Урок - гра «Щасливий випадок». 

Мета: повторити, узагальнити, систематизу­вати знання учнів про птахів.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Форма уроку: урок-гра.

Наша гра від телевікторини відрізняється тим, що в ній максимально використовується час, болільники не лише вислуховують відповіді, а й самі беруть участь у грі. У команді «знавців» — 4—6 учасників, у команді болільників — довіль­на кількість. Два-три члени журі фіксують кількість зароблених балів та стежать за часом. Перед початком гри команди розміщуються по різні боки кімнати, щоб не було підказок з боку болільників. Навпроти них — болільники з пара­лельних команд (тобто навпроти команди А — болільники команди Б).

У ведучого є два заклеєні пакети (червоний і синій) із запитаннями для кожної команди. Перед початком гри капітани команд тягнуть жере­бок: кому дістанеться запитання із синього, а кому — з червоного пакета.

І гейм (тур). Кожна команда отримує по шість запитань. На їх обдумування відводиться 20 с. Кожна правильна відповідь оцінюється в 7 бал.

Запитання до команди А (далі — А).

1. Тіло птахів поділяється на такі відділи ... (Голова, шия, тулуб, кінцівки.)

2. На які відділи поділяються скелети птахів? (Скелет голови — череп, скелет тулуба — хребет, грудна клітка, скелет кінцівок та їх поясів.)

3. Які групи м'язів добре розвинуті у птахів?

(Великі грудні м’язи, м’язи шиї, кінцівок, дихальні)

4. З яких відділів складається травна система птахів? (Ротова порожнина, глотка, стравохід (воло), шлунок (залозистий, мускульний), тонка кишка (печінка, підшлункова), товста кишка, клоака.)

5. Яка будова яйця? (Шкаралупа, підшкаралупова оболонка, білок, залази, жовткова обо­лонка, жовток, повітряна камера.)

6. Які органи чуття добре розвинуті у птахів? (Органи зору, слуху, рівноваги.)

Запитання до команди В (далі — В)

1. Контурне перо складається з ... . (Стри­жень (колодочка + стовбур), опахало.)

2. З яких відділів складається хребет птахів? (Шийний, грудний, поперековий, крижовий та хвостовий.)

3. Які особливості будови кровоносної систе­ми птахів? (Замкнена кровоносна система, два кола кровообігу, чотирикамерне серце, артеріальна і венозна кров не змішуються.)

4. Яка будова дихальної системи птахів? (Ніздрі, носова порожнина, гортань (верхня і нижня), трахея, бронхи, легені (губчасті) і леге­неві мішки.)

5. У чому полягає ускладнення центральної нервової системи птахів порівняно з плазунами? (Збільшується об'єм головного мозку, насампе­ред півкулі переднього мозку, краще розвинутий мозочок.)

6. Яка будова видільної системи птахів? (Парні нирки, сечоводи, клоака.)

II гейм. На обдумування відповіді відводиться 1 хв. Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 бали. У той час, коли команди «знавців» обдумують протягом 1 хв. свою відповідь, командам бо­лільників ведучий задає запитання. Протягом 15 с команди повинні відповісти на нього. За правильну відповідь команді зараховується 7 бал.

А

1. До яких рядів належать птахи: рябчик, орел-могильник, чорний дятел? (Куроподібні, соколоподібні, дятли.)

2. Які з перелічених птахів належать до груп, що населяють деревні угруповання (ліс, чагарни­ки): буревісник, фазан, соловей, кряква, полярна сова? (Фазан і соловей.)

3. Яке значення для польоту має кіль грудни­ни? (До нього прикріплюються великі й малі грудні м'язи, що приводять крила до руху.)

4. Які види птахів занесено до Міжнародної Червоної книги? (Червоновола казарка.)

В

1. До яких рядів належать птахи: сич, ластів­ка, дрізд? (Совоподібні, горобцеподібні.)

2. Які з перелічених птахів населяють відкриті ділянки суходолу: тетерів, журавель степовий, лебідь-кликун, сич волохатий, дрохва? (Журавель степовий, дрохва.)

3. Які види птахів занесено до Червоної кни­ги України? (Пугач, чорний лелека, степовий журавель і сірий журавель, чорний гриф.)

4. В яких заповідниках та заказниках України охороняються зникаючі види птахів? (Чорно­морський заповідник, заповідник «Лебедині ост­рови», Ликовецький орнітологічний заказник).

 

Запитання для болільників А

1. Які птахи і чому співають вночі? (Соловей, сови, пугачі. Більшість з них найбільш активні вночі.)

2. Назвіть птахів з добре вираженим статевим диморфізмом. (Шпаки, кури, павичі, папуги, інди­ки.)

3. Назвіть птахів, що виводять пташенят у штучно створених гніздах. (Шпаки, синиці, го­робці, лебеді, гуси, голуби.)

4. Яких птахів називають осілими? (Тих, у яких виділяються два основні періоди в житті: гніздування та зимування.)

 

Запитання для болільників В

1. У співочих птахів, як відомо, співають самці. У яких птахів співають самки? (Снігурі, чечітки.)

2. Назвіть птахів, у яких статевий диморфізм майже не виражений. (Голуби, синиці, лелеки, сови.)

3. Які птахи влаштовують свої гнізда в норах, які вони риють на схилах урвищ, берегах річок тощо? (Зелений горобець, ластівка берегова, рибалочка блакитна.)

4. Які птахи періодично змінюють колір сво­го пір'я? (Куріпки, каченята, курчата.)

