МОЯ РОДИНА І Я. СКЛАД СІМ’Ї. РОДИННІ ЦІННОСТІ (УРОК 8)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
 
Мета: поглиблювати знання дітей щодо професій батьків; розвивати вміння родинних стосунків; виховувати любов до родини, близьких.

Обладнання: родинне дерево; трафарети ступні.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Школа — це нелічені книжки,
Задачі і постійні запитання,
Уроків кольорові пелюстки,
Твоє і однокласників навчання.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Бесіда

- Яким ви бачите свого товариша?
- Які добрі справи ви зробили протягом тижня?
- Хороші риси людини або її вчинки побачити важче, ніж погані. Погані вчинки завдають оточуючим болю, хвилюють. Тому поспішайте робити добрі вчинки.

2. Створення стежинки «Добрі справи»

Діти називають добрі справи, а вчитель записує їх на трафареті ступні, кріпить на дошку.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Крім друзів, у кожного з нас є найдорожчі нам люди! Хто це?
- Так, це мама, тато, брати, сестри.
- Як назвати всіх разом одним словом? (Сім'я)

03.04.2015-2с          03.04.2015-2с4
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Обговорення прислів'їв

Сім'я — моє сонечко, зігріває дитину від народження і до кінця днів.

Сім'я — це гніздечко любові й тепла для кожного з нас.
 
03.04.2015-2с1          03.04.2015-2с2

- У родині мають панувати злагода і повага до близьких, менші повинні шанувати старших, особливо бабусь і дідусів. Адже вони — коріння сім'ї, прожили довге життя, багато знають та вміють. Кожна сім'я — це частина великого українського народу.

04.04.2015-1-2пр

2. Гра «Ланцюжок»

Учні по черзі називають своє прізвище, ім'я та по батькові.
- Яка у вас сім'я?
- Як звати маму, тата, сестричку, братика, бабусь, дідусів?

3. Слухання вірша. Обговорення

- Колись в Україні жили великими сім'ями. Ось про таку сім'ю ми зараз послухаємо народну примовку.

У нашого Омелька —
Невеличка сімейка.
Тільки він та вона,
Та старий, та стара,
Та дві дівки косаті,
Та два парубка вусаті,
Та дві Христі в намисті,
Та дві ляльки в колисці.
 
- Велика чи маленька сімейка у дядька Омелька?
 
4. Оформлення «родинного дерева». Словникова робота

Рідня, родичі — ті, хто споріднені між собою.
Баба — батькова або материна мама.
Прабаба — мати батькової або материної мами.
Прапрадід — батько прадіда, батькового або материного діда.
Прапрабаба — мати прабаби.

5. Бесіда про сімейні традиції

- Які свята у вашій сім'ї є найулюбленішими?
- Чи святкуєте ви дні народження?
- Кого з рідних запрошуєте на сімейні свята?
- Що даруєте одне одному?
- В Україні на щастя прийнято дарувати рушник. У кожний рушник укладена праця наших пращурів. Рушники передавали від покоління до покоління як сімейну реліквію. Реліквія — це все, що переходить до дітей і онуків на згадку про батьків.
- Які ще родинні реліквії вам відомі? (Фотографії, намиста, національний одяг)

03.04.2015-2с35н          03.04.2015-2с3
 
V. Фізкультхвилинка
 
Сірий котик міцно спав,
Навіть пісню не співав.
Та нарешті він проснувся
І довкола озирнувся.
Став смачненько потягатись
І чистенько умиватись.
І ми як котик відпочили,
Щоб зміцніли наші сили.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота над загадкою. Бесіда
 
Найрідніша, наймиліша,
Всіх вона нас пестить, тішить,
Завжди скрізь буває з нами.
Відгадайте, хто це?.. (Мама).
 
- Мама — це гордість сім'ї, його святиня.
- За що ви любите свою маму?
- Яку колискову співала ваша мама?
- Хто з вас допомагає мамі?
- Як ви звертаєтеся до своєї матусі?
- А як звертаєтеся до тата?
- Розгадування ребуса

04.04.2015-1-3пр

- Доберіть слово, близьке за значенням. (Сім'я)

3. Вивчення вірша-загадки
 
Ось перед вами, друзі, хата.
У ній є чотири кімнати.
А ось вам загадка моя:
Як тут розмістяться сім Я?
 
VII. Підсумок уроку

- Що потрібно робити кожному, щоб стати гідним продовжувачем свого роду?

- Як у родині кожного із вас піклуються одне про одного.

- Намалюйте своє «родинне дерево».
 
04.04.2015-1-4пр
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).