ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
БАТЬКІВЩИНА МОЯ — УКРАЇНА!
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
БАТЬКІВЩИНА МОЯ — УКРАЇНА!
Мета: розкрити поняття «школяр»; ознайомити з обов'язками школяра; поглиблювати знання учнів про Україну, її національні символи; розвивати мовлення учнів, творчу уяву, уміння виділяти суттєве; виховувати бажання вчитися в школі, любов до рідної землі.
Обладнання: фотоматеріали із пейзажами та пам'ятниками України; аудіозапис пісні Т. Повалій «Як у нас на Україні»; лялька Буратіно; аудіозапис танцювальної музики; слайди міста Києва та Донецька; презентація «Видатні особистості Донеччини»; кольорові олівці; аркуші паперу для малювання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
?? Привітання. Вивчення вірша про школу з імітацією рухів
Ось і школа, ось і клас.
Він давно чекає нас.
А прийшли ми всі сюди,
Щоб учитесь і рости.
Він давно чекає нас.
А прийшли ми всі сюди,
Щоб учитесь і рости.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда за фотоматеріалами із пейзажами та пам'ятними місцями України
- Що ви бачите на малюнках? (Ліс, галявину, гори, ріки, море і т. ін.)
- Хто відпочивав у лісі, на морі? (Розповіді дітей.)
2. Узагальнення відповідей дітей
- Усе це — наш рідний край, рідна земля.
- Як називається наша рідна країна? (Україна)
- Повторімо разом: «Ми живемо в Україні»!
3. Вивчення вірша про Україну з імітацією рухів.
Україна — рідний край.
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти.
Тут живемо я і ти.
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти.
Тут живемо я і ти.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Ми прийшли до школи. Ким ми стали? (Школярами, учнями)
- Ми будемо подорожувати. А якою країною — ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься... (Україна):
І. Січовик
Звучить пісня Таїсії Повалій «Як у нас на Україні».
- Протягом усього уроку з нами подорожуватиме казковий герой. Відгадайте загадку.
До школи прямує хлопчак дерев'яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
В пригодах яких побував цей хлопчак?
(«Пригоди Буратіно»)
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
В пригодах яких побував цей хлопчак?
(«Пригоди Буратіно»)
- Буратіно також став школярем.
IV. Робота над темою уроку
1. Психологічний тест
- Я називатиму слова, а ви маєте дібрати ознаки, що характеризують цей предмет.
1) Місто (автомобілі, будинки, велосипеди, вулиці, супермаркети).
- Яким є головне місто в Україні? (Київ — столиця України.)
- У якому місті ми живемо? (Ми живемо в Донецьку.)
2) Річка (берег, риба, рибалка, вода, ряска).
- Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро)
- Яка річка протікає в місті Донецьку? (Кальміус)
3) Театр (пісні, танці, сцена, артисти).
V. Фізкультхвилинка
- Ми зараз станемо артистами і станцюємо під музику. Уявіть, як може танцювати Буратіно.
Діти танцюють, імітуючи можливі рухи Буратіно.
- Навчіть танцювати всіх ваших друзів.
VI. Продовження роботи над темою уроку
1. Розповідь учителя про видатних людей з Донбасу
- В Україні жили та живуть багато видатних людей, зокрема артисти, співаки, композитори, спортсмени, художники. З деякими ми сьогодні познайомимося.
Кобзон Йосип Давидович — співак естради, народний артист. Прокоф'єв Сергій Сергійович — композитор, піаніст.
Бубка Сергій Назарович — український спортсмен (легка атлетика), заслужений майстер спорту.
Куїнджі Архип — видатний художник.
2. Вправа «Ми — поети»
- Вставте слово в риму. (Руки дітей — на колінах.)
Ка-ка-ка — нова ... (іграшка).
Ку-ку-ку — підніму ... (руку).
Ти-ти-ти — високий ... (рости).
Са-са-са — летить ... (оса).
Це-це-це — влітку пече... (сонце).
Ку-ку-ку — підніму ... (руку).
Ти-ти-ти — високий ... (рости).
Са-са-са — летить ... (оса).
Це-це-це — влітку пече... (сонце).
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Що якого кольору?»
Учитель називає предмети та явища, а учні зафарбовують кружечок відповідного кольору.
Трава, пшениця, вода, ніч, квітка, троянда, сонце.
2. Гра-фізкультхвилинка «Сонечко»
Простягніть до сонця свої рученята —
І відчуйте, що тепла у сонечка багато.
Воно гріє малят промінцями
І радіє зустрічі з нами.
3. Вправа «Ми — художники»
- Намалюйте, де ви відпочивали влітку. Якого кольору олівці ви оберете?
4. Оформлення виставки малюнків
VII. Підсумок уроку
- Якою, країною ми подорожували?
- Про яких видатних людей Донеччини ми дізналися?
- Який казковий герой нам допоміг?
- Чи зможе він відгадати загадки?
? Вчить читати й рахувати,
І писати, і співати
Всіх дітей довкола
Наша люба... (школа).
І писати, і співати
Всіх дітей довкола
Наша люба... (школа).
? Виводить букви і слова
Ота цікава штучка,
В руці виблискує здаля
Нова, гарненька... (ручка).
- Попрощаймося з нашим героєм і запросимо його до себе ще на гостину.
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).