ПРАВО НА СВОБОДУ, ЧЕСТЬ І ГІДНІСТЬ (УРОК 22)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: розповісти учням про права та обов'язки дитини; закріплювати знання про Конституцію нашої країни; учити відрізняти права від обов'язків; пояснити зміст понять «честь», «гідність»; розпивати культуру дітей, чесність, людяність; виховувати дисциплінованість, повагу до людей.

Обладнання: люстерка (у кожної дитини на парті); Конституція України; Закон України «Про охорону дитинства»; Конвенція про права дитини; ілюстрації до казок; картки з назвами законів та номерами статей.

Хід уроку

Організаційний момент

?? Гра «Маска»

- Візьміть люстерка, погляньте на свої обличчя, відтворіть свій настрій.

- Я бачу настрій кожного з вас. Для того щоб у всіх був добрий настрій...
 
Усміхніться всім навкруг:
Вчителю і друзям,
Квіточці і людям.
І тоді обов'язково
День веселим буде.
 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми пригадаємо, що таке права дитини, у яких документах записані права дітей. Ознайомимося з деякими правами дитини.
 
08.04.2015-1сс3Р          08.04.2015-1сс3РР

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Пояснення поняття «право»

- А що таке право?

- Права дитини — це певні можливості для того, щоб жити і дорослішати.

- Хто така дитина? (Дитина - — це людина, якій ще не виповнилося. 18 років.)

- Кожна держава повинна піклуватися про своїх громадян: про чоловіків і жінок, багатих і бідних, про людей усіх національностей, будь якого кольору шкіри, зокрема про маленьких громадян. У кожній демократичній державі є Конституція, що захищає людину, гарантує її права.

- А що таке Конституція? Конституція — Основний Закон будь-якої держави. У ній записані всі правила, за якими мають жити люди цієї країни. І правила ці у жодному разі не можна порушувати! За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян.

- Про які права дитини ми вже говорили?
 
08.04.2015-1сс           08.04.2015-1с

2. Творче завдання

- Складіть слова зі слова Конституція. (Кон, нитки, кості, кіно, ніс, сон, кит, кіт, сито...)

3. Про «Декларацію прав дитини»

- Усі малі громадяни мають свою Конституцію — «Декларацію прав дитини». Вона містить 46 статей, що включені до нашої Конституції. У цьому документі вперше було зазначені права дитини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розкриття поняття «гідність»

Діти на окремих аркушах пишуть слово гідність. Роблять його звуко-буквений аналіз, складають схему слова.

= O - = O - =
 
- Гідність — це повага до себе, знання своїх прав. Кожна дитина не може бути приниженою ніким. Стаття 10 Закону України «Про охорону дитинства» гарантує кожній дитині право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. У статті 52 Конституції України зазначено: «Діти є рівними у своїх правах незалежно від походження». У статті 16 Конвенції про права дитини записано: «Кожна дитина має право на гідне ставлення до своєї особистості».

На дошці — картки з назвами документів та номерами статей.

2. Екскурс по казках. Робота над загадками (за ілюстраціями).

До школи прямує хлопчак дерев'яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
 
- Пригадайте казку О. Толстого «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно». Який герой казки принижував, карав інших героїв? (Карабас-Барабас)
 
08.04.2015-1ссБ          08.04.2015-1ссББ

- З якої казки ці слова: «В бочку з сином посадили, засмолили, покотили. Та й пустили в Океан — мов велів так цар Салтан»? (О. С. Пушкін «Казка про царя Салтана»)

- Який ганебний вчинок був скоєний дорослими?

- Чи мали право ці люди таке чинити із царицею і дитиною?

- Яким є їхній вчинок: добрим чи жорстоким?

- У Конституції записано: «Головне право кожної людини — право на життя». І маленька дитина також має право жити. А вона могла загинути у хвилях океану!
 
Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
І на свято він дістався —
Скажем дружно: «Здрастуй... (Карлсон.)!».
 
- Автор цієї казки — Астрід Ліндгрен. Казка називається «Малюк і Карлсон, який живе на даху».

- У казці Фрекен Бок не поважала і не любила дітей. Вона примовляла: «Нічого, нічого! В мене і діти, і собаки швиденько стають шовковими!».

- Яке ім'я придумав їй Малюк? (Домомучительниця)

- Чи мала вона право з ним так поводитися?
 
08.04.2015-1КАР          08.04.2015-1КАРР

- У Декларації прав дитини зазначено: «Не можна навчати і підтримувати дисципліну у школі жорстокістю й приниженням».

Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. («Попелюшка»)
 
- Цю казку написав Шарль Перро. Яких прав мачуха позбавила Попелюшку?

- Попелюшка була дитиною. Дитина має право відпочити, пограти і повеселитися. Жодна дитина не повинна бути примусово залученою до праці.

Висновок. Ніхто не має права ображати іншого, принижувати його, карати. Усі люди народжуються вільними і рівними, усі мають однакові достоїнства та права. Усі наділені розумом і повинні ставитися одне до одного, як брати та сестри, незважаючи на колір шкіри.

V. Фізкультхвилинка
 
Буратіно потягнувся,
Нахилився та прогнувся.
Руки в сторони розвів,
Раз присів
Та за парту тихо сів.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Конкурс «Телеграма від казкового героя»

- На наш урок ми запросили багато казкових героїв, але, на жаль, не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах бракує підписів. Але ви всі, я вважаю, знаєте ці казки. Тому зараз зможе відгадати, від кого надійшли телеграми.

- Які права казкових героїв порушені?

? «Дуже хотілося б потрапити до вас, але соромлюся своєї гидкої
зовнішності». (Гидке каченя)

? «Прибути до вас не можу. Мене викрала Лиска!» (Півник)

? «Вигнав дід мене із хати, іншу я пішла шукати!» (Коза-Дереза)

? «Поспішаю до лісу. Мачуха наказала принести під сніжників». (Падчерка)

? «Я не можу вибратися з величезного льодового палацу, мене викрала Снігова королева». (Кай)

Висновок. Не можна вчити і водночас підтримувати, дисципліну жорстокістю та приниженням. Ніхто і ніколи не повинен мучити й ображати дитину.
 
08.04.2015-1сс1          08.04.2015-1сс2л

2. Розв'язування проблемних ситуацій

?? Ситуація 1

У сім'ї двоє дітей. Батьки та всі родичі частіше приносять подарунки молодшій дитині.

- Чи правильно вони вчиняють?

?? Ситуація 2

Мауглі не вміє говорити людською мовою — лише видавати незрозумілі, з точки зору людей, звірячі звуки.

- Чи мають право люди, які знайшли Мауглі в лісі, замкнути його в клітці та поводитися з ним, як із твариною?

- Які права хлопчика порушено? (Конвенцією суворо заборонено будь-яке жорстоке поводження з дитиною, що принижує її гідність та шкодить фізичному та психічному здоров'ю.)

VII. Підсумок уроку

Знай свої права!

? Всі діти мають право на любов і піклування.
? Діти є рівними у правах.
? Жодна дитина не повинна бути примусово залученою до праці.
? Жодна дитина не має бути скривджена і зневажена.
? Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.
? Особлива турбота — дітям без сімей.

- Намалюйте свого улюбленого казкового героя.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).