ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
Мета: продовжити ознайомлення учнів з правилами поведінки у школі; розвивати вміння спілкуватися з однолітками, близькими; виховувати дбайливе ставлення до шкільного майна, шкільних речей, акуратність.
Обладнання: таблиці із зображенням класної кімнати, спортивної зали; шкільні речі; таблиця «Сиди правильно».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: «Дзелень!».
Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: «Дзелень!».
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Тестування «Чи виконуєте ви свої обов'язки?»
1) Якщо потрібно затриматися у школі, чи повідомите ви про це рідних? (Так — «+», ні — «-»).
2) Чи буває так, що ти черговий і маєш вимити дошку?
3) Чи можеш ти за власного ініціативою підмести підлогу?
4) Чи соромишся ти подати дівчинці руку, коли вона виходить з транспорту?
5) Однокласники бігають коридором на перерві. Чи побіжиш ти разом з ними?
6) В шкільній їдальні діти прибирають після сніданку посуд. Чи виконуєш ти свої обов'язки?
2. Обговорення тестових відповідей
3. Гра «Доповни вислів»
Документ, у якому викладено права та обов'язки для всіх людей, називається...
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми поговоримо про правила поведінки в школі.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над загадкою. Бесіда про школу
Чистенькі віконця
Сміються до сонця.
Діточки довкола.
Наша люба...(школа).
Сміються до сонця.
Діточки довкола.
Наша люба...(школа).
- Що таке школа?
- Розкажіть про свою школу.
2. Обговорення ситуацій
?? Ситуація 1
За пропозицією вчителя двоє хлопчиків і двоє дівчаток виходять за двері. Після команди «Заходьте» вони повертаються до класу. Решта учнів спостерігають за їхніми діями.
- Яких помилок припустилися діти?
- Як їм слід було зайти до класу?
- Які правила мають запам'ятати учні?
- Якою має бути ввічлива людина?
?? Ситуація 2
Суботнього ранку, прокинувшись, Оленка пішла на кухню. Там вона побачила, що бабуся миє підлогу.
- Доброго ранку, бабусечко! — чемно привіталася Оленка, узяла смачненький пиріжок і побігла переглядати мультфільм.
- Чи можна Оленку назвати ввічливою, доброю? (Можна. Вона привіталася.)
- Чи можна назвати культурною людиною? (Ні, адже їй потрібно було запропонувати свою допомогу.)
V. Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
Пострибаймо, як зайчата.
Політаємо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
Пострибаймо, як зайчата.
Політаємо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вивчення вірша Т. Г. Шевченка
Учіться, брати мої.
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь,
И свого не цурайтесь.
Думайте, читайте,
І чужому научайтесь,
И свого не цурайтесь.
- Ви — учні, учитеся у школі, тому виконуйте правила школярів.
2. Гра «Запам'ятаємо правила для учнів»
Запитає вчитель — треба встати. (Діти підводяться.)
Дозволять сісти — тихо сядь. (Тихо сідають.)
Сказати хочеш — не кричи,
А тільки руку підніми. (Підводять руки.)
А тільки руку підніми. (Підводять руки.)
А щоб урок минув не марно,
Сидіти треба рівно, гарно. (Сідають рівно.)
Сидіти треба рівно, гарно. (Сідають рівно.)
І не крутитись на уроках,
Як той папуга чи сорока.
Як той папуга чи сорока.
3. Робота за плакатом «Сиди правильно»
- Для того щоб бути струнким, здоровим, необхідно правильно сидіти за партою.
- Який хлопчик сидить правильно, а який — ні?
- Чому?
4. Гра «Загадка мудрого портфеля»
Поруч зі столом учителя стоїть портфель учня.
- Що стоїть біля мого столу?
- Зазирнімо в портфель!
- Хто мешкає в ньому?
?? Загадки
? Всяк школяр його шанує,
Бо він пише, ще й малює.
Хто ж цей славний молодець?
Це, звичайно... (олівець).
? Не дерева, а з листочками.
Не сніг, а білий,
Не сорочка, а зшитий. (Зошит)
- Який предмет ще є у портфелі? (Пенал)
- Як потрібно ставитися до шкільних речей?
5. Робота над правилами поведінки на перерві
?? Вірш-загадка
Є чарівник у школі в нас,
Ану впізнайте, хто він?
Озветься раз він — тиша в нас,
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на урок ...
Нам голос подає... (дзвінок).
Ану впізнайте, хто він?
Озветься раз він — тиша в нас,
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на урок ...
Нам голос подає... (дзвінок).
- Хто впізнав цього шкільного командира?
- Коли чути дзвоник на перерву?
- Як необхідно поводитися на перерві?
- Яких правил потрібно дотримувати, щоб не завдати шкоди здоров'ю інших учнів?
VII. Підсумок уроку
- Кого називають школярем?
- Які правила поведінки у школі ми повторили?
- Які поради ви дали б дітям, які не виконують шкільні правила?
- Кому вони завдають шкоди?
Вчіться, діти! Мудра книжка,
Скаже вам чогось багато
З того, що колись другими
І посіяно й пожато!
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).