ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
Мета: допомогти учням усвідомити зміст понять «закон», «Конституція», «права й обов'язки»; удосконалювати загальне поняття про моральні норми, загальнолюдські цінності; сприяти формуванню правової свідомості молодших школярів; виховувати пошану до законів України.
Обладнання: Конституція України; сюжетні малюнки про права дитини; портрет Голови Верховної Ради України; аркуші для малювання; кольорові олівці.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ти добро лиш твори повсюди!
Хай тепло твої повнить груди.
Волю дай, погодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі,
Лиш добро повинна творити!
Хай тепло твої повнить груди.
Волю дай, погодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі,
Лиш добро повинна творити!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Фронтальна бесіда
- Чим людина відрізняється від інших істот?
- Якими законами повинна керуватися людина, щоб мати чисту та світлу душу?
2. Складання розповідей «Мій добрий учинок»
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розповідь учителя
- Поміркуймо! У народі кажуть: «У доброго господаря лад у домі».
- Що означає лад?
Лад — це стан, коли все робиться, виконується як слід, відповідно до певних вимог: згода, злагода, взаємодопомога. Коли в домі лад, родина живе дружньо, радісно і щасливо.
2. Проблемне запитання
- Звідки береться лад та як його завести?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми поговоримо про великий дім — державу. Дізнаємося, що допомагає наводити лад у цьому великому домі.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда з опорою на знання учнів
- Що ще можна сказати про нашу державу? (Наша країна, наша земля, наша мова, наш народ тощо)
- У якій державі ми живемо? (В Україні)
2. Робота над прислів'ям
Великий дім — держава, лад у ньому — закон.
- Хто є господарем у нашій державі? (Народ)
- Як ви розумієте це поняття?
- Що допомагає народові керувати державою?
3. Робота зі словником
Закон — установлене найвищим органом державної влади загальнообов'язкове правило, що має найвищу юридичну силу, загальноприйняте установлене правило співжиття, норма поведінки.
Держава — апарат політичної влади в суспільстві.
- Закони підказують нам усім, що жити у своїй країні та з її сусідами потрібно у злагоді й мирі. У кожній країні є один найголовніший Закон — Конституція, або Основний Закон.
Слово «Конституція» походить від латинського слова «устрій, установа», тобто будь-яка Конституція визначає суспільний і державний лад, основні права та обов'язки громадян. Кожен, хто хоче, щоб у державі всі жили щасливо, повинні добре знати та дотримувати Конституцію своєї держави.
Конституція України була прийнята Верховною Радою 28 червня 1996 року.
- Які права, записані в Конституції, ми вже вивчали?
Учитель демонструє сюжетні малюнки.
VI. Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будемо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти!
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будемо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти!
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
- Країна не може жити без законів. Без них люди не знали б, що їм можна робити, а що — ні. Для прийняття законів у державі існує соціальний орган — Верховна Рада України.
Верховна Рада — це зібрання обраних народом людей, які приймають закони. Цих обранців називають депутатами. Щоб депутати могли успішно працювати, обирають керівника — Голову Верховної Ради, або Спікера.
- Хто в нашій країни є Головою Верховної Ради? (Голова Верховної Ради України — Володимир Гройсман)
2. Вивчення вірша
Мій край чудовий — Україна!
Тут народились ти і я.
Тут над ставком верба й калина.
Чарівна пісня солов'я!
VIII. Підсумок уроку
- Як називається держава, у якій ми живемо?
- Україна — це наша земля, наша країна і наш щирий, славетний народ.
- Що допомагає підтримувати лад у державі?
- Як називають людину, яка є Головою Верховної Ради?
- Намалюймо нашу вільну й щасливу державу та її народ.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).