ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
Мета: поглиблювати знання дітей про сім'ю, про основні обов'язки членів сім'ї; розвивати бажання дбати про красу і порядність свого роду; виховувати правдивість у ставленні людей.
Обладнання: музичний супровід; вірші; фотографії рідних.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Прокинусь я раненько,
Все приберу чистенько.
Не гаю часу марно,
Я вчитись буду гарно.
Все приберу чистенько.
Не гаю часу марно,
Я вчитись буду гарно.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Демонстрування «родинних дерев», які намалювали учні
2. Бесіда
- Як звуть вашу тата? маму?
- Коли день народження твоєї бабусі?
- З якими святами ви вітаєте свого дідуся?
3. Вивчення вірша Варвари Гринько «Сім'я»
Мама, тато, дід, бабуся —
Всіх назву, не помилюся.
Старший братик і сестричка —
В нас сімейка невеличка.
Всіх назву, не помилюся.
Старший братик і сестричка —
В нас сімейка невеличка.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Звучить українська народна мелодія.
- Кого згадали, що уявляли під час слухання української музики?
- Сьогодні на уроці ми продовжуємо говорити про сім'ю, основні обов'язки членів сім'ї.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Читання вірша «Що таке сім'я?»
Розкажу вам, друзі, я,
Що таке моя сім'я!
Разом дружно проживаєм,
І пісні про це співаєм,
Люба матінко моя,—
Як пишаюсь нею я!
В неї руки золоті,
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий —
Він господар в нашій хаті,
Все майструє, все ладнає,
Бо до всього хист він має.
Дід і бабця у пошані —
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати —
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло сім «я»
Знайте, це і є сім'я!
Н. Чемерис
Що таке моя сім'я!
Разом дружно проживаєм,
І пісні про це співаєм,
Люба матінко моя,—
Як пишаюсь нею я!
В неї руки золоті,
Серцем кожного зігріє.
Тато сильний і завзятий —
Він господар в нашій хаті,
Все майструє, все ладнає,
Бо до всього хист він має.
Дід і бабця у пошані —
Вони праці ветерани.
Всіх онуків міцно люблять
І як пташенят голублять.
Є у мене ще й брати —
Кращих в світі не знайти.
Ось і вийшло сім «я»
Знайте, це і є сім'я!
Н. Чемерис
2. Розповіді дітей про їх сім'ї
- У кого ще живі прабабуся і прадідусі? Як їх звуть?
- Де вони мешкають?
3 Робота над прислів'ям
Хто не знав змалку діда, той добра не звідав.
4. Розповідь учителя
- Мати і батько, бабуся та дідусь — найрідніші й найближчі кожному з нас люди. Від батьків ми отримуємо життя. Вони вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають у наші вуста добрі слова. Так є, так було в Україні завжди.
Старші діти бавили менших братиків і сестричок. Дітей любили, але завжди ставилися до них вимогливо, дозволяли не все, за провину карали. Існували певні правила поведінки для дітей. Сьогодні життя інше. Але ніхто не заперечує, що найбільше виховує дитину сім'я.
- Які риси характеру виховують у вас ваші батьки?
- Ви згодні з тим, що вас просять зробити батьки?
5. Обговорення конфліктних ситуацій у сім'ї
V. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд!
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд!
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Слухання вірша С. Шаповалова «Петрик-помічник». Обговорення
Петрик вишню обкопав
З дідом у садочку.
Петрик з татом поливав
Моркву й огірочки.
З мамою весь двір підмів
І сміття заніс у рів,
А з бабусею індика
На ніч у хлівець закликав.
Петрик до роботи звик —
Він у мами і бабусі,
Він у тата і дідуся
Щонайкращий помічник.
З дідом у садочку.
Петрик з татом поливав
Моркву й огірочки.
З мамою весь двір підмів
І сміття заніс у рів,
А з бабусею індика
На ніч у хлівець закликав.
Петрик до роботи звик —
Він у мами і бабусі,
Він у тата і дідуся
Щонайкращий помічник.
2. Розв'язування конфліктних ситуацій за допомогою ввічливих слів (робота за сюжетними малюнками)
VII. Підсумок уроку
Щоб бути благородним,
Зберегти батьківській рід.
Бути близько до народу,—
Знай, хто були бабця й дід.
Б. Гірський
Зберегти батьківській рід.
Бути близько до народу,—
Знай, хто були бабця й дід.
Б. Гірський
«Бути хорошою людиною, принести щастя матусі й батькові, не допустити, щоб старість їх стала горем, — нехай усе це стане бажанням усього твого життя», — писав В. О. Сухомлинський.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).