ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
Мета: учити учнів оперувати ввічливими мовленнєвими формами; довести перевагу доброти, щирості, милосердя над хитрістю, жадібністю, байдужістю; дати уявлення про правила культурного поводження зі старшими й однокласниками у різних життєвих ситуаціях; виховувати найкращі людські якості.
Обладнання: тексти для читання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Глянь навкруги, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля,
Бо це Вітчизна наша — Україна!
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля,
Бо це Вітчизна наша — Україна!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
- Велика чи маленька Україна?
- Чим багата наша держава?
- Які документи захищають права дитини?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про найбільше й найдорожче багатство кожної країни — людину. Кожна країна робить усе для блага її людей. Кожна людина прославляє свою країну.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над віршем. Обговорення основної думки вірша
Любить свій край — це для народу жити,
Боротися за юне, за нове.
Любить свій край — це значить все любити,
У тім його святе ім'я живе.
Боротися за юне, за нове.
Любить свій край — це значить все любити,
У тім його святе ім'я живе.
- Що найбільше любить людина?
- Як можна прославити свій рідни край? (Працею, своїми гарними вчинками)
2. Читання вчителем оповідання Миколи Стеценка «Першокласниця». Обговорення
До школи поспішали дві дівчинки, першокласниці: Надійна і Катруся. Тільки-но дівчатка побігли до переходу, а назустріч їм — дідусь. Він обмащував поперед себе дорогу довгим сучкуватим ціпком.
- Допоможемо йому, — сказала Надійка подружці. — Він же зовсім нічого не бачить.
- Та ти що? Ми ж запізнимося на урок, — відповіла Катруся і побігла вперед.
А Надійка постояла мить і рішуче підійшла до дідуся:
- Дозвольте я переведу вас на той бік вулиці?
- От спасибі тобі,— сказав дідусь і слухняно повернув за Надійкою. Ступивши на тротуар, він зупинився.
Рости здорова і щаслива, — сказав дідусь і побрів далі, мацаючи ціпком дорогу. Надійка помчала до школи.
Тим часом почався урок. І вчителька робила перекличку.
- А де Надійка? — запитала вона і глянула на Катрусю.
Дівчина підвелася, знизила плечима:
- Вона переводить через дорогу якогось чужого дідуся.
Катруся хотіла ще щось додати, але цієї миті відчинилися двері і до класу вбігла захекана Надійка. Вона привіталася і винувато заклякла біля порога.
- Вибачте, Маріє Іванівно. Я запізнилася, бо...
Знаю, знаю! Сідай за парту. Твій вчинок — добрий і милосердний. Спасибі тобі за нього від усього першого класу.
- Куди поспішали першокласниці?
- Хто кинувся на допомогу дідусеві?
- Як вона звернулася до дідуся?
- Що відповів дідусь?
- Що бажав Надійкові дідусь наостанок?
- Як оцінила вчителька вчинок Надійки?
- Якою була Надійка? (Доброю, чуйною, уважною, привітною, милосердною)
- З ким би ви хотіли потоваришувати?
3. Обговорення того, як слід ставитися до інших, щоб вас поважали
Висновок. До інших людей потрібно ставитися так, як ви бажаєте, щоб ставилися до вас. Будьте добрими, милосердними, небайдужими до чужої біди, допомагайте тим, хто потребує вашої допомоги. А що ви можете розповісти про свої добрі вчинки?
V. Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаємо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Що ви скажете, якщо?..»
? Ваш друг забився і йому боляче;
? ваша подруга загубила іграшку і плаче;
? ваш однокласник забув удома бутерброд і стоїть осторонь.
2. Робота над прислів'ями
? Хто добра людям бажає, той і сам добро має.
? Життя дано на добрі справи.
? Хто швидко допоміг, той двічі допоміг.
? Хто добра людям бажає, той і сам добро має.
? Життя дано на добрі справи.
? Хто швидко допоміг, той двічі допоміг.
3. Робота над віршем М. Козуб. Обговорення
ДОБРО
Невже добро зникає, чи то спить,
А збільшується ненависть і злоба?
Невже ніхто не зможе захистить.
І в порятунок марна наша спроба?
Життя щасливе, як добро царить,
Комфортно з ним і затишно усюди.
В добрі нам легше горе пережить.
Добрішими, прошу, ставайте люди!
VII. Підсумок уроку
- Що, на вашу думку, означає слово добро?
Нехай не погасне бажання у вас
Творити добро кожен день, кожен час!
- Є дуже важливі слова, зокрема Батьківщина, Україна, мир.
- Є рідні й близькі слова — мамо, тато, бабуся, дідусь, брат, сестра.
- А ще є ввічливі слова, що ми називаємо «чарівними». Які ввічливі слова вам відомі?
- Що ви кажете мамі з татом, прокинувшись, або вчителеві, коли він заходить до класу?
- Що ви кажете вчителеві та друзям, повертаючись зі школи додому?
- Усім людям стає приємно й добре від цих слів. Чому?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).