ЩО ТАКЕ АМОРАЛЬНІ ВЧИНКИ? (УРОК 18)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
 
Мета: формувати вміння стримувати безглузді бажання і вчинки, уміти володіти собою; розвивати вміння дотримувати правових свобод та зобов'язань; виховувати почуття правової самосвідомості.
 
Обладнання: ілюстративний матеріал; плакат.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Вже дзвінок нам дав сигнал.
Працювати час настав.
Так і ти часу не гай,
Працювати починай!
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальна бесіда

- Як можна назвати дітей, які порушують права інших? (Правопорушник, злочинець, невихований, поганий, безчесний)

2. Гра «Чим можу допомогти»

Одна група дітей зображує різні вирази обличчя, а інша — їм допомагає.

Горе (співчувають: «Мені дуже шкода, що...»)

Радість (радіють: «Я така рада за тебе...»)

Страх (підтримують: «Не бійся, я буду поруч...»)

Біль (співчувають: «Потерпи трішки, згодом все загоїться...»)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Як ви розумієте вислів: «Усе те, що ти робиш колись, робиш собі».

- Краще робити добро чи чинити зло? Чому?

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про погані вчинки, дізнаємося, як вони називаються.
 
06.04.2015-3ан          06.04.2015-3анс

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над віршем Грицька Бойка «Татові на зло»

- Чому погано вчишся, Гнате?
- Це я на зло своєму тату...
- Ну, а «на зло» чого буває?
- Того, що тато мене лає.
- За що ж лає твій татусь?
- За те, що я погано вчусь.
- Чи робите ви щось «на зло»?
- Як ви відповідаєте за свої погані вчинки?
- Перед ким ви відповідаєте за свої вчинки?

2. Пояснення вчителя з опорою на знання учнів

- Часто діти бувають дуже жорстокими, не думають, до чого може призвести певний необдуманий учинок. Вони можуть знущатися над тваринами, а пізніше — над людьми, забуваючи про людяність і мораль.

- Що таке мораль?

Мораль — це сукупність уявлень людей про те, що погано, як слід чинити в певному випадку, які людські вчинки заслуговують на повагу, а які — на осуд.

- Ми на уроках багато говорили про чесні, справедливі вчинки, про взаємодопомогу, а сьогодні поговоримо про аморальні, тобто протилежні вчинки.

06.04.2015-3ансШШ           06.04.2015-3ансШШШШ
 
V. Фізкультхвилинка
 
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаємо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Моральні та аморальні вчинки

? Аморально не співчувати людині, коли з нею трапилася біда.
? Аморально заздрити успіхами однокласників.
? Аморально хуліганити, бешкетувати.
? Аморально бути жадібним і зажерливим.

06.04.2015-3ансШ        06.04.2015-3ансс
 
- Чи поважає себе людина, яка чинить аморально? (Усе те, що ти робиш комусь, робиш собі).

- Чи можете ви відмовляти собі в аморальній поведінці? Наведіть приклади.

- Як можна відмовити від аморальних вчинків? (Можна сказати: «Ні, я цього не зроблю, адже мені або моїм родичам це зашкодить!», «Ні, це мені не подобається!», «Ні, це погано!» тощо).
 
06.04.2015-3ансссЖ          06.04.2015-3ансШШШЗЗЗЗЗ

2. Розігрування ситуацій

? Старший хлопець пропонує закурити цигарку.
? Подруга просить винести мобільний телефон.
? Друг наполягає купити на ринку велосипед.

VII. Підсумок уроку

1. Розглядання малюнків

- Чи аморально повівся хлопчик?

- Що означає поважати себе, мати почуття людської гідності?

06.04.2015-3ансШШШШШ          06.04.2015-3ансШШШ
 
2. Оформлення плаката

Діти формулюють думку, учитель записує її на аркушах та прикріпляє на промінці.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).