протилежне за значеним до слова доброта?

- Яке слово вам більше подобається? Чому?

- Які відчуття викликають слова добро, злої
 
Добро                                 Зло
щастя                                          смуток
усмішка                                      сльози
радість                                        горе

- А які кольори ви б використали, щоб намалювати добро і зло? (Відповіді дітей.)

Добро — це щастя для усіх людей. Якщо людина робить добро іншій людині, то від цього приємно їм обом. Люди кажуть: «З добрим добре». З доброю людиною приємно спілкуватися, усі люди її поважають. А злу людину часто ненавидять, з нею нікому не цікаво.

- Діти, спробуйте за допомогою міміки та жестів показати, яка на вигляд добра людина, а яка — зла.
 
10.04.2015-3с1          10.04.2015-3с2

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми поговоримо про те, як слід правильно ставитися до людей, що ніколи не можна робити, а що — можна.

Врятує світ краса —
Завжди так говорили
Тепер врятує світ лиш доброта,
Бо однієї вже краси занадто мало.
Бо стільки всюди зла — людина вже не та...
Тож, люди на Землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла.
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення із поняттям «насилля»

Насилля — це застосування особою чи групою осіб засобів примусу щодо іншої особи чи групи осіб.

Насилля — це дії, що принижують людську гідність, завдають шкоди здоров'ю, а іноді й життю.
 
10.04.2015-3с5          10.04.2015-3с4

2. Читання з таблиці прав дитини

Ви маєте право:

? на безпечне життя;
? жити без страху;
? любити і бути коханими;
? на шанобливе ставлення;
? бути собою;
? на свою незалежність;
? сказати «ні»;
? змінювати своє життя.

10.04.2015-3с3          10.04.2015-3с6
 
3. Гра «Добре — погано»

Учитель називає слова, а діти плескають у долоні, коли почують добре слово.

Розірвав, образив, захистив, відвідав, посварилися, обігрів, відібрав, штовхнув, допоміг, поділився, ударив, зруйнував, заспокоїв.

4. Розповіді учнів про добрі та погані вчинки, їх оцінювання

V. Фізкультхвилинка
 
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Шифрувальник»

- Розшифруйте крилаті вислови.

ршийПе оккр од брадо — ен ничи лаз. (Перший крок до добра — не чини зла.)

сеВ редоб майприй, а гозло кайуни. (Все добре приймай, а злого уникай.)

2. Гра «Так — ні»

- Дайте відповідь одним словом «так» чи «ні». Розфарбуйте кружечок червоним кольором, де йдеться про жорстокість.
 
? Хлопчик маму ображав,
Всіх обманював, брехав.
Правда, дорогенькі діти,
Треба нам теж так робити? (Ні)

? Костя рвав усі штани,
Нищив лижі й ковзани.
Мама вчила берегти,
А він робить навпаки.
Скажемо разом ось так:
- Він хороший хлопчик, так? (Ні)
 
3. Вправа «Хто яке серце має?»

- Розгляньте ілюстрації до казок і поставте біля них цифру правильної відповіді.

1) Хто має зле серце? (3; Карабас-Барабас)

2) Хто має крижане серце? (1; Снігова Королева)

3) Хто має байдуже серце? (2; Три товстуни)
 
10.04.2015-1-13пдс

4. Тренінг «Магічна свічка».

- У народі кажуть: «Добро творить чудеса». Запалімо свічку та уявімо, що вона магічна, і тепер усі, хто візьмуть її до рук, стануть чарівниками. Фантазуйте, уявляючи, що кожний з вас став добрим чарівником. Якими були б ваші дії? Почніть так: «Якщо я став би чарівником, я б...».

VII. Підсумок уроку

Не лінуйтесь робити добра,
Лише зла не бажайте нікому.
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляхові земному.
І заступить навколишній світ.
Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов'ю живіть з юних літ,
Будьте чуйним, веселим і добрим.
І старайтесь робити добро
День і ніч, і у кожну хвилину.
Щоб серденько, як сонце, цвіло,
Бо це доброю робить людину!
Хай душа буде світлою в вас
Й промениться завжди добротою.
Йдіть робити добро! В добрий час!
І Живіть в цьому світі з красою.
Правда в світі є дуже проста:
Сонце Землю теплом зігріває.
А людину — її доброта,
І любов у житті прикрашає.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).