СПРАВЕДЛИВІСТЬ — ОСНОВА ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
 
Мета: учити дітей усвідомлювати, що таке правила, закони; розвивати мовлення учнів, уміння доводити висловлену думку; виховувати бажання завжди справедливо оцінювати свої вчинки та вчинки інших людей.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи; олівці червоного та зеленого кольору; фонограма тихої та спокійної мелодії; малюнок солов'я.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок —
Нас закликає до навчання.
Ми поспішаєм на урок,
І знову йдемо в світ пізнання.
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

- Пригадайте, що таке «добро» (за віршем Лесі Вознюк).

?? Робота за картками

Завдання. Розфарбувати кружечки під малюнками так: зеленим кольором — добрі вчинки, червоним — злі.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Діти, заплющте очі та спробуйте уявити, що означає бути справедливим.

Звучить тиха, спокійна мелодія. Діти розплющують очі та пояснюють, як вони це розуміють.

- Сьогодні на уроці ми спробуємо більше дізнатися, що означає бути справедливим.
 
06.04.2015-1н1          06.04.2015-1н2

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Читання вчителем притчі «Перемогла справедливість?». Обговорення

Ішов мисливець лісом, раптом бачить: дерево впало на дорогу і придавило змію. Підійшов мисливець до змії, а та благає його: «Урятуй мене, я вже другу добу тут лежу, вмираю, підведи дерево». Мисливець підвів дерево, вислизнула змія, обвила ногу мисливця і готується укусити. Мисливець запитав: «Що ти робиш, адже я тебе від смерті врятував?» «На те я і змія!» — відповіла вона. Тут на щастя мисливця пробігала повз лиса. Просить мисливець лисицю розсудити, хто має рацію з них. А лисиця зробила вигляд, що нічого не зрозуміла, і просить, щоб змія знову під дерево лягла. Придавив мисливець змію деревом і більше рятувати не став, пішов своєю дорогою, залишивши змію вмирати.
 
06.04.2015-1ссс          06.04.2015-1сс

- Як ви вважаєте, що тут перемогло? Доведіть правильність своїх думок. Я вважаю, що справедливість.

2. Дискусія «Що таке справедливість?»

Справедливість — це коли людські стосунки, закони, порядки і т. їн. відповідають нормам та вимогам.

Справедливість — це коли добро переборює зло, коли правда перемагає брехню.

IV. Фізкультхвилинка

Виростем великими,
(діти стають на носочки, руки вгору)
Яблук нарвемо.
(Імітують зривання яблук обома руками.)
В кошики великі (розводять руки в сторони)
Ми їх складемо.
(Присідають, імітуючи складання яблук.)
 
V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота над загадкою
 
В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив... (солов'я).
 
- Що вам відомо про цю пташку?

- Це перелітній птах. Прилітає наприкінці травня. Своє гніздо соловей в'є здебільшого на землі. До кінця серпня, невеликими зграями в два-три сімейства, вони вирушають зимувати в Південно-Східну частину Африки. Перелітають уночі, долаючи величезні відстані.

2. Творче завдання складання «Казки про солов'я»

- Послухайте початок азербайджанської казки, придумайте продовження, щоб казка закінчилася справедливо.

Одного разу якийсь купець зловив у лісі солов'я і приніс його додому. Замовив він прекрасну клітку із золота, прикрасив її коштовними каменями — одне чудо. Посадив купець солов'я в цю клітку. Найняв спеціальну слугу, щоб наглядав за птахом.

У саду купця було безліч усіляких квітів. Посеред саду стояв басейн з білого мармуру з сім'ю фонтанами. Купець наказав повісити клітку з солов'єм у тіні поряд з басейном і щовечора приходив помилуватися птахом.

А соловей весь час співав сумні пісні й сумував.

Купець знайшов чоловіка, який розумівся на мові птахів, і попросив дізнатися причину смутку солов'я.

- Пане купець, — говорить чоловік, який розуміється нам мові птахів, — соловей сумує за батьківщиною, рідним гніздом, свободою. Він співає: «Краще жебраком бути на батьківщині, ніж мати корону на чужині!»

Діти продовжують казку.
 
06.04.2015-1с5 сол          06.04.2015-1с6 сол

3. Читання кінцівки казки вчителем. Обговорення

...Бачить купець, що соловей щодня марніє. Відчинив він клітку і випустив птаха на волю.

Сіли на коней купець з чоловіком, який знався на мові птахів, і поїхали вслід за солов'єм. Перелетів соловей через гори, пролетів над полями, купався в річках, пив воду з ключів, а згодом долетів до дупла в лісі, влетів в нього і вигукнув:

- Ах, батьківщина! Як ти прекрасна!

І заспівав соловей веселу пісню, стрибаючи з гілки на гілку, з дерева на дерево.

- Дивно, — говорить купець, — я тримав його в золотій клітці, серед троянд, годував, поїв, а йому дупло подобається більше.

- Пане купець, — сказав чоловік, — не дивуйся! Кожному дорога батьківщина, отчий будинок. Соловей тут вільний. Свобода — над усе!

- Чи справедливо вчинив купець? Доведіть свою думку.
 
06.04.2015-1с3 сол          06.04.2015-1с4 сол1

VI. Підсумок уроку

- Про що ми сьогодні говорили?

- Наведіть приклади, коли хтось з вами поводився несправедливо.

- Як правильно потрібно чинити в таких випадках?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).