ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
Мета: учити свідомо оцінювати людські вчинки; розвивати вміння аналізувати; розширювати світогляд; виховувати гордість за українську державу, повагу до конституційних прав та обов'язків кожного громадянина.
Обладнання: картки для колективної роботи; фонограма пісень «Вместе весело шагать по просторам», «Щоб ви і ми щасливі були»; ілюстративний матеріал за темою; тексти для читання та обговорення.
Хід уроку
І. Організаційний момент
На землі великій є одна країна:
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди — добрі, працьовиті.
І, скажу по правді, ще й талановиті,
Землю засівають і пісні, співають,
На бандурах грають і вірші складають.
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди — добрі, працьовиті.
І, скажу по правді, ще й талановиті,
Землю засівають і пісні, співають,
На бандурах грають і вірші складають.
- Про яку країну йдеться у вірші?
ІІ. Актуалізація опорних знань
?? Фронтальна бесіда
- Що таке держава? (Держава — це дім для народу.)
- Як називається наша держава? (Україна)
- Яка наша держава? (Суверенна, незалежна, демократична, соціальна, правова)
- Хто господар нашої держави? (Народ)
- Хто глава держави? (Президент)
- Що допомагає тримати лад у державі? (Закони)
- Де записано основні закони нашої країни? (У Конституції України)
- Хто створює закони для нашої держави? (Верховна Рада України)
- Як громадяни України мають ставитися до законів своєї держави? (Поважати і виконувати закони.)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми поговоримо про обов'язки учнів.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда
- Де записано закони для дітей? (У Конституції України, Конвенції ООН про права дітей)
- Які права щодо охорони дитинства вам відомі? (Право на освіту, на життя, на відпочинок, на лікування, на свободу й особисту недоторканність, право на захист від насильства тощо)
- Крім прав, що ще записано в Конституції України? (Обов'язки громадян)
- Загальнообов'язкові правила — це те, що визначає обов'язки. У нашій державі кожна дитина захищена. У Конституції України записані права й обов'язки громадян. Діти — це найменші громадяни України.
- Як називають людей, які не поважають закони, не дотримують їх?
- Чи є серед дітей порушники законів?
1. Бесіда
- Де записано закони для дітей? (У Конституції України, Конвенції ООН про права дітей)
- Які права щодо охорони дитинства вам відомі? (Право на освіту, на життя, на відпочинок, на лікування, на свободу й особисту недоторканність, право на захист від насильства тощо)
- Крім прав, що ще записано в Конституції України? (Обов'язки громадян)
- Загальнообов'язкові правила — це те, що визначає обов'язки. У нашій державі кожна дитина захищена. У Конституції України записані права й обов'язки громадян. Діти — це найменші громадяни України.
- Як називають людей, які не поважають закони, не дотримують їх?
- Чи є серед дітей порушники законів?
- Чому люди порушують права іншої людини?
- Які обов'язки повинні виконувати школярі?
2. Робота над прислів'ям
Право закінчується там, де починається право іншого.
V. Фізкультхвилинка
Будь добрим до себе, будь добрим до інших. (Діти повертаються, усміхаються.)
Не нашкодь собі, не нашкодь іншим.
Будь у гарному настрої — збережи його для себе і для інших. (Руки вгору, вниз.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Обговорення ситуацій
?? Ситуація 1
Хлопчики взяли цукерки з парти однокласниці.
- Які наслідки може мати цей вчинок?
- Кому це зашкодить?
?? Ситуація 2
Дівчинка вирішила втекти з дому.
- Чим може завершитися ситуація, коли дівчинка здійснить свій задум?
- Кому це нашкодить?
2. Колективна робота за карткою
Діти називають, учитель записує на дошці. Діти переписують на картку.
Напишіть, які маєте обов'язки:
у сім'ї: у школі:
____________________________ ___________________________
____________________________ ___________________________
____________________________ ___________________________
____________________________ ___________________________
____________________________ ___________________________
____________________________ ___________________________
- Чи виконуєте ви їх із задоволенням?
- Чому?
- Кому ти поліпшуєте настрій, виконуючи свої обов'язки?
3. Музична хвилинка
- Поліпшимо настрій і заспіваймо веселі пісні («Вмеcте весело шагать по просторам», «Щоб ви і ми щасливі були»).
Звучать фонограми пісень.
- Який у вас настрій?
VII. Підсумок уроку
1. Слухання й обговорення вірша Б. Трохимчука «Бережливий»
В класі — парта, а на ній:
«Федя, Юра, Гнат, Корній,
Галина», — Петько читає,
Сам до себе промовляє:
Хто посмів, не збагнув,
Парту нищити шкільну?
Ні, мені не все одно,
З цим кінчать пора давно.
Вмить з кишені цвях дістав
І на парті написав:
«Бережіть шкільне майно!»
«Федя, Юра, Гнат, Корній,
Галина», — Петько читає,
Сам до себе промовляє:
Хто посмів, не збагнув,
Парту нищити шкільну?
Ні, мені не все одно,
З цим кінчать пора давно.
Вмить з кишені цвях дістав
І на парті написав:
«Бережіть шкільне майно!»
- Чи справді Петько піклувався про збереження шкільного майна?
- Як учні виконують свої обов'язки?
2. Обговорення гуморески
КУДИ ПОСПІШАТИ?
- Швидко збирайся, а то запізнишся до школи! — каже мати синові.
- Нічого, школа відчинена цілий день!
- Про який обов'язок учнів ідеться у веселій гуморесці? (Не запізнюватися!)
- Складіть інші поради учням свого класу.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).