ПРАВО ДИТИНИ НА ПРОЖИВАННЯ У СІМ’Ї (УРОК 10)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
 
Мета: продовжувати формувати у дітей уявлення про їх права; спонукати знати свої права, зокрема в родині, в школі; виховувати дбайливе ставлення до Законів України.

Обладнання: Конституція України; малюнки із зображенням дітей; картки з тестовим завданням.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Хто хоче більше знати,
Той мусить менше спати,
Треба дружно всім нам встати
Та урок розпочинати.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Обговорення прислів'я, пояснення його значення

Не навчив нас рідний батько — не навчить тебе і дядько.

2. Бесіда. Обговорення ситуацій

- Хто виховує дітей у сім'ї?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Які права має дитина?
- У яких документах записано ці права?
- Чи порушують ваші права?
- Куди ви можете звернутися за потреби?
- Відповіді на ці запитання ми з'ясуємо на уроці.

04.04.2015-1сс1          04.04.2015-1сс2
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя

Декларація прав дитини

Декларацію прав дитини прийнято організацією Об'єднаних Націй 1959 року; нею затверджено невід'ємне право кожної дитини на гармонійний розвиток особистості.
 
04.04.2015-1сс3н          04.04.2015-1сс4н

Конституція України (ст. 49)

1) Усі діти мають право на любов і турботу.

2) Жодна дитина не має бути скривдженою та ображеною.

04.04.2015-1с          04.04.2015-1сс
 
2. Бесіда про права дитини

- Якими правами з-поміж названих ви користувалися? (Розповіді дітей.)

- Усі діти потребують особливої турботи, виховання в сім'ї. Саме там кожна дитина формується, дорослішає, пізнає навколишній світ. Життя кожної людини складається по-різному, але ніхто не має право порушувати права інших.

04.04.2015-1-5пр
3. Розв'язування проблемних ситуацій

Якщо ви захворіли, то маєте право:

? не відвідувати школу під час хвороби;
? на безкоштовне медичне обслуговування;
? вимагати від батьків виконання всіх своїх обов'язків.

Якщо вас ображають у сім'ї:

? мовчатимете і боязливо переховуватимете свої почуття;
? розповісте рідним, обговорюватиме ситуацію у колі близьких людей;
? звернетеся до суду, повідомите правоохоронні органи.
 
04.04.2015-1сс4О          04.04.2015-1сс4ОО

V. Фізкультхвилинка
 
Слухати ми перестали,
А тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати
Вправи різні виконати:
Руки — вгору, руки — вниз,
І легесенько прогнись,
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали,пострибали,
Раз — присіли, другий — встали,
Всі за парти посідали.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота над прислів'ям

Гроші загубив — небагато загубив, час загубив — багато загубив, а здоров'я загубив — усе загубив.

2. Бесіда про насильство у сім'ї

- Які стосунки у вашій сім'ї?
- Чи ображають вас близькі, старші брати, сестри?
- До кого ви звертаєтеся за допомогою?

3. Самостійна робота (за сюжетними малюнками)

- Позначте лише ті малюнки, де порушено права людей.

VII. Підсумок уроку

- Які права мають діти?

- Чи порушують ваші права в сім'ї, школі?

- Хто може допомогти захистити ваші права?

- Чим обов'язки відрізняються від прав?

- Доповніть речення: «Документ, у якому викладено права та обов'язки для всіх людей, називають...».
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).