III гейм. Кожному члену команди ведучий задає запитання. Якщо всі 6 учасників відповіда­ють правильно, то команда отримує ще один до­датковий бал (6 + 1 = 7). На обдумування відповіді відводиться 20 с.

А

1. Розподіліть указані види птахів за ознака­ми (осілі, кочуючі, перелітні): кулик-сорока, ле­лека, снігур, горобець, вухата сова, соловей. (Осілі: горобець. Перелітні: лелека, соловей.)

2. Які є групи порід курей? (Несучі (яєчні), м'ясо-яєчні, м'ясні.)

3. Коли з'явилися справжні птахи? (У крей­дяному періоді мезозойської ери.)

4. Яка будова статевої системи у самок птахів? (Один яєчник, один яйцепровід, клоака.)

5. Які з перелічених птахів нагніздні, а які — виводкові (хатні горобці, лебеді, глухарі, лелеки, дрозди, беркути)? Виводкові: лебеді, глухарі, реш­та — нагніздні.

6. (Капітану.) В чому полягають особливості будови скелета птахів, пов'язані з пристосуван­ням до польоту? (Череп, який складається із зрос­лих кісток, відсутність зубів, нерухоме з'єднання грудних поперекових, крижових хребців, груд­нина з кілем, міцні пояси кінцівок, особливості скелета кінцівок, пневматичні кістки, відсутність зубів на щелепах.)

В

1. Розподіліть указані види птахів за ознака­ми (осілі, кочуючі, перелітні): ластівка, дятел стро­катий, лебідь білий, синиця, крук, гага звичайна. (Осілі: дятел, крук. Перелітні: лебідь, ластівка.)

2. Які є способи дослідження перельотів? (Візу­альне спостереження, кільцювання кольорове, радіолокація.)

3. Які птахи не влаштовують своїх гнізд? (Зо­зуля, кайри, пінгвіни.)

4. Яка будова статевої системи у самців птахів? (Сім'яники, сім'янопроводи, клоака.)

5. Які з перелічених птахів нагніздні, а які — виводкові: фазани, гуси, сови, дятли, журавлі, страус? (Виводкові: фазани, гуси, страус, реш­та — нагніздні.)

6. (Капітану.) У чому полягають особливості травної системи птахів, пов'язані з польотом? (Відсутність зубів, часте споживання їжі, швидке її перетравлювання, часте випорожнення кишеч­нику, його малі розміри.)

IV гейм. Відеозапитання. Впродовж 15 с ко­манди розглядають запропоновані малюнки. Роз­повідають, що на них зображено. Доки команди відповідають на відеозапитання, болільники при­думують по 5 запитань для команди суперника.

V гейм. Відповіді знавців на запитання боліль­ників. Як правило, на обдумування відповіді відводиться 15 с.

 

VI гейм. Упродовж 2 хв (командам можна роз­мовляти з болільниками) потрібно відповісти на якомога більше запитань. Запитання потрібно підбирати так, щоб відповіді на них були лако­нічні.

А

1. Які птахи не мають кіля? (Страуси та ківі.)

2. Які птахи роблять гнізда з власної слини? (Стрижі.)

3. Як у птахів називається виріст груднини? (Кіль.)

4. Який співочий птах може пірнати на дно водойми і бігати по ньому? (Оляпка.)

5. До якого ряду належать скопа? (Хижі.)

6. Які птахи рухаються по вертикальному стов­буру вниз і вгору? (Повзик, піщуха.)

7. Який птах нашої країни найбільший? (Дрохва.)

8. Який птах видає звуки, схожі на ревіння бугая? (Бугай.)

9. До якого ряду належить жайворонок? (Го­робцеподібні.)

10. Скільки пальців на кисті у птахів? (Три.)

11. Галузь тваринництва, що займається роз­веденням сільськогосподарських птахів для отримання яєць, м'яса, пуха, пера? (Птахів­ництво.)

12. Як називаються пташенята, що вилуплюються з пухом на всьому тілі, відкритими очима і через деякий час можуть перелітати за доросли­ми птахами? (Виводкові.)

В

1. У яких птахів річний цикл складається з таких періодів: весняний переліт, гніздування, осінній переліт, зимування? (У перелітних.)

2. Як називаються пташенята, які вилуплюються майже без пуху, із закритими очима і дов­го залишаються у гнізді? (Нагніздні.)

3. Під якою назвою експортують пташиний послід, який збирають на «пташиних базарах»? (Гуано.)

4. Які кури не насиджують яйця? (Сміттєві кури.)

5. До якого ряду належить пугач? (Сови.)

6. Який птах рухається по вертикальному стов­буру тільки головою вгору? (Дятел.)

7. Який птах нашої країни найменший? (Корольок.)

8. Який птах видає звуки, схожі на мекання ягняти? (Бекас.)

9. До якого ряду належить фазан? (Курині.)

10. Що утворюють у птахів зрослі кістки сто­пи? (Цівку.)

11. Скільки повік має око птаха? (Три.)

12. Які предки свійських курей? (Банківські кури.)

Запитання можна задавати і далі залежно від рівня підготовки команд. Наприкінці гри веду­чий підбиває підсумки, а вчитель виставляє оцін­ки. Ця гра зручна тим, що не потребує тривалої підготовки обладнання. Не обов'язково включати у гру всі пропоновані гейми, деякі фрагменти можна використати на уроках. Наприклад, влаштувати міні-турнір між рядами, групами.