ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ПОГАНОГО СТАВЛЕННЯ? УРОК 23ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: закріплювати поняття «честь», «гідність», зокрема знання про права та обов'язки дитини, знання про Конституцію нашої країни, Декларацію прав людини; з'ясувати обов'язки батьків і дітей; розвивати культуру дітей, чесність, людяність; виховувати дисциплінованість, повагу до товаришів.

Обладнання: Конституція України; Закон України «Про охорону дитинства»; Конвенція про права дитини; чисті аркуші; кольорові олівці; ілюстрації до казок.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Пролунав дзвінок.
Починається урок
З Божої ласки, з маминої казки,
З щирого старання, з вашого бажання.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Які бажання ви маєте? Розкажіть про них.

- У яких документах зазначено про права та обов'язки дітей?

- Пригадайте, що таке «гідність», «честь».

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
 
Дитя моє! Бог дав тобі життя,
І щоб ніхто не заподіяв тобі шкоди,
Тобі, малесенький громадянине,
Бог дав закони нашого народу.
                                        І. Жиленко
 
- Сьогодні на уроці ми спробуємо з'ясувати, як можна захиститися від поганого ставлення.
 
08.04.2015-2.сЗнннн          08.04.2015-2.сс

IV. Робота над закріпленням раніше опанованого матеріалу

1. Вправа «Намалюйте своє ім'я»

- Уявіть себе квіткою, сонечком чи хмаринкою — світлою або темною. Намалюйте свій образ у сумному або веселому настрої.

2. Бесіда

- Чи знаєте ви свої права?

- Як потрібно ними користуватися?

- Є різні категорії дітей. Як називають дітей, у яких немає ані тата, ані мами? (Сироти)

- Як називають дітей, які мають певні вади? (Інваліди)

- А є ще діти-біженці, які змушені втекти з дому чи рідної країни через певні небезпечні обставини. Є діти, які не дотримують закону.

- Як наша держава захищає ваші права? Поміркуйте.

- Удома ваші батьки вас карають? Як? За що?

- Як можна уникнути різних покарань?

- Як захиститися? До кого можна звернутися за допомогою?
 
08.04.2015-2.ссККК          08.04.2015-2.ссКККК

V. Фізкультхвилинка
 
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
 
VI. Відпрацювання набутих навичок

1. Слово вчителя

- Захистити себе від впливу поганих людей ми можемо молитвою. «Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає, творіть добро тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто вас переслідує», — заповідає нам Христос. Любов, виявлена до ворога, гасить його ненависть і наближає той день, коли він у ній розкається. Зло можна перемогти тільки добром.
 
08.04.2015-2.ссК          08.04.2015-2.ссКК

2. Вивчення напам'ять молитви
 
Дай нам, Боже, маленьким дітям
Щастя й здоров'я на довгі літа.
Щоб виростали розумні та сильні,
Душею чисті, а серцем — вільні.
 
3. Робота за ілюстраціями до казок

- Які права порушені?

- Хто та як захищав права героїв?
 
ІВАСИК-ТЕЛЕСИК

Івасика-Телесика
украла люта відьма.
Як гірко, як невесело
його батькам самотнім.
Як боязко хлопчині
без мати і без тата.
Сидить він на калині ,
і просить гусенята:
- Гуси-гуси-гусенята,
візьміть мене на крилята,
понесіть до мами й тата...
Гуси-гуси-гусенята
взяли його на крилята
та й віднесли у село.
Ох, і радощів було!
То у казці. Але нас
хай та відьма не лякає.
Є закон, який не дасть
розлучить дитя з батьками.
Покарають грізні судді
того, хто дитину вкрав.
Всі права хорошим людям.
А у злих — ніяких прав!
 
ЗОЛОТИЙ КЛЮЧИК, АБО ПРИГОДИ БУРАТІНО
 
Карабас-Барабас,
бородатий, неохайний,
розмахався раз у раз
величезним малахаєм.
Він в законах — не більмеса.
То ж нехай собі махає
величезним, довжелезним
страхітливим малахаєм.
Нам не страшно. В Україні
(і не в казці, а насправді)
ні П'єро, ні Буратіно
вдарить він не має права.
Ані їх життя позбавить,
ні знущатись привселюдно
Карабас не має права,
бо закон його осудить
і посадить до в'язниці,
де сидять усі злочинці.
 
4. Тестове завдання (за малюнками)

- Зафарбуйте кружечок червоним кольором, де порушено права дитини.
 
08.04.2015-2.ссД          08.04.2015-2.с

VII. Підсумок уроку

- Як зупинити насильство, що відбувається в школі (поза школою)?

1. Ігноруй, не відповідай емоційно, не виконуй вимоги ґвалтівника.

2. Дай агресорові можливість зупинитися (наприклад, скажи: «Якщо ти не зупинишся, я буду змушений усе розповісти дорослим!»).

3. Залиш цю ситуацію, піди від неї в інше місце (наприклад, зміни свій маршрут). Це не ознака слабкості!

4. Попроси допомоги. Це не ознака слабкості чи боягузтва! Ти захищаєш себе, своє здоров'я, своє життя!

Зберігай рівновагу і спокій! Ти маєш право захищати себе!

- Чи можна відповідати ударом на удар?

- До кого звертатися в школі, якщо зазнав насильства?
 
08.04.2015-2.ссДЗ          08.04.2015-2.ссДЗЗ

?? Вивчення вірша напам'ять
 
Навчає школа бути гідним
Славетних предків і батьків.
Любіть свою державу рідну
І бороніть від ворогів!
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).