ПРАВО НА БЕЗПЕЧНЕ ДОВКІЛЛЯ. УРОК 26ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: розкрити поняття «довкілля»; узагальнити знання учнів про те, що обов'язком кожної людини є турботливе ставлення до природи; показати значення природи в житті людини; розвивати увагу, пам'ять, кмітливість; формувати почуття прекрасного; виховувати любов до природи.

Обладнання: малюнки про природу; запис на дошці.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Емоційний заряд доброти
 
Доброго дня, сонце привітне та небо блакитне!
Доброго дня, в небі пташино і пишні рослини! .
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
Бо всі ми живемо в однім ріднім краю!
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Вправа на класифікацію предметів. Розгадування кросворда
 
10.04.2015-1-3пдс

1) Олена зелена,
Не сіяна, не саджена,
Хто доторкнеться,
Той обпечеться. (Кропива)

2) Біла кора, тоненькі віти.
Що то є? Відгадайте, діти! (Береза)

3) В полі жовті промінчата
Шелестять, немов зайчата,
А вусаті ж їхні віти!
Що це, друзі? Мабуть... (жито).

4) Спробуй, друже, відгадати,
Що за стрій у небесах:
Чи клубки пухкої вати,
Чи то пір'я з крупних птах,
Чи біжить овець отара?
Ні, пливуть це білі... (хмари).

5) Не ставок і не ріка,
Мох росте і осока.
Там земля — неначе тісто,
Що воно за дивне місце? (Болото)

6) Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде. (Дощ)

7) Якщо руки ваші в ваксі,
Якщо на ніс сіли клякси,
Хто тоді ваш перший друг,
Змиє бруд з лиця і рук? (Вода)

- Скажіть одним словом. Що це? (Природа)

2. Вправа «Асоціативний кущ»

- Коли ви чуєте слово природа, що уявляєте? Які слова з'являються у вас у пам'яті?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми дізнаємось, яке є близьке за значенням слово до слова природа, пригадаємо, як потрібно ставитися до природи і чому. Дізнаємося, де про це записано.

09.04.2015-2с1          09.04.2015-2с6
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

- Близьке за значенням слово до слова природа — довкілля. Це все, що навколо нас. Земля, квіти, метелики, пташки, звірі, комашки, ліси, поля, гори, річки — усе, що є довкола нас! Одним словом, довкілля — уся жива і нежива природа, що нас оточує. Та й сама людина — також частинка цього довкілля, частинка природи... Людина — цар природи.

- Як ви вважаєте, чому людину називають царем природи?

- Людина наділена великим розумом. Людина — всесильна, вона може зробити все, що завгодно! Тому вона — цар природи!

- У статті 50 Конституції України зазначено: «Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля».

Діти читають із дошки.

09.04.2015-2с7          09.04.2015-2с12
 
2. Вправа «Незакінчене речення»

1) На мою думку, охороняти природу потрібно тому, що... (без неї, не може жити людина).

2) На мою думку, охороняти природу необхідно... (кожній людині).

3) Людина — це також... (частина живої природи).

4) Тварини дають людині... (одяг, молоко, м'ясо).

09.04.2015-2с2н          09.04.2015-2с8
V. Фізкультхвилинка

Трава низенька-низенька.
Дерева високі-високі.
Вітер дерево колише-гойдає.
Птахи летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Творча робота в парах

- Порадьтеся та складіть невеличкий твір «Як потрібно відпочивати в лісі».

2. Гра «Підкажи слово-риму»

Усе в природі голос має.
Усе звучить, усе... (співає).
Шпачок гойдається на гіллі,
Десь сонечко гуде на... (зіллі).
Гримить в небесному роздоллі,
Співає жайворонок в ... (полі).
У всяку пору, кожну мить
В довкіллі музика... (звучить).
Довкілля — це чарівна казка,
У ньому — сонечкова... (ласка).
У ньому світло і тепло,
Щоб всім нам радісно... (було):
Метелику, малій пташині,
Ведмедю, мишці і... (людині).
В природі диво є — вода,
А як її нема — ... (біда).
Вода усім життя дає,
Трава й людина воду... (п'є),
Пташина й звір її вживає,
А дощик землю... (напуває).
А на траві — жива роса.
Це ж і волога, і... (краса).
Росу жучок з трави зіп'є,
А скільки радості в ній... (є)!
Краса людині необхідна,
Вона їй, як вода... (потрібна).
Повітря чисте — радість всім,
Бо необхідне всім... (живим).
Для всіх рослин, людей, тварини
Воно потрібне... (щохвилини).
І ліс нам треба, щоб шумів,
І вітер, що дощі... (привів),
І сонечко, що світить й гріє,
Й веселка, що дає... (надію).
Нам треба луки й чисту річку,
Джерельця і живу... (травичку).
Науки й радості дозвілля,
Потрібне чисте всім... (довкілля).
Бо ми прийшли у світ, щоб жити
І в світі цім — добро ... (творити).
Тому усі часу не гайте,
А про довкілля завжди... (дбайте).
Щоб ягідки були і квіти,
Щасливі і здорові... (діти).
Щоб все співало і цвіло,
Щоб радісно усім... (було)!
 
09.04.2015-2с4          09.04.2015-2с5
 
VII. Підсумок уроку

- Що таке довкілля?

- Чому його потрібно берегти?

- Яке право є в кожного з нас?

?? Засвоєння екологічного правила
 
Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природі вірним другом.
Не столочу навіть і трави.
Я скажу їй: — Зеленій, живи!
 
09.04.2015-2с10          09.04.2015-2с9н
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).