ПРАВО НА ДОСТАТНІЙ ЖИТТЄВИЙ РІВЕНЬ. УРОК 29ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: продовжити ознайомлення учнів з правами дитини, що гарантовані законом; формувати правову свідомість; розвивати логічне мислення; учити дотримувати правових обов'язків та користуватися своїми правами; виховувати пошану до законів України.

Обладнання: Конвенція про права дитини; Конституція України; м'яч; сюжетні малюнки про права дитини; картки для індивідуальної роботи; ілюстрація до казки «Мій дім — фортеця».

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Права дитини знову вивчаймо.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда

- Де записано права та обов'язки громадян України?

- Конвенція ООН про права дитини — це ваші права.

2. Гра з м'ячем «Мої обов'язки» (самообслуговування, повага до старших та молодших, посильна праця і т. ін.)

3. Класифікація знайомих дітям прав

- Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті, зокрема в них зазначено 40 прав, що має дитина. Усі права можуть бути класифіковані за певними принципами.
 
10.04.2015-2c           10.04.2015-2cс

- Спробуймо класифікувати права.

? Усі діти мають право на життя.
? Усі діти мають право на піклування і турботу.
? Усі діти рівні у своїх правах.

- Права «Піклуйтеся про мене»:

? право на освіту;
? право на медичну допомогу;
? право на розваги;
? право на достатнє та здорове харчування;
? право на житло.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми поговоримо про право дитини на достатній життєвий рівень.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення зі статтею Конституції України. Гра «Цифроїд»

- Допишіть цифри — і дізнаєтеся, яку статтю ми сьогодні вивчатимемо.

10.04.2015-1-10пдс

Стаття 48. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, зокрема достатнє харчування, одяг, житло.

Батьки відповідають за забезпечення належного життєвого рівня дитини.

2. Колективна робота біля дошки

- Допишіть слова, близькі за значенням.

Житло людини — це дім, домівка...

V. Фізкультхвилинка
 
Раз! Два! Три! Чотири! П'ять!
(Учні підводяться і виходять із-за парт.)
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору, (потягування:)
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки, (стрибки)
Як зайчата, — скоки-скоки!
Десять, дев'ять, вісім, сім!
Час за парти нам усім.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Шифрувальник»

- Розшифруйте імена героїв англійської казки «Троє маленьких поросят»

фіН-фіН, фуН-фуН, фНа-фНа

- У кого з них хата була фортецею?

2. Робота над прислів'ям

- Прочитайте, запам'ятайте прислів'я. Запишіть його. іМй мід — вмо тефорця.

3. Гра «Завжди, іноді, ніколи»

10.04.2015-1-11пдс

Цукерка, яблуко, хліб, чіпси, ліки, картопля, морква, кока-кола, шоколад.

4. Створення проекту «Здорова їжа»

- З'єднайте малюнки з табличкою.

Читай — дізнаєшся.

Ти маєш право на достатнє та здорове харчування.

10.04.2015-1-12пдс
5. Висновок

Право. Усі діти мають право на повноцінне харчування.

Обов'язок. Дотримувати режиму харчування; вживати продукти до кінця терміну придатності; поважати працю кухарів.

6. Скринька цікавинок

- Дуже давно житло було прообразом Усесвіту і кожна його частина мала символічне значення. Вікна — це «очі» хати, через які людина підтримувала зв'язок з небесним світом, божествами. Поріг — це межа між зовнішнім і внутрішнім світом, а також межа між підземним світом — світом померлих — та світом живої людини. Піч — домашнє вогнище. А вогонь був священним, тому що він уважався доброю силою, що йде від сонця.

Щоб захистити житло від зла, над вхідними дверима вирізували знаки-обереги: кола, розетки — символи сонця, хрести.

VII. Підсумок уроку
 
Хочеш Людиною справжньою стати —
Наші закони навчись поважати!
Навчись їх виконувать завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди!
- Намалюйте свою рідну оселю.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).