ЧОМУ ПОТРІБНО БЕРЕГТИ ПРИРОДУ? ЯК ПРИРОДА ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ? УРОК 27ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: закріплювати поняття «довкілля»; розширювати уявлення учнів про різноманітність природи; розвивати вміння спостерігати за змінами в живій та неживій природі, творчі здібності; виховувати бережливе ставлення до навколишньої природи.

Обладнання: ілюстративний матеріал із зображенням природних угруповань (ліс, луки, водойми); гербарні зразки рослин; картки для самостійної роботи; червоний олівець; зображення лікарських рослин.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Емоційний заряд доброти
 
Світ прекрасний навколо тебе —
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки —
Нехай він буде таким навіки.
Нехай людина добро приносить —
Бо світ навколо любові просить.
                                            А. Потапова
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Гра «Шифрувальник»

- Розшифруйте прислів'я. Поясніть його значення.

роПрида — шна імд, а им — погосріда в мні. (Природа — наш ділі, а ми — господарі в нім.)

- Яке близьке за значенням слово до слова природа нам уже відомо?

- Що означає слово довкілля?
 
09.04.2015-3с1н          09.04.2015-3с4н

2. Робота над диференціацією звуків

- Ви коли-небудь чули, як розмовляє ліс? Прислухаймося до лісових звуків!
 
Вітерець у лісі — ш-ш-ш!
Повзе вуж у траві — с-с-с!
Прилетів жук — ж-ж-ж!
Заспівав комарик — з-з-з!
Пролетів птах — шук-шук!
Запихкав їжачок пих-пих!
Дзюркоче вода у струмочку — дз-дз-дз!
Забриніла бджілка — дж-дж-дзк!
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, як природа впливає на здоров'я людини.
 
09.04.2015-3с5          09.04.2015-3с6

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Гра «Що де росте? »

Програмовий зміст. Закріплювати знання дітей про назви знайомих рослин та місць, де вони ростуть (ліс, луки, водойма).

Наочність. Ілюстративний матеріал із зображенням природних угруповань (ліс, луки, водойми); гербарні зразки рослин цих угруповань або живі рослини.

Хід гри

Учням роздають картки із зображенням лісу, луків, ставка, річки. Вони мають дібрати відповідні гербарні листки (живі рослини), розповісти про пристосування цих рослин до умов існування.

Завдання. Перенести рослини лісу у водойму; рослини водойм — на луки; рослини луків — у ліс. Що зрештою трапиться?
 
09.04.2015-3с7          09.04.2015-3с9н

2. Метод фантастичної проблеми

- Що трапиться, якщо:

а) у лісі зникнуть дерева;

б) у ставку — води;

в) на луках ростимуть лише дуби?

Висновок. Зелені дерева — це «легені» нашої планети, адже зелене листя дає нам кисень, що так потрібен людям. Чим більше зелених насаджень, тим більше кисню і здоровішими є люди.
 
09.04.2015-3с10Кн          09.04.2015-3с10КК

V. Фізкультхвилинка
 
Ми берізки і кленці.
В нас маленькі стовбурці. (Учні підводяться.)
Ми в стрункі стаєм рядки.
Виправляєм гілочки.
(Руки випростовують перед собою.)
Ледь зіп'ялись з корінців,
Дістаємо промінців. (Руки піднімають угору.)
Ми стискаєм їх вогонь
В зелені своїх долонь. (Стискають кулачки.)
Хилять свіжі вітерці
Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба.)
Ще й верхівки кожен ряд
Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї.)
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за картками

- Чому Сонечко таке сумне? Зафарбуйте кружечок червоним кольором.
 
10.04.2015-1-4пдс
 
10.04.2015-1-5пдс

2. Вправа «Робінзон Крузо»

Ситуативні завдання, мета яких: знайти способи виживання в екстремальних умовах.

3. Скринька цікавинок

Найгарніша квітка — та, що квітує там, де зросла. Не губи її! Невеличкий скромний букет квітів свідчить про те, що ти свідома, добра, бережлива людина.

Найвища ялинка (заввишки 60 м) росте в Америці. Для всієї України на один Новий рік потребується 20 млн. ялинок.

4. Вправа «Допоможи комахам»
 
10.04.2015-1-6пдс

5. Бесіда про лікарські рослини. Гра «Упізнай мене»

? Лікарська рослина з прямими стеблом з довгастими листочками і рожевуватими квіточками. Має приємний запах, і тому чай з цього листя дуже смачний. А ще допомагає під час хвороб серця та легенів. (М'ята)

? Росте біля стежок, листки прикладають до ран, наривів. (Подорожник)

? Протягом багатьох років чаєм з цієї рослини поїли дітей, щоб позбавити їх від розладу шлунка, неспокою і збудження. Вона позбавляє від болю в животі та надмірного газоутворення, від болю в шлунку. (Ромашка)

? Один із рослинних символів України. (Калина) У народній медицині немає кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай. Свіжі плоди з медом та водою вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, тиску крові. Соком навіть очищали обличчя.

- На території України нараховується до 5 тисяч видів рослин. І недарма у народі лікарські рослини називають друзями здоров'я людини.

VII. Підсумок уроку
 
Наш світ живий і розмаїтий,
Довкілля наше чарівне.
Он на лугах розквітли квіти
І все це радує мене!
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).