Я - ЛЮДИНА. МОЄ ІМ’Я (УРОК 5)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
МИ - ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ
 
Мета: учити дітей розповідати про себе, називати прізвище, повне ім'я та ім'я по батькові; формувати уявлення про дитину, про її достоїнства та недоліки; розвивати розуміння своєї індивідуальності, поняття «громадянин», «народ»; виховувати бажання робити добро людям.

Обладнання: м'яч; картки для тестового завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна.
                                        І. Січовик
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1. Тестування

- Обведіть літеру з правильною відповіддю.

1) Прапор України:

а) жовто-синій;
б) синьо-жовтий.

2) Урочиста патріотична пісня, що славить країну, називається:

а) гімн;
б) марш.

3) Коли звучить Державний Гімн на урочистостях, потрібно:

а) сидіти;
б) стояти.

4) Головний злак держави:

а) герб;
б) прапор.

2. Вивчення вірша П. Тичини

Ми є діти українські —
Хлопці і дівчата.
Рідний край наш — Україна,
Красна та багата.
Рідне небо, ясне сонце,
Місяць, зорі срібні,
Рідний народ — українці,
Всі до нас подібні.
 
- Так, діти, ми всі українці.
Яке місто є столицею України?
- Велика чи мала Україна?
Чим багата Україна?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Чим ми всі подібні?
- А що в кожного з нас є індивідуальним, оригінальним?
- Сьогодні ми про це дізнаємося.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота над загадкою
 
Нас не було — воно було,
Нас не буде — воно буде;
Ніхто і ні в кого його не бачить,
А в кожного воно є. (Ім'я)
 
2. Розповідь учителя

- Слово ім'я дуже давнє. Воно зберегло своє первісне значення — назва. Прізвище дитина одержує від батька, а по батькові — від імені свого батька. Імена різні. Більшість із них запозичені з латини, грецької та інших мов.
 
02.04.2015-3с          02.04.2015-3сс

3. Гра «М'ячик кидай — ім'я називай!»

Діти передають м'яч одне одному, називаючи свої імена. Учитель коментує значення імен (наприклад: Ольга — «свята», Петро — «камінь» і т. ін.).

- Що означає ваше власне ім'я?
- Як звуть вашу вчительку?
- Як звати її батька?

4. Тематична бесіда «Імена»

- Тобі подобається твоє ім'я?
- Чи хотів би ти, щоб тебе назвали інакше? Як?
- Чи знаєш ти, що імена «ростуть» разом з дітьми?
- Що таке ім'я по батькові?
- Назвіть своє повне ім'я та по батькові.
- Які імена та по батькові у твоїх батьків?
- Що означає ім'я кожного з вас?
- Як називає вас мама, коли хоче приголубити?

Висновок. Кожна дитина має право на ім'я і громадянство з моменту народження.

І дівчатко, і хлоп'ятко мають право на ім'я.
Ти — Надійна, я — Василь, а оцей малюк — Максим.
Мають Дмитрик і Оленка ще й по батькові ім'я.
«Я — Дмитро Ілліч Орленко!» — каже впевнено хлоп'я.
І дівчатко, і хлопчина, і великі, і малі
Мають власну Батьківщину, найріднішу на землі.
Мають право називати Україну словом мати,
Бо вона завжди оборонить від біди.
 
02.04.2015-3сс3          02.04.2015-3сс4
 
V. Фізкультхвилинка
 
Ця цікава Варвара
Гляне вліво, гляне вправо,
Вгору очі піднімає,
На підлозі щось шукає,
Ви погляньте лиш, малята:
Наче дзиґа оченята.
Гляне прямо — не моргне,
Научила і мене.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розповідь учителя

- Наша Земля велика. На ній живуть різні люди. Разом вони утворюють людське суспільство. Коли людина живе в суспільстві, вона проявляє своє суспільне Я.

2. Читання вірша Л. Іванкової «Твори добро» учителем
 
Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій та доглянь пшеницю,
Ти вкопай та почисть криницю.
Волю дай, погодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити!
 
02.04.2015-3сс1          02.04.2015-3сс2
 
3. Робота над прислів'ям

Хто добра бажає, той і сам добро має.

- Так, найбільша цінність для людини — творити добро. А як ви вважаєте, чому?

- У вас попереду ціле життя. Потрібно бути справжнім громадянином своєї держави, прожити своє життя так, щоб нікому не завдати шкоди, болю та страждань, щоб ваші рідні та близькі вами пишалися, щоб ваше ім'я звучало і прославляло нашу українську землю.
 
02.04.2015-3сс6          02.04.2015-3сс7

VII. Підсумок уроку

- Про що ми сьогодні говорили?
- Не ім'я славить людину, а людина славить своє ім'я.
- Як необхідно ставитися до людей?
- Послухайте вірш та зробіть висновок.
 
Один раз життя нам дається —
Дарунок прекрасний з небес,
Як сонечко гарно сміється!
І стільки навкруг дітвори!
Тому все життя будь чесним,
І всім ти добро твори!
 
 02.04.2015-3сс5
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